Martin Kováčik

Autor pôsobil ako finančný sprostredkovateľ.

Finančné produkty budú predávať aj televízne postavy

Asi pred polrokom v diskusii o dôležitosti finančnej gramotnosti generálna sekretárka AFISPu Darina Huttová polovážne poznamenala, či by nemohla byť finančná výchova súčasťou televíznych seriálov. Zákonodarca to nakoniec vyriešil úplne inak. Hrdinovia seriálov síce vychovávať nebudú, zato však budú finančné produkty „predávať“.

Slováci uvažujú o finančnom poradcovi menej ako v minulosti

Ani pod vplyvom finančnej a hospodárskej krízy Slováci neobmedzia svoje výdavky na finančné produkty. Až štvrtina z nich plánuje začať sporiť. Služby finančného poradcu chce začať využívať 8% respondentov, až 32% však uvažuje o finančnom poradcovi menej ako v minulosti.

PZP: Poisťovne majú záujem aj o škodcov

Konkurencia na trhu PZP sa rozrástla aj v tomto roku. Nováčik v segmente autopoistenia Union poisťovňa prišiel s novým kritériom – hmotnosťou vozidla. Poisťovne, ktoré sa boja zavedenia malusov, hľadajú iné spôsoby, ako zdôvodniť vyššiu výšku poistného pre niektoré skupiny.

Poistný trh v prvom polroku: Rástlo technické poistné aj poistné plnenia

Kríza poznačila v prvom polroku 2009 aj poistný trh. Ako vyplýva zo správy NBS, celkové technické poistné sa znížilo medziročne o 5,2%, zisk poisťovní klesol o 13,5%, ale náklady na poistné plnenia medziročne vzrástli o 10,4%.

Polrok v investovaní: Prudko pokleslo obchodovanie s derivátmi

Za prvý polrok pokleslo obchodovanie s finančnými derivátmi na Slovensku o 71%. Ako vyplýva zo správy NBS, rástli obchody s nástrojmi peňažného trhu a dlhopismi. V kolektívnom investovaní sa podľa centrálnej banky v druhom štvrťroku situácia stabilizovala, ale sektor zostáva citlivý.

Finančná diagnostika Tatra banky: Trochu spoločenskej zodpovednosti a trochu marketingu

Nič nepredáva finančné produkty lepšie ako „poradenstvo“. Podobná myšlienka zrejme stála aj za vznikom finančnej diagnostiky v Tatra banke. Na druhej strane však banke nemožno uprieť edukatívny rozmer projektu.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Internet banking: Väčšiemu pohodliu klientov bráni strach

Elektronické bankovníctvo využíva podľa Eurostatu necelá tretia obyvateľov Európskej únie. Najaktívnejší sú v tomto smere Škandinávci, presne naopak je to na juhu Európy. Využívanie internet bankingu ovplyvňuje okrem internetovej gramotnosti aj strach klientov.

Úroky v bankách: Oplatí sa dlhšia viazanosť?

Garantované úložky v bankách nie sú veľmi zaujímavo zhodnocované. Kto však nechce s peniazmi riskovať v podielových fondoch, nemá veľa možností na výber. Snáď len položiť si otázku, či podľahnúť o niečo vyšším sadzbám pri dlhších viazanostiach.

Vyplatí sa účet bez poplatkov?

Účet bez poplatkov už nie je len výsadou študentov či dôchodcov. Mesačný balík služieb zadarmo môže získať aj zarábajúci klient. Zväčša je to však podmienené tým, aby mal v banke viazaný určitý objem prostriedkov, ktoré by teoreticky mohol inde zhodnotiť lepšie.

Úver ako pomoc proti kríze: Ktorý sa oplatí čerpať a aké sú riziká?

Jeden zo spôsobov ako sa vysporiadať s dôsledkami krízy je požičať si - presviedčajú o tom bankári. A aj keď sú pri poskytovaní hypotekárnych úverov opatrnejší, v prípade spotrebných úverov, kreditných kariet a povolených prečerpaní, hľadajú nové spôsoby ako osloviť klientov.