Články autora Ronald Ižip
Ešte nie sme ani v polovici krízy, tvrdí Ray Dalio. Dalio je šéfom najúspešnejšieho hedžového fondu na svete, Bridgewaters. Prakticky celý život obchoduje svoje makroekonomické názory – a väčšinou má pravdu, o čom svedčí jeho výkonnosť. Tak sa poďme pozrieť na logiku, ktorá stojí za jeho slovami.
Ľudstvo postupne prichádza o ilúzie. Ilúzie, že je možné robiť svet lepším tým, že ho budeme detailnejšie riadiť a regulovať. Za posledné roky sme videli neuveriteľný nárast zákonov a nariadení, ktorých cieľom je eliminovať problémy predchádzajúcich zákonov a nariadení. Ich objem rastie exponenciálne. Snaha o riadenie ekonomiky sa stupňuje a skončí sa obrovským fiaskom.
Teraz, ako nikdy predtým, si európski politici uvedomujú rôznorodosť európskych ekonomík. Tie sa od seba stále vzďaľujú, čím ukazujú, že experiment s jednou menou bol chybný. Keby sa mohli vrátiť 15 rokov späť, len sotva by sa vrátili k myšlienke eura. No teraz ho tu máme a už je neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Poďme sa miesto toho radšej pozrieť na to, komu euro počas jeho prvej desaťročnice pomohlo.
Druhý kvartál 2012 priniesol na finančné trhy veľké vzrušenie. Po pozitívnom prvom kvartáli sme videli silný výpredaj, ktorý mal mnoho dôvodov. Poďme si ho v krátkosti zrekapitalizovať a pozrieť sa na to, do akej miery sa vyplnili naše prognózy.
Minulý týždeň sa udiala historická udalosť. A nebolo ňou zníženie kľúčovej refinančnej sadzby ECB pod hodnotu 1%. A nebolo ňou ani zníženie depozitnej sadzby ECB na 0%. Bolo ňou zníženie depozitnej sadzby dánskej centrálnej banky na úroveň –0,2%. Znamená to, že centrálne banky sú ochotné spraviť čokoľvek, aby zničili hodnotu peňazí
Posledné týždne sa zdá, akoby investori rezignovali. Rezignovali na to, že politici dokážu nájsť recept na súčasné problémy eurozóny. Európa sa dostáva do patovej situácie a zhasína aj to posledné svetlo na konci tunela. Niektoré akciové trhy prepadli za máj pomaly najviac od začiatku krízy, euro stratilo 7%, ropa dokonca 14%. Je to znamením veľkej likvidácie pozícií pred gréckymi voľbami. Pokiaľ nepríde k nejakému veľkému zlomu v európskej politike, zdá ...
Sú mnohí ľudia, ktorí euro považujú za veľké pozitívum, napríklad z dôvodu podpory kontinentálneho obchodu. A potom sú mnohí, ktorí hovoria, že Európa bez eura by na tom bola omnoho lepšie. Bez snahy sa postaviť na jednu alebo druhú stranu, poďme sa pozrieť na to, ako to s jednotnou menou a spoločnou Európou vyzerá.
Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že problém Grécka je už za nami, veľmi by sme sa mýlili. Dnešná biedna výkonnosť eura naznačuje, že niečo visí vo vzduchu. A tým niečím sú grécke dlhopisy vydané pod britským právom. Britské právo, na rozdiel od toho gréckeho má pre vládu viacero nevýhod. Jednou z nich je to, že vláda nemôže agregovať hlasovanie veriteľov ohľadom možnej dohody.
V predchádzajúcej analýze sme hovorili o deflačných tlakoch ako o predpokladanom víťazovi nad tlakmi vysoko inflačnými aj počas budúceho roka. Deflácia však v bežnom ponímaní znamená pokles cenovej hladiny, a to rozhodne nie je veľmi pravdepodobný scenár. S najväčšou pravdepodobnosťou budeme svedkami mierneho rastu cien, čiže nízkej inflácie. Preto bude správne, ak miesto termínu deflácia budeme používať termín deleveridžing.
Ak sa pozrieme na výkonnosť mien a akciových trhov v roku 2011 tak zistíme, že najväčšie straty zaznamenali rozvíjajúce sa krajiny. Okrem revolučného Egyptu to boli východoeurópske krajiny, ktoré utrpeli najviac, no príliš sa nemôžu chváliť ani krajiny BRIC. Ako ukazuje priložená tabuľka, tie stratili v roku 2011 v priemere až 24%. Ukazuje nám táto štatistika, že môžeme očakávať ich skorý rast?
Buducnost statnych dochodkov a sucasnost sukronych je socialna katastrofa. Sucasnost statnych je lepsia ako sucasnost sukromnych. Z toho "jasne" vyplyva ze buducnost sukromnych sa zlepsi a buducnost stanych zhorsi. Predpokladat ze znizenie demografie prinesie zisky do akcii je ako ked sa isty ...
V závislosti od vašich finančných (Hypotéky, Úver a pôžicka a iné) potrieb si môžete požičať od 2000 eur do 250000 eur. Po celý čas splácania garantujeme rovnakú výšku splátok nepotrebujete ručiteľa. O pôžičku môžu žiadať zamestnaný, dôchodcovia a podnikatelia ako ...
Výborný a užitočný prehľad.
Bohužial dobré časy sa skoro skončia. A Euro Slovensko stiahne do pripasti. Situácia na juhu eurozóny je neudržatelná a už otvorene sa začína hovoriť o rozpade eurozóny. Slovensko na to doplatí.
kokot&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&