Zoltán Csiba

Junior analytik CAPITAL MARKETS.

Vzrastie zlato na 1690 USD za trójsku uncu?

Tisícročia bolo zlato považované za najlepší nástroj pre platobný styk, ale aj za výborného uchovávateľa hodnôt. Teda za peniaze. Náročnosť ťažby a obmedzenosť výskytu v prírode, spolu s jeho výbornými vlastnosťami, stálosť, lesk, a znášanlivosť s ľudským organizmom, ktoré sa hodili pre zubárov, lekárov, klenotníkov a neskôr aj v elektrotechnickom priemysle, zvyšovali a udržiavali jeho cenu.

Známi investori: Jim Rogers – Dobrodruh a obchodník

James Beeland Rogers Jr., sa narodil 19. októbra 1942 v Baltimoore v štáte Maryland, vyrastal však v Demopolise v Alabame. Sám o sebe hovorí: „Vyrastal som v malom mesteč-ku v Alabame, kde nebolo veľa peňazí, tak sme všetci začali pracovať dosť skoro.“ Svoj prvý biznis rozbehol ako chlapec, keď po získaní koncesií predával arašidy a nealkoholické nápoje.

Investorský zemepis: Rusko ťahajú komodity a oživenie vnútorného dopytu

Ruská federácia je rozlohou najväčší demokratický federálny štát s republikánskou formou vlády, ktorý sa rozkladá na ploche 17 miliónov kilometrov štvorcových na dvoch svetadieloch – Európe a Ázii. Podľa aktuálneho sčítania žije v Rusku 141,9 milióna obyvateľov, avšak vzhľadom k obrovskej rozlohe, ktorú pretína až 9 časových pásiem, je hustota obyvateľstva len 8,3 obyvateľa na km2. Podiel ekonomicky činného obyvateľstva predstavuje 53,7%. ...

Capital Markets: Americké modelové portfólio 2011

Investičné portfólio je štruktúrovaná skladba cenných papierov vytvorená za účelom zhodnotenia finančných prostriedkov pri znížení jedinečného rizika spojeného s držbou akcií iba jedného emitenta. Akciové portfólio je zložené zo spoločností s vyššou trhovou kapitalizáciou nad 1.5 miliardy dolárov, ktorá zabezpečuje dostatočnú likviditu aj pre väčšie investície v rádoch niekoľko stotisíc dolárov.

USA: Ako funguje Federálny rezervný systém

Americký FED ovplyvňuje svojou politikou náladu investorov na celom svete už 97 rokov. Nutnosť existencie samostatného úradu, ktorý by bol schopný zabezpečiť stabilný, flexibilný a zároveň bezpečný fiškálny a monetárny systém viedol predstaviteľov amerického kongresu v roku 1913 k založeniu centrálnej banky „Federal Reserve“.

Korporátne výsledky za druhý kvartál príjemne prekvapili

Druhý kvartál v rámci korporátnych výsledkov príjemne prekvapil, na poli makrodát však investorov od agresívnejších nákupných pokynov odradil prevažne negatívny vývoj dôležitých ukazovateľov americkej ekonomiky, ktoré indikujú spomalenie jej rastu.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • Matt Tuček komentoval Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

  VOĽNÉ PRACOVNÉ MIESTA Keďže naše ústredie je v USA a máme pobočky po celej Amerike, Kanade a Európe, sme popredným svetovým zamestnávateľom pracovnej sily, ktorý v súčasnosti prijíma zamestnancov do toľkých oblastí z celého sveta. S potešením vám oznamujeme, že ...

 • Jurg Marti komentoval Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

  Som pán Jurg Marti, súkromný veriteľ. Ponúkame rýchlu pôžičku s veľmi nízkym úrokom 2%, preto sa k nám vráťte prostredníctvom nášho e-mailu: jurgmarti0@gmail.com, kde získate ďalšie informácie o tejto ponuke pôžičky. S pozdravom, pán Jurg Marti

 • Harry komentoval Podielové fondy si svoje miesto v investičnom svete udržia aj po kríze

  Podílové fondy se přesouvají od tradičních globálních nebo regionálních s nízkou směrodatnou odchylkou vůči indexu směrem k tématu, směrem k celkovému výnosu, směrem k trhům, kde je snažší překonávat index (EM, Small Caps, dílčí garance, specifický region), prostě ke ...

 • Rado komentoval Ako na poistenie domácich miláčikov

  Ma teda nenapadlo, že by som nechal naše zvieratá poistiť. Možno je to tým, že máme úžitkové zvieratá. Chováme sliepky, králiky, ošípané a ovce. Máme taký malý statok, takže aj tak je okolo zvierat veľa práce a stojí nás dosť peňazí. Cez leto je to lepšie, pretože ...

 • miňo.96 komentoval Slováci dokážu disciplinovane sporiť deťom, avšak málo si odkladajú na svoj vlastný dôchodok

  Problém je v tom, že Slováci nepovažujú dôchodok za niečo, na čo sa majú finančne pripravovať. Kúpa nehnuteľnosti, obstaranie auta, vzdelanie detí... to sú pre nich finančné otázky. To, že si majú šetriť na dôchodok, im nikto nepovedal.

India: Investičné príležitosti v tretej najväčšej ázijskej ekonomike

India sa za vyše šesťdesiat rokov svojej nezávislosti prepracovala z kolónie na na krajinu, ktorá už teraz ovplyvňuje trendy v oblasti informačných technológií, automobilového priemyslu a taktiež v celosvetovom hospodárstve. Je druhou najrýchlejšie rastúcou ekonomikou na svete.

Ktoré spoločnosti vyplácajú vysoké dividendy?

V podmienkach ekonomickej krízy je veľa firiem nútených znižovať alebo úplne zastaviť vyplácanie dividend. Tento postup je všeobecne považovaný za posledné možné riešenie. Od začiatku roka 2008 sme boli svedkami najväčšieho znižovania a zastavovania dividend za posledných 50 rokov, a to aj pri firmách, ktoré v predchádzajúcich rokoch pravidelne dividendy zvyšovali.

Paul Volcker: Z pozície šéfa FEDu zvládol stagfláciu

Paul Volcker patrí k najvýznamnejším a najvplyvnejším žijúcim ekonómom v USA. V ekonomických kruhoch získal reputáciu zvládnutím inflácie na prelome 70-tych a 80-tych rokov 20. storočia a patrí medzi významných poradcov súčasného amerického prezidenta Obamu v oblasti ekonomiky. Jeho názory na širokú oblasť ekonomických otázok sú často citované prostredníctvom mienkotvorných médií.