Pavol Vejmelka

Analytik CI KOMODITY.

Rok 2010: Komoditným lídrom je bavlna, jej cena vzrástla dvojnásobne

Spomedzi najviac obchodovaných komodít zaznamenala najvýraznejšie posilnenie v tomto roku bavlna. Tá sa aktuálne obchoduje na skoro 2-krát tak vysokých cenových úrovniach ako začiatkom roka. Jej cena prakticky na všetkých svetových burzách dosiahla nové historické maximá, pričom tomu výrazne napomohlo nepriaznivé počasie a očakávaná slabšia úroda v Ázii.

Prípad údajnej manipulácie ceny striebra

Obchodníci s cennými kovmi ostro sledujú súdny spor dvoch obchodníkov (Brian Beatty a Peter Laskari), ktorí zažalovali banky JPMorgan Chase & Co. a HSBC z manipulácie ceny striebra. Konkrétne ide o prípady z prvej polovice roku 2008 a o udalosť, ktorá sa stala začiatkom februára 2010.

Komodity: Ako sa investori popálili na zemnom plyne

Najväčší ETF fond na svete v sektore energií United States Natural Gas (UNG), ktorého aktíva v súčasnosti dosahujú úroveň okolo 4,2 mld. USD je pravdepodobne na konci "výslnia". Cieľom fondu UNG bolo kopírovať výkonnosť ceny zemného plynu Henry hub obchodovaného na burze NYMEX v New Yorku.

Kto stojí za prepadom ropy?

Pod prepad komodít sa z veľkej časti podpísal americký dolár. Ten spočiatku týždňa strácal, v stredu dokonca menový pár EURUSD zaznamenal nové tohtoročné maximá. Po začiatku zasadania FEDu však americký dolár vývoj obrátil a rázom začal posilňovať. Na túto zmenu reagovali komodity prudkým poklesom.

Čína vstupuje do veľkého biznisu

Najväčší obchodník s komoditami Glencore podpísal predbežnú dohodu s Čínou. Najľudnajtejšej krajine sa vďaka tejto investícii podarí opäť o niečo znížiť svoju závislosť od amerického dolára, keďže investíciou do zahraničnej spoločnosti sa pochopiteľne riziko vyplývajúce z držby amerického dlhu znižuje.

Summit G8: Aj o budúcnosti dolára a boji proti protekcionizmu

Nastávajúci summit G8, na ktorom sa zúčastnia aj predstavitelia Číny, Indie, Brazílie, Mexika a Juhoafrickej republiky, môže zohrať dôležitú úlohu aj pri komoditách. Zaujímavá bude diskusia o dolári ako rezervnej mene a o protekcionizme v poľnohospodárstve.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • Martina komentoval Plný invalidný dôchodok je 341 eur

  Dobry vecer zistili mi na magnetickej rezonacii cystu kkrizoch mam narok nainvalidny dochodok

 • Teodora Dobreva komentoval Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

  Som tak nadšený, práve som dostal pôžičku vo výške 66 000 eur na začatie nového podnikania od oprávneného veriteľa. Tu je e-mailová adresa veriteľa {suntrustfinancialhome@gmail.com}, sú 100% legitímne.

 • Marta komentoval Plný invalidný dôchodok je 341 eur

  Môjmu synovi tiez nsd 70 priznsli a ma 275 e.

 • Marta komentoval Plný invalidný dôchodok je 341 eur

  Tak to mate belmi milnu predstavu. Ludom z akutnou alebo vhronivko psychzou je totiz to zakázané pracovať lebo to ivh stav zhoršuje

 • Eliza Rivera komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Ahoj; Som Eliza Rivera, som úverový dôstojník a zastupujem službu finančného trhu. Potrebujete finančnú podporu z akýchkoľvek dôvodov? Ak je vaša odpoveď áno, neváhajte a kontaktujte svoju firmu ešte dnes, aby ste získali viac informácií o mojom úverovom programe; kontaktujte ...

Potvrdili sa nelegálne obchody s ropou

Singapurská brokerská spoločnosť PVM, ktorá sa špecializuje na obchodovanie s futures kontraktmi ropy, potvrdila, že v utorok sa stala obeťou neautorizovaného obchodovania. Táto správa iba potvrdzuje, že špekulácie s ropou, o ktorých už dlhší čas počúvame, sú pravdivé.

Exportná politika Číny nie je po chuti západu

V posledných rokoch sme mohli veľa krát počúvať vyjadrenia politikov EÚ a USA, ktoré boli nasmerované proti politike Číny. Prevažne sa im nepáčilo, že čínske tovary zaplavujú celý svet a vďaka ich lacnej pracovnej sile a cenovým dumpingom sa im darí vytláčať kvalitnejšie výrobky európskych a amerických výrobcov.

Vládne stimuly a ich dopad na komoditné trhy

Asi každému je jasné, prečo ceny komodít v čase recesie zvyknú padnúť veľmi rýchlo a zvyčajne aj hlbšie ako ceny akcií. Dôležité je však sa zamyslieť aj nad následkami vládnych stimulov a ich vplyvom na ceny komodít a globálnu ekonomiku.