Miroslav Buriánek

Pracovník Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR.

Ak má daňový úrad podozrenie, že podnikateľ krátil dane…

Ak má daňový úrad  podozrenie, že daňovník spáchal trestný čin krátenia daní, odstúpi spis príslušnému útvaru Policajného zboru. Policajt začne trestné stíhanie bez meškania, najneskôr do 30 dní. Aké má však obvinený daňovník práva a možnosti, ak zistí, že policajt procesne pochybil? Môže si vymáhať škodu v občianskom súdnom konaní?

Nová daňová legislatíva: Môže ňou štát občana poškodiť?

Z pohľadu pracovníka Najvyššieho kontrolného úradu SR sme sa už viackrát venovali téme, ako môžu občana svojimi nesprávnymi rozhodnutiami poškodiť daňové úrady a následne aj iné orgány (súdy, obce, dokonca aj samotný NKÚ SR). A v súvislosti s novou daňovou legislatívou, najmä s rozšírením niektorých oprávnení správcu dane, sa opäť natíska viacero otázok.

Ignorovať zásielky od správcu dane sa nevypláca: Daňovník neuspeje ani na súde

Každý daňovník je v zmysle zákona povinný úzko spolupracovať so správcom dane. To ale neznamená, že ako bežný občan je len bezmocnou hračkou v rukách úradov. Má svoje práva a v boji s úradmi nemusí ťahať za kratší koniec, o čom svedčí už celá séria článkov na našom portáli. Avšak tvrdošijne ignorovať zásielky od správcu dane a nekomunikovať s ním sa naozaj nevypláca. V takom prípade už nepomôže ani súd.

Ak daňový subjekt neumožní daňovú kontrolu, správca dane si poradí sám

Stávajú sa prípady, že daňový subjekt - z takého alebo onakého dôvodu - neumožní správcovi dane vykonať daňovú kontrolu. Napríklad ho nevpustí do firmy či do bytu. V takom prípade však spravidla ťahá za kratší koniec, pretože správca má možnosť sám určiť základ dane. Má k tomu k dispozícii viacero nástrojov - zákonných pomôcok alebo aj pokus o uzavretie dohody o určení výšky dane.

Obnova bytového domu podľa projektu nie je vždy cenovo najvýhodnejšia

Investovanie do obnovy bytového domu prináša rad problémov - všetko sa začína projektom, pri ktorom sa projektant snaží uplatniť vyššie ceny, od nich sa odvádza jeho odmena. Otvorenou otázkou je aj to, či je lepšia rekonštrukcia postupná alebo “všetko naraz”. Prvý variant je výhodnejší pre skupiny vlastníkov bytov, ktoré tvoria dôchodcovia alebo sociálne slabšie rodiny vrátane rodín s malými deťmi.

Práva vlastníkov pozemkov možno obmedziť len vo verejnom záujme, ale….

Ak človek vlastní niekde pozemok a nesúhlasí s územným plánom obce (mesta), v ktorom sa určujú pozemky, ktoré majú byť zastavané, má v podstate smolu. Zákon totiž nepozná situáciu, že sa vlastníci pozemkov a obec nedohodnú. Aj keď Stavebný zákon umožňuje pri návrhu územného plánu obmedziť vlastnícke práva, občan má predsa len akú-takú šancu dovolať sa spravodlivosti.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • peter komentoval Ako bude prebiehať exekučná amnestia?

  . . . povinnosť zaplatiť penále, ktoré sa viazalo na nezaplatené, resp. neskoro zaplatené poistné a príspevky za obdobie pred 1. januárom 2010. A čo zvýšené poistné ?? SP zvýšené poistné 0,44 € odo mňa 15 rokov nevymáhala a ja som o tejto sume nevedel. A preto tomu ...

 • Martin Rubáš komentoval Finančné trhy čelia viacerým rizikám. Najbližším je návrh talianskeho rozpočtu

  Taky problémy Deutche bank. Bohužel i k nám se blíží recese. Kvůli spomalování eurozóny. Deutche Bank má obrovské problémy a je na pokraji krachu.

 • Stano komentoval Banky diskriminujú klientov vo vyššom veku. Splácať hypotéku vo veku nad 65 rokov umožňujú len výnimočne

  Poberám výsluhový dôchodok, ktorý budem poberať do konca života, mám 50 rokov, výsluhový dôchodok je každoročne valorizovaný. Chcem vziať hypotéku na druhý byt, v ktorom by bývala moja mama, banka sa ku mne správa macočsky, a limituje mi max. dĺžku splácania do 65 rokov. ...

 • Danny Nimrod komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Volám sa Danny Nimrod zo SLOVENSKA, som veľmi spokojný s vynikajúcou službou True Credit Cash Loan Corporation. Funguje to ako oni hovoria, že funguje. Je ľahké pristupovať k finančným prostriedkom, peniaze prichádzajú veľmi rýchlo na môj účet a vo veľmi primeranej sadzbe 5%. ...

 • Peter Apolen komentoval Čo robiť, keď sa vám ozve inkasná spoločnosť?

  Dobry den, s inkasnou spolocnostou je dobre sa dohodnut na splatkach a tuto dohodu aj dodrziavat. Ked vidia, ze platite podla dohody, nepostupia pripad exekturovi, co by Vas vyslo niekolkonasobne drahsie. Exekutor nechava z vyplaty alebo dochodku iba zivotne minimum, ostatne si bierie na splatenie ...

Ak človeka poškodí súd, môže sa brániť: Uplatniť si náhradu škody však nie je ľahké

Na portáli Investujeme.sk sme už písali o tom, že daňový úrad môže nesprávnym úradným postupom spôsobiť niekomu škodu a poškodený si ju môže vymáhať pred súdom. Predmetom sporu býva najmä dorub dane. Písali sme tiež o tom, že občana - hoci len teoreticky - môžu poškodiť aj kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu. Aj v takom prípade sa môže obrátiť na súdy. Otázkou ale zostáva, čo ak občana poškodí samotný súd?

Najvyšší kontrolný úrad: Môže človeku spôsobiť škodu?

Na portáli Investujeme.sk sme prednedávnom písali o tom, že správca dane (napríklad daňový úrad) môže nesprávnym úradným postupom spôsobiť niekomu škodu a poškodený si ju môže vymáhať pred súdom. Môžu však niekoho poškodiť kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu? Podľa právnikov je takáto možnosť skôr len teoretická.

Daňové konanie: Náhradu škody spôsobenej daňovému subjektu si možno vymáhať súdnou cestou

Na daňové konanie sa nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní. Daňové konanie, v ktorom sa rozhoduje o právach a povinnostiach daňových subjektov, je totiž osobitným druhom správneho konania. Predmetom sporu medzi správcom dane a daňovým subjektom môže byť dorub dane a spor môže skončiť na súde.