Peter Apolen

Aké dopady má koronavírus na ekonomiku v 7 grafoch

Koronavírusom sa ku včerajšiemu dňu celosvetovo nakazilo už 927 tisíc ľudí. Počet ľudských obetí dosiahol až 46 tisíc. Boj s epidémiou si však doteraz vyžiadal aj nemalé ekonomické škody. Ponúkame prehľad najvážnejších z nich v grafoch.

Banky reagujú na koronavírus. VÚB ponúka odklad splátok hypoték a spotrebných úverov

Banky vychádzajú v ústrety úverovým klientom. Sú pripravené odložiť im splátky v prípade, ak sa dostanú do problémov spôsobených koronavírusom. Na Slovenskou ochotu deklarovala VÚB banka. V Taliansku pôjde o plošné opatrenie naprieč celým trhom. S individuálnymi návrhmi prichádzajú aj banky vo Veľkej Británii.

Stojíme na prahu novej krízy?

Finančné trhy včera zaznamenali najhorší deň od roku 2008. Index Dow Jones sa prepadol o viac ako 2000 bodov, čo je najväčší jednodňový pokles v jeho histórii.

Hypotekárny kolotoč sa nezastavil. V januári vykázal trh opäť extrémne hodnoty

Záujem o hypotéky neutícha ani napriek prísnejším pravidlám. Banky poskytli v januári nové úvery na bývanie v objeme 1,18 mld. eur. V porovnaní s typickým januárom z iných rokov je to extrémna hodnota. Je za tým záverečný šprint z konca minulého roka.

Investori sa včera prepli do módu eufórie. Dow Jones stúpol o 5,1 %

Finančné trhy včera vrátili dôveru stredno- a dlhodobým investorom. Po tom, ako minulý týždeň zaznamenali najväčší prepad od finančnej krízy v roku 2008, včera prudko vzrástli. Potešila ich sľúbená podpora zo strany centrálnych bánk. Investori si okrem toho uvedomili, že to minulý týždeň s výpredajmi prehnali.

V USA už testujú lieky a vakcínu proti koronavírusu

Včerajšok bol prvým dňom, keď bol počet nových prípadov ochorenia koronavírus väčší mimo Číny, ako v samotnej Číne, kde epidémia vznikla. Vírus budí obavy v Európe. Dobrou správou je, že lieky a vakcína proti ochoreniu sa už testujú.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Trhy v minulosti straty po vírusoch vždy rýchlo dorovnali

Akciové trhy prepadli panike. Padajú už dva dni po sebe. História posledných 20tich rokov nás pritom učí, že epidémie po dosiahnutí ich vrcholu na finančných trhoch pomerne rýchlo odzneli.

Tesla ako na hojdačke. Včera zas prudko nahor…

Tesla má za sebou ďalšie turbulentné dni. Akcie firmy včera vyskočili o desať percent. Deň predtým pritom vzrástli o päť percent. Napriek tomu, že investori hovoria o bubline, stále je dosť tých, ktorí ženú cenu nahor.

NBS sa chystá spresniť spôsob výpočtu RPMN

Národná banka Slovenska chce svojim opatrením upraviť spôsob výpočtu ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN). Súčasná prax je totiž podľa nej nejednotná a nepresná.

Lyžiarska sezóna sa rozbehla. Nezabúdajte na poistenie

Ochladenie sa konečne dostavilo a vo Vysokých Tatrách sa začal takzvaný zlatý týždeň. Zo všetkých príjazdových ciest do Tatier hlásili včera dopravné zápchy a kolóny. Rady sa tvorili aj na svahoch a vlekoch.