Tomáš Gavenda

Má 24 rokov. Pracuje v oblasti daní. V minulosti absolvoval stáž v Hospodárskych novinách. Pôsobil ako editor a redaktor. Pracoval v oblasti finančného sprostredkovania. Absolvoval bakalárske štúdium v odbore financie, bankovníctvo a investovanie na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. Inžinierske štúdium so špecializáciou daňovníctvo a daňové poradenstvo skončil na rovnomennej univerzite. Hovorí plynule po anglicky a nemecky. Jeho záľubami sú šport, hudba, dejiny, čítanie a ekonomické vedy.

Nobelova cena za ekonómiu: za model predpovedania cien aktív

Švédska královská akadémia vied udelila v poradí 47. Nobelovu cenu za ekonomické vedy trom  američanom. Podelili sa o ňu Eugene F.Fama, Lars Peter Hansen a Robert J. Shiller. Získali ju za empirické analýzy cien aktív. Podľa výsledkov ich práce nie je z krátkodobého hľadiska možné predpovedať ceny akcií a dlhopisov. Zároveň prinášajú koncept, na základe ktorého je možná predikcia pohybu cien aktív v horizonte 3 a viac rokov v určitom ...

Podrobný prehľad úrokových sadzieb na termínovaných vkladoch a sporiacich účtoch

Pretrvávajúci trend monetárnej politiky najvýznamnejších centrálnych bánk po celom svete výrazne ovplyvňujú aj bankový trh v oblasti vkladových produktov pre fyzické osoby. Úroky momentálne naberajú skôr klesajúcu tendenciu. Keďže dokázať porovnať veľké množstvo produktov na trhu môže byť pre dnešného zaneprázdneného človeka náročné, prinášame po približne roku detailnú analýzu najrôznejších druhov bankových vkladových produktov. Zároveň ...

Nobelova cena: Teória stabilnej alokácie na príklade partnerských vzťahov, voľby lekárov a transplantácie obličiek

Ako sme už informovali, k nositeľom ceny Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela sa tento rok zaradili Alvin Roth a Lloyd Shapley so svojou teóriu stabilných alokácií. Ich práca siaha od abstraktných teórií, cez empirické výskumy až k neustálemu úsiliu o nájdenie praktických riešení reálnych problémov. Príkladmi použitia ich teórie priradenie nových lekárov do nemocníc, študentov do škôl či ľudských orgánov na ...

Laureáti Nobelovej ceny za ekonómiu 2012: Nečakané ocenenie pochopenia trhu

Švédska ríšska banka vyhlásila už po 44-krát cenu za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. Po dvoch predchádzajúcich ročníkoch bola ocenená téma, ktorá nemá priamu spojitosť s témou finančnej a ekonomickej krízy. Vyhrali nefavorizovaní kandidáti, ktorí podľa vlastných slov takýto úspech ani v najmenšom neočakávali. 

Burza a obchodníci s cennými papiermi: Aké možnosti majú Slováci?

Slovenskí investori sú podľa množstva prieskumov prevažne veľmi konzervatívni a väčšina ich peňazí končí na vkladoch v bankách. Napriek tomu trend ukazuje, že postupne objavujú možnosti zhodnocovania svojich peňazí aj prostredníctvom fondov. Avšak obchodovanie cenných papierov na burze je dnes na Slovensku stále v plienkach. Obchodníci s cennými papiermi pritom ponúkajú množstvo služieb.

Podrobný prehľad úrokových sadzieb na termínovaných vkladoch a sporiacich účtoch

V poslednom období sa roztrhlo vrece s ponukami zaujímavých úrokových sadzieb na termínovaných vkladoch. Banky nezaostávajú ani v ponuke rôznych sofistikovaných produktov. Dnes sa detailnejšie pozrieme na produktovú škálu v oblasti jednoduchých sporiacich schém, ktoré v súčasnosti trh ponúka a nato, aký vývoj predpokladajú v tejto oblasti slovenské banky.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Laureáti Nobelovej ceny za ekonómiu 2011: Jednoduché riešenia krízy nemáme

Tohtoročnými laureátmi Nobelovej ceny za ekonómiu sú Američania Thomas J. Sargent a Christopher A. Sims. Cenu získali za empirický výskum príčin a následkov v makroekonomike. Skúmali aký vplyv majú vládne opatrenia na ekonomiku. Vedci však odkazujú, že nemajú jednoduché odpovede na problémy americkej ekonomiky a ani na dlhovú krízu sužujúcu Európu.

Nobelista Williamson: Kríza sa nevyrieši niekoľkými politickými rozhodnutiami

Čím viac pracujem a učím sa, tým viac zisťujem, čo všetko ešte neviem. Týmito slovami začal držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu za rok 2009 svoju prednášku v aule Ekonomickej univerzity v Bratislave. Slová podľa Williamsona patria americkému revolucionárovi Thomasovi Jeffersonovi. Profesor Williamson patrí k verejne nie veľmi známym vedcom a akademikom.

Zákon o dani z príjmov sa od nového roka mení, optimalizovať bude ťažšie

Nová vláda si dala za úlohu pripraviť z dôvodu ozdravenia verejných financií a naštartovania ekonomiky konsolidačný balík. Ten zahŕňa opatrenia na strane výdavkov aj príjmov. Časť týkajúcu sa príjmov tvoria predovšetkým zmeny v oblasti daní a odvodov. V tomto článku sa budeme venovať zmenám, ktoré prinesie novela zákona o dani z príjmov.

Warren Buffett: Poberá smiešnu mzdu, býva vo svojom prvom dome a šoféruje si vlastné auto

Warren Edward Buffett sa narodil 30. augusta 1930 v Omahe, v americkom štáte Nebraska. Svojimi aktivitami si zabezpečil prvenstvo medzi najbohatšími ľuďmi a patrí medzi najúspešnejších finančníkov. Časopis Time ho zaradil medzi sto najvplyvnejších mužov našej planéty. Warren Buffett je vizionár so snami, ktoré si neváhal plniť aj za cenu nadmerného úsilia.