Peter Apolen

Hoci Česi prerábajú na korune desať miliárd korún ročne, do eurozóny nechcú

Českí podnikatelia sa boja krízy v eurozóne. Napriek tomu, že ročne platia bankám na transakčných poplatkoch desať miliárd českých korún, podľa prieskumu je polovica podnikateľov proti vstupu Českej republiky do eurozóny.

Internetbanking neohrozuje kamenné pobočky. Znižuje len množstvo v nich spotrebovaného papiera

O tom, že poskytovanie bankových služieb prostredníctvom internetu vytlačí klasické kamenné pobočky sa hovorí už niekoľko rokov. Zatiaľ ale k ničom takému nedochádza. Zo všetkých retailových bánk pôsobiacich na Slovensku tento zámer neuviedla žiadna. 

Libor je predaný! Získal ho prevádzkovateľ New Yorskej burzy.

Viaceré svetové finančné média dnes oznámili, že Libor od ktorého sa odvíja cena finančných kontraktov v hodnote biliónov dolárov, bol predaný firme NYSE Euronext. Hodnota transakcie nie je zatiaľ známa.

Čísla o škodách z júnových povodní ocenili investori rastom akcií zaisťovní

Druhá najväčšia zaisťovňa na svete – Swiss Re oznámila včera škody, ktoré si nárokujú jej klienti po júnových povodniach a odhad celkových škôd pre poistný sektor. Správy sú lepšie ako sa očakávalo pôvodne. Škody tak pravdepodobne nebudú mať negatívny vplyv na rast poistných sadzieb.

Na spoločných európskych dlhopisoch by Nemecko príliš nepreplatilo

Hoci nemecká kancelárka Angela Merkelová eurodlhopisy tvrdošijne odmieta, aj zo samotného Nemecka sa ozývajú hlasy, ktoré ich pripúšťajú. Sú to predstavitelia exekutívy i niektorí politici. Hovoria, že za podmienok fiškálnej centralizácie a úspešného vymáhania dodržiavania Paktu rastu a stability, pripadajú európske dlhopisy do úvahy. Na aktuálnom summite EÚ sa o eurobondoch zrejme hovoriť nebude.

Ratingovky: Výhrady majú veritelia aj dlžníci, premiérka im neverí už ani slovo…

„Ratingovkám už neverím ani slovo,“ povedala predsedníčka vlády Slovenskej republiky Iveta Radičová pred necelým týždňom. Podľa nej sú spoluzodpovedné za hospodársku krízu v Európe. Nie je to nič nové pod slnkom. Ratingové spoločnosti sú už dlhšie terčom kritiky odbornej verejnosti. Neodvádzajú podľa viacerých názorov svoju prácu dobre.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Hypotéky Maďarov v cudzej mene rieši vláda netrhovým kurzom

Neopatrnosť dlžníkov, vypočítavosť veriteľov a alibizmus štátneho alebo inak nadriadeného dozoru. To je scenár, ktorý sa v súčasnosti opakuje vo viacerých krajinách Európy. Platí v Grécku, kde úverový kolobeh smeruje takmer do krachu krajiny, platí ale i v Maďarsku, kde domáce pôžičky obyvateľov dostali Maďarsko tiež takmer do úpadku. Zasahovať musela vláda, ale nedá sa povedať, že päť minút pred dvanástou skôr niekoľko minút po.

Banková daň po európsky: Zasiahne prevody akcií a dlhopisov

Európska únia pripravuje zdanenie finančných operácií. Mali by sa zdaňovať všetky prevody cenných papierov medzi finančnými inštitúciami. Daň by nemala postihnúť retailových klientov bánk. Európska únia chce od bánk získať peniaze na boj s krízou. Argumentov na to, prečo si vybrala špeciálne banky, má niekoľko.

Bankový účet má mať podľa Európskej komisie každý

Trh bankových účtov ešte nie je nasýtený. Až pol milióna Slovákov a 30 miliónov Európanov nemá bankový účet. Európska komisia to chce zmeniť. V júli vydala odporúčanie členským krajinám, aby banky sprístupnili účet každému. V niektorých krajinách je totiž možnosť získať účet obmedzená.

Splácanie hypoték sa po kríze zlepšuje

Slováci sú majú v EÚ najväčší problém so splácaním úverov na bývanie. Podľa denníka Pravda až tretina ľudí s hypotékou má ťažkosti so splácaním nákladov na bývanie, buď bankám alebo aj dodávateľom iných služieb, napríklad energií. Denník sa odvoláva na štatistiky Eurostatu. Sú síce z roku 2009, ale podľa analytikov by sa situácia v tomto lepšiť nemala.