Daniel Kuchta

Odborný redaktor serveru investujeme.cz

V USA banky stále bankrotujú a nové nevznikajú

Európske banky sa potácajú v problémoch spôsobených dlhovú krízou a oči na ne upiera prakticky celý investorský svet. Americké banky sú tak trochu mimo zorného poľa, ale tiež sa nedá povedať, že by tamojší bankový sektor bol na tom až tak dobre. Po veľmi dlhom čase napríklad v USA nevznikla v minulom roku ani jedna nová banka. A zaniklo ich niekoľko stoviek.

Rating: Za zlý súčasný model môžu kopírky

O ratingu a agentúrach vydávajúcich hodnotenie sa dnes píše veľa, aj keď samotné agentúry z tejto publicity najväčšiu radosť určite nemajú. V druhej časti článku o histórii ratingu si povieme niečo o tom, ako dali regulátori agentúram prakticky neobmedzenú moc a že za dnešný pomerne zlý model, kedy si rating platí hodnotená inštitúcia, môžu z veľkej časti kopírky.

Vzostup a pád ratingových agentúr

O ratingu a agentúrach vydávajúcich hodnotenie sa dnes píše veľa, aj keď samotné agentúry z tejto publicity najväčšiu radosť určite nemajú. Málokto ale vie, že pôvod ratingu je v Európe a za jeho vznikom v USA stojí bojovník proti otrokárstvu. V prvej časti článku o histórii ratingu si povieme niečo o jeho začiatkoch, aj o tom, ako sa sformovala veľká trojka ratingových agentúr a ako sa do ...

Zaujímavý výnos a nízke riziko? Možnosť tu je

Investovať do dlhopisov väčšinou znamená uspokojiť sa s minimálnym výnosom za cenu relatívnej bezpečnosti investície. Akcie sú zase synonymom pre výnosnejšiu, ale zároveň riskantnejšiu triedu aktív. Nie každý je však ochotný podstupovať riziko akciových trhov, ale na ich ziskoch by chcel participovať každý. Riešenie? Konvertibilné dlhopisy.

Bušel a unca: Aké jednotky sa používajú na komoditnej burze?

Pozná to asi každý, kto hoci len občas sleduje ceny investičných komodít ako sú zlato, ropa, ale aj potraviny. Žiadna tona, liter alebo gram. Namiesto toho počujeme o bareloch ropy, unciach zlata a bušeloch kukurice. Čo tieto jednotky znamenajú a odkiaľ sa vzali?

Varšavská burza: Najdynamickejšie sa rozvíjajúca burza

Varšavská burza patrí k najdynamickejšie sa rozvíjajúcim nielen v rámci strednej Európy. V počte IPO (prvotná verejná ponuka akcií) je Varšava lídrom v Európe a v počte prichádzajúcich spoločností na burzu prekonala vlani aj Londýn.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Frankfurter Wertpapierbörse: Frankfurtská burza patrí k najväčším v Európe

V rámci vzdelávacieho seriálu o investovaní sme si minulý týždeň predstavili pražskú burzu, ktorá je Slovákom najbližšia. Dnes si viac povieme o jednej z najväčších búrz nielen v Európe: Frankfurt Stock Exchange.

Umenie a diamanty – investície s dávkou vkusu

Vysoká volatilita na finančných trhoch spôsobuje, že investori hľadajú alternatívne formy investovania. Jednou z možností je voliť "oku lahodiace" nástroje a investovať do umeleckých diel či diamantov.

Ako investuje mudrc z Omahy?

Warren Buffett je určite jedným z najznámejších a najúspešnejších investorov dnešnej doby a mnoho ľudí sa ho vďaka jeho úspechom snaží napodobňovať, prípadne kopírovať skladbu jeho portfólia. Ako a kde teda mudrc z Omahy investuje?

Michael Buhl: Investícia do pražskej burzy sa vyplatí

Burza cenných papierov Praha patrí od začiatku novembra viedenskej burze, ktorá sa tak stáva najvýznamnejším trhom v regióne strednej a východnej Európy. Pre samotných investorov sa toho ale pravdepodobne veľa nezmení. Ako to vidí CEO viedenskej burzy?