Stanislav Pánis

Analytik CI KOMODITY.

Korekcia akciových indexov a Nobelova cena za tlačenie peňazí

Z mnohých strán ekonomických analytikov najmä tých reálnejšie uvažujúcich počúvame, že akciové indexy sú nadhodnotené a aj keď nastáva ekonomická obnova, akciové trhy započítavajú až priveľa pozitívnych správ. A preto už niekoľko týždňov počúvame, že korekcia je na spadnutie.

Dolárový dumping pokračuje

Rezervné meny sú rezervnými pre niekoľko dôvodov: Požívajú medzinárodnú dôveru a sú všeobecne a všade akceptovateľné. A toto o americkom dolári čím ďalej, tým viac prestáva platiť. Preto aj keď má stále status „nadmeny“ jeho výpredaj neutícha.

Americké akciové indexy: Odišiel legendárny Chuck Norris na dovolenku?

Americké akciové indexy bez väčšieho zaváhania pokračujú v rastovom trende od marcových miním už viac ako štvrtý miesiac po sebe a nákupnú horúčku by s troškou letného humoru mohol zastaviť asi len legendárny Chuck Norris.

Lacné peniaze: Fatamorgána ekonomickej prosperity

Tri centrálne banky (ECB, BoE a ČNB) budú dnes rozhodovať o výške základnej úrokovej sadzby. Vráťme sa do histórie a pozrime sa, ako dokážu lacné peniaze naštartovať ekonomiku. Nejde len o fatamorgánu oázy prosperity uprostred púšte skazy?

Eldorádo lacných peňazí: Prečo nízke úroky a nie mzdy?

Už minulý týždeň sme naznačili, že pre dlžníkov je znižovanie úrokových sadzieb javom, ktorý so širokým úsmevom vítajú. Rast cenovej hladiny je rovnako želaným hosťom v dlžníckom prostredí nakoľko hodnota dlhu sa znižuje. Drvivá väčšina spoločnosti si pritom neuvedomuje, že veriteľmi sú práve oni.

Copperfield vs. FED: Kto je väčší kúzelník?

V poslednom čase mainstreamový názor ekonómov sveta, najmä z USA, hovorí o tom, že deflácia je ešte nebezpečnejšia ako inflácia. Preto v rámci vojny proti tejto pliage ekonomiky používajú ťažké inflačné zbrane ako je gigantické nalievanie likvidity do reálnej ekonomiky.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Päť dôvodov, prečo sa USA nedostanú z krízy rýchlym krokom

Každý americký ekonóm od bývalého šéfa FEDu Alana Greenspana cez Warrena Buffeta až po súčasného ministra financií Franza Geithnera prízvukuje, že kľúčom k odrazu US ekonomiky späť do rastového módu bude stabilizácia finančného sektora. Ten však môže získať pevnú pôdu pod nohami iba za predpokladu nájdenia dna realitného trhu.

Kríza v Maďarsku: Lokálne banky s globálnymi problémami?

Viac ako 50% úverov poskytnutých maďarskými bankami v uplynulých rokoch bolo v cudzích menách a to najmä v eure a švajčiarskom franku. Hlavným dôvodom takéhoto správania sa bánk a ich klientov bol obrovský úrokový diferenciál medzi forintom a spomínanými zahraničnými menami.