Peter Apolen

Libor je predaný! Získal ho prevádzkovateľ New Yorskej burzy.

Viaceré svetové finančné média dnes oznámili, že Libor od ktorého sa odvíja cena finančných kontraktov v hodnote biliónov dolárov, bol predaný firme NYSE Euronext. Hodnota transakcie nie je zatiaľ známa.

Čísla o škodách z júnových povodní ocenili investori rastom akcií zaisťovní

Druhá najväčšia zaisťovňa na svete – Swiss Re oznámila včera škody, ktoré si nárokujú jej klienti po júnových povodniach a odhad celkových škôd pre poistný sektor. Správy sú lepšie ako sa očakávalo pôvodne. Škody tak pravdepodobne nebudú mať negatívny vplyv na rast poistných sadzieb.

Na spoločných európskych dlhopisoch by Nemecko príliš nepreplatilo

Hoci nemecká kancelárka Angela Merkelová eurodlhopisy tvrdošijne odmieta, aj zo samotného Nemecka sa ozývajú hlasy, ktoré ich pripúšťajú. Sú to predstavitelia exekutívy i niektorí politici. Hovoria, že za podmienok fiškálnej centralizácie a úspešného vymáhania dodržiavania Paktu rastu a stability, pripadajú európske dlhopisy do úvahy. Na aktuálnom summite EÚ sa o eurobondoch zrejme hovoriť nebude.

Ratingovky: Výhrady majú veritelia aj dlžníci, premiérka im neverí už ani slovo…

„Ratingovkám už neverím ani slovo,“ povedala predsedníčka vlády Slovenskej republiky Iveta Radičová pred necelým týždňom. Podľa nej sú spoluzodpovedné za hospodársku krízu v Európe. Nie je to nič nové pod slnkom. Ratingové spoločnosti sú už dlhšie terčom kritiky odbornej verejnosti. Neodvádzajú podľa viacerých názorov svoju prácu dobre.

Hypotéky Maďarov v cudzej mene rieši vláda netrhovým kurzom

Neopatrnosť dlžníkov, vypočítavosť veriteľov a alibizmus štátneho alebo inak nadriadeného dozoru. To je scenár, ktorý sa v súčasnosti opakuje vo viacerých krajinách Európy. Platí v Grécku, kde úverový kolobeh smeruje takmer do krachu krajiny, platí ale i v Maďarsku, kde domáce pôžičky obyvateľov dostali Maďarsko tiež takmer do úpadku. Zasahovať musela vláda, ale nedá sa povedať, že päť minút pred dvanástou skôr niekoľko minút po.

Banková daň po európsky: Zasiahne prevody akcií a dlhopisov

Európska únia pripravuje zdanenie finančných operácií. Mali by sa zdaňovať všetky prevody cenných papierov medzi finančnými inštitúciami. Daň by nemala postihnúť retailových klientov bánk. Európska únia chce od bánk získať peniaze na boj s krízou. Argumentov na to, prečo si vybrala špeciálne banky, má niekoľko.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Bankový účet má mať podľa Európskej komisie každý

Trh bankových účtov ešte nie je nasýtený. Až pol milióna Slovákov a 30 miliónov Európanov nemá bankový účet. Európska komisia to chce zmeniť. V júli vydala odporúčanie členským krajinám, aby banky sprístupnili účet každému. V niektorých krajinách je totiž možnosť získať účet obmedzená.

Splácanie hypoték sa po kríze zlepšuje

Slováci sú majú v EÚ najväčší problém so splácaním úverov na bývanie. Podľa denníka Pravda až tretina ľudí s hypotékou má ťažkosti so splácaním nákladov na bývanie, buď bankám alebo aj dodávateľom iných služieb, napríklad energií. Denník sa odvoláva na štatistiky Eurostatu. Sú síce z roku 2009, ale podľa analytikov by sa situácia v tomto lepšiť nemala.

Čoho sa ľudia najviac boja? Najviac nezamestnanosti, do popredia sa dostáva inflácia

Slováci sa najviac obávajú nezamestnanosti. Po nej nasleduje inflácia a tretí dôvodom strachu je zdravotníctvo. Obavy sú veľmi podobné s neistotou u občanov európskych krajín. Prvé dve miesta sú rovnaké, na treťom dochádza k rozdielu. Európania sa boja politickej nestability. Najväčší nárast oproti novembru roku 2009 na Slovensku dosiahli obavy z rastu cien. Je tu zreteľná súvislosť s rastom cien potravín.

Koalícia sa nevie dohodnúť na zmenách v druhom pilieri

Spory o návrhu zmeny zákona o starobnom dôchodkovom sporení pokračujú. Napriek dlhým debatám o návrhu pred jeho oficiálnym sprístupnením v pripomienkovom konaní sa rozpory stále vyskytujú. Navyše sú ešte stále zásadné. Problémom sú garancie. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny navrhlo zrušiť garancie na výnos v dvoch z troch dôchodkových fondoch.