Ole Sloth Hansen

komoditný stratég Saxo Bank

Kam sa vyberú komodity tento rok? Ropu bude brzdiť jej nová produkcia

V roku 2016 sa komodity prehupli späť do plusu. Aby tento vývoj pokračoval aj v tento rok, musí sa odstrániť niekoľko prekážok, napríklad producenti ropy musia byť schopní zrealizovať sľubované obmedzenie výroby.

Ako sa bude vyvíjať trh s ropou

Hoci sa krajiny OPEC dohodli na ukončení cenovej vojny, ešte stále nie je jasné, kto a koľko svoju ťažbu zníži. Sú totiž štáty, ktoré obmedzovať produkciu nechcú. Na ich úkor teda bude musieť „sekať“ niekto iný. Ešte na začiatku roka to pritom vyzeralo na postupný nárast ceny čierneho zlata. To sa zatiaľ drží v pomerne úzkom pásme. A tak by to malo vyzerať i po zvyšok roka.

Dôvody, ktoré zahnali komodity do defenzívy

Výpredaje na dlhopisových, akciových aj menových trhoch rozvíjajúcich sa krajín sa presunuli aj na vyspelé trhy. V uplynulom týždni tak oslabili všetky triedy aktív s výnimkou dolára. Slabá chvíľka sa nevyhla ani komoditám, ktorých hlavné indexy sa nedokázali dostať do kladných čísel. Aj naďalej pokračoval predovšetkým prepad vzácnych i priemyselných kovov.

Výhľad vývoja na komoditných trhoch pre tretí kvartál

Už tretí rok po sebe vyvolali makroekonomické obavy v druhom štvrťroku výpredaj, pretože bol dosiahnutý len malý pokrok pri riešení európskej dlhovej krízy. Navyše Čína, ktorá predstavuje v posledných rokoch polovicu všetkého rastu spotreby, aj naďalej spomaľuje a do útlmu sa dostala aj americká ekonomika. Hlavné komoditné indexy utrpeli straty, najmä index S & P GSCI s prevahou energetických surovín, ktorý klesol najviac od pádu banky Lehman ...

Komodity v roku 2011: Od boomu k depresii

Horská dráha minulého roka je za nami a tak v Saxo Bank analyzujeme faktory, ktoré ovplyvňovali ceny komodít jednotlivo aj sektorovo. Cez krištáľovú guľu sa zároveň pokúsime pozrieť na prvé mesiace roku 2012 a odhadnúť, čo nás čaká.

Vábenie zlata: Poskočí až k úrovni 1650 USD?

Keď sa hovorí o zlate, vyvoláva to v ľuďoch silné emócie, pretože niekoľkoročný rast cien zlata od roku 2000 rozdelil ľudí na dve skupiny - na tých, ktorí zlato milujú a na tých, ktorí ho nenávidia. Je však bez debaty, že zlato oddávna hralo osobitnú úlohu ako jedinečný nositeľ hodnoty. Všetko zlato na celom svete by sa vošlo do kocky s hranou 20 m.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • Martina komentoval Plný invalidný dôchodok je 341 eur

  Dobry vecer zistili mi na magnetickej rezonacii cystu kkrizoch mam narok nainvalidny dochodok

 • Teodora Dobreva komentoval Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

  Som tak nadšený, práve som dostal pôžičku vo výške 66 000 eur na začatie nového podnikania od oprávneného veriteľa. Tu je e-mailová adresa veriteľa {suntrustfinancialhome@gmail.com}, sú 100% legitímne.

 • Marta komentoval Plný invalidný dôchodok je 341 eur

  Môjmu synovi tiez nsd 70 priznsli a ma 275 e.

 • Marta komentoval Plný invalidný dôchodok je 341 eur

  Tak to mate belmi milnu predstavu. Ludom z akutnou alebo vhronivko psychzou je totiz to zakázané pracovať lebo to ivh stav zhoršuje

 • Eliza Rivera komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Ahoj; Som Eliza Rivera, som úverový dôstojník a zastupujem službu finančného trhu. Potrebujete finančnú podporu z akýchkoľvek dôvodov? Ak je vaša odpoveď áno, neváhajte a kontaktujte svoju firmu ešte dnes, aby ste získali viac informácií o mojom úverovom programe; kontaktujte ...

Naďalej rastúce ceny ropy a výnosy dlhopisov vedú k pochybnostiam o oživení trhu

Ropa pokračovala vo svojom oživení, ktoré trvá už viac ako mesiac. Oživeniu napomáha momentum a pokračujúca verbálna intervencia organizácie OPEC. Zaujímavé je, že ropa s dodávkou v budúcom mesiaci je v porovnaní s februárovými minimami o 120 percent vyššie. Dopad rastu jej ceny na krehké ekonomické oživenie sa stal predmetom diskusií iba na chvíľu.