Stanislav Pánis

Analytik CI KOMODITY.

Paul Krugman rekapituluje "Dekádu Veľkej Nuly"

Hoci sa 31. decembra 2009 na známom námestí Time Square v New Yorku veselo oslavoval koniec starého roka a následne príchod toho nového okrúhleho, pri detailnejšom obhliadnutí sa za výkonom US ekonomiky a stavom príjmov a bohatstva domácností za poslednú dekádu (2000-2009) by Američania zistili, že dôvod na oslavy a úsmevy na perách nie je ani ten najmenší.

Maďarské reformy: Fiškálny šampión z donútenia

Nebolo to tak dávno, čo bolo Maďarsko a jeho fiškálna politika označovaná za učebnicový príklad nedisciplinovanosti. Takzvaná „maďarizácia ekonomiky“ bolo (a stále je) slovné spojenie používané ako synonymum pre bezhlavé zadlžovanie sa, odkladanie reforiem, ignorovanie akýchkoľvek problémov a vedomé klamanie spoločnosti o skutočnom stave hospodárstva a s ním súvisiacich verejných financií.

Koniec sveta odložený na neurčito: Možno hovoriť o kríze v minulom čase?

Koniec sveta sa odložil na neurčito. Globálna ekonomika sa nielenže stabilizovala, ale ukazuje aj rast. Technicky sa US ekonomika, či hospodárstvo eurozóny dokonca vymanilo z recesie už v 3Q. Jednoducho mohli by sme povedať, že kríza prestáva zúriť na základe „mäkkých“ (prieskumy dôvery alebo sentimentu), ale aj „tvrdých“ makrodát ( priemyselné produkcia, podnikové objednávky).

Zlato láme rekordy: Drahú vládu alebo drahý kov?

V posledných dňoch vidíme nové historické rekordy zlata takmer na dennej báze. Hovorí sa, že investori sa boja možnej budúcej inflácie a jej prudkého rastu najmä vďaka tomu, že FED a pár ďalších centrálnych bánk vyrába peniaze. Tlačí ich z čistého vzduchu a kvalitného papiera avšak tieto papieriky nemajú žiadnu vnútornú hodnotu.

Ako z krízy: Abeceda obnovy ekonomiky

Posledné dáta ekonomickej aktivity z eurozóny a jej dominantných reprezentantov Nemecka, Francúzska v podobe HDP či priemyselnej produkcie sú čisto zo štatistického hľadiska dôvodom pre optimizmus. A aj široké úsmevy na perách ministrov financií, hospodárstva a v podstate miestnej vlády ako celku. Ekonómovia radi hľadajú v grafoch obnovy písmená. S akými môžeme rátať tentoraz?

Korekcia akciových indexov a Nobelova cena za tlačenie peňazí

Z mnohých strán ekonomických analytikov najmä tých reálnejšie uvažujúcich počúvame, že akciové indexy sú nadhodnotené a aj keď nastáva ekonomická obnova, akciové trhy započítavajú až priveľa pozitívnych správ. A preto už niekoľko týždňov počúvame, že korekcia je na spadnutie.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • Stefan Crinta komentoval Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

  Všetky vďaka MR WILLIAM ROGERSOVI za pôžičku vo výške 35 000 EUR, ktorú som dostal v piatok na e-mail so žiadosťou suntrustfinancialhome@gmail.com sú legitímne.

 • Juliána komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Ahoj všetci tu. To, čo povedala Sabína, je veľmi pravda, aj keď ju možno nepoznám. Zažil som to tiež z prvej ruky. Práve táto organizácia s názvom Annie Finance Company mi skutočne pomohla zaplatiť lekárske účty, keď som sa opovážil potrebovať peniaze, pretože som vdova. Môj ...

 • Erzsebet komentoval Analýza volebných programov: Ktorá strana myslí na podnikateľov najviac?

  Preco ste vynechali z moznosti politicku stranu MKÖ-MKS????

 • IMRICH komentoval Plný invalidný dôchodok je 341 eur

  Som60%Invalidny nikde sa nemozem zamestnat mam cukrovku picham si inzulin mam strojcek pri srdci som plne odkazany na nom teraz este nohy klby vsade ma odbiju ze ma nechcu mat na svedomy chcem sa spytat ci mozem ist na cely ID.dakujem

 • Sabína komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  hallelujah, Moja beznádejná pôžička sa dnes skončila. Dnes som mal slzy radosti. moje srdce je v pokoji, som vďačný pani Annie Terry za úctu a úprimnosť. V nedeľu som videl príspevok od Juraja Kamenského, že pán Annie Terry ponúka legitímnu a dostupnú pôžičku. V utorok som ...

Dolárový dumping pokračuje

Rezervné meny sú rezervnými pre niekoľko dôvodov: Požívajú medzinárodnú dôveru a sú všeobecne a všade akceptovateľné. A toto o americkom dolári čím ďalej, tým viac prestáva platiť. Preto aj keď má stále status „nadmeny“ jeho výpredaj neutícha.

Americké akciové indexy: Odišiel legendárny Chuck Norris na dovolenku?

Americké akciové indexy bez väčšieho zaváhania pokračujú v rastovom trende od marcových miním už viac ako štvrtý miesiac po sebe a nákupnú horúčku by s troškou letného humoru mohol zastaviť asi len legendárny Chuck Norris.

Lacné peniaze: Fatamorgána ekonomickej prosperity

Tri centrálne banky (ECB, BoE a ČNB) budú dnes rozhodovať o výške základnej úrokovej sadzby. Vráťme sa do histórie a pozrime sa, ako dokážu lacné peniaze naštartovať ekonomiku. Nejde len o fatamorgánu oázy prosperity uprostred púšte skazy?

Eldorádo lacných peňazí: Prečo nízke úroky a nie mzdy?

Už minulý týždeň sme naznačili, že pre dlžníkov je znižovanie úrokových sadzieb javom, ktorý so širokým úsmevom vítajú. Rast cenovej hladiny je rovnako želaným hosťom v dlžníckom prostredí nakoľko hodnota dlhu sa znižuje. Drvivá väčšina spoločnosti si pritom neuvedomuje, že veriteľmi sú práve oni.