Valér Demjan

Analytik TRIM Broker.

Banková gloriola a európske Kocúrkovo: Bez bánk to vraj nepôjde

Ďalší summit predstaviteľov starého kontinentu len potvrdil nové zákonitosti v spoločnosti – za všetkým treba hľadať „banku". Tie si tak opäť výrazne posilnili svoje postavenie a bankové otroctvo spoločnosti naberá nepredstaviteľné rozmery. V čase narastajúcej sociálnej a ekonomickej neistoty, kedy sú spoločnosti masírované potrebou uťahovania opaskov, je skoro nepochopiteľné ako sa darí bankám. Európska úradnícka mašinéria im opäť dala ...

GREXIT: Grécke odpočítavanie sa začalo

Grékom sa kráti čas do ďalších parlamentných volieb vypísaných na 17. júna po tom, ako sa grécke politické špičky nedokázali dohodnúť na zostavení vlády po májových voľbách. Rast preferencií antieurópskych strán, ktoré odmietajú pomoc od Trojky (Európska únia, MMF a ECB) a zároveň naznačujú neochotu Grékov splácať staré dlhy, posúva krajinu na okraj priepasti. Rovnako aj výsledok nových júnových volieb môže priniesť opäť patový scenár bez ...

Nostalgia za zlatým leskom slovenskej koruny

Posledné obdobie sledujeme prehlbovanie finančnej krízy, ktorej dopady na reálnu ekonomiku a finančné trhy sa neustále menia. Výsledkom sú nové historické maximá na zlate (denominovanom v USD a EURách) a silné zisky CHF. Práve CHF bol považovaný za synonymum papierového zlata, dôvodov bolo niekoľko.

Rating: Klub exkluzívnych sa rozpadá

Po tom ako ratingová agentúra S&P pristúpila v piatok k zníženiu ratingu AAA americkej vlády na dlhodobé záväzky sa exkluzívny klub AAA scvrkol na 13 kľúčových členov: Švajčiarsko, Hong-Kong, Švédsko, Nemecko, Kanada, Dánsko, UK, Holandsko, Fínsko, Nórsko, Rakúsko, Francúzsko a Austrália. Reálny počet členov klubu AAA je vyšší, ale nezapočítaváme maličké a ostrovné krajiny (Lichtenštajnsko, Luxembursko, Isle of Man...).

Letné Déjà vu: Zvýši ECB úrokovú sadzbu?

Pred nami je štvrtkové zasadnutie ECB (Európska centrálna banka) a niektorým sa nám naskytá letné „deja vu“ ECB. Práve v júli 2008, kedy ostatné centrálne banky zahájili preteky o znižovanie úrokovej sadzby pod tlakom zistení o prehlbujúcej sa finančnej kríze, pristúpila ECB k bezprecedentnému navŕšeniu úrokovej sadzby o 25 bázických bodov na jej doterajšie historické maximá. Dôvodom boli inflačné riziká v eurozóne, ktoré výrazne presahovali cieľ ...

Krajné riešenie: Eurolídri zvažujú aj grécky protektorát

Grécko sa ženie do vlastnej záhuby a „svätá trojica“ EU/ECB/MMF mu v tom chce sekundovať. Počas piatka sme všetci s napätím očakávali stretnutie čelných gréckych politických špičiek so snahou o tlmenie kolapsu Grécka. Výsledok je však šokujúci a politici sa nedohodli na žiadnom pozitívnom výstupe.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Grécko dalo svetu demokraciu a zoberie mu euro

Najrizikovejší faktor pre budúcnosť spoločnej európskej meny euro sa nazýva Grécko. Piatkový vývoj na finančných trhoch potvrdil a naznačil, že budúcnosť Grécka je už takmer neriešiteľná a aktuálne sa všetci snažia pripraviť na prípadný default Helénskej republiky. Pozrime sa na piatkové holé fakty.

Euroval: Európsky stabilizačný mechanizmus vo faktoch

Minulý týždeň bola schválená konečná podoba Európskeho stabilizačného mechanizmu (European Stability Mechanism ,ďalej len „ESM“), ktorý bude pokračovateľom procesu zabezpečovania stability v eurozóne po svojom predchodcovi Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (European Financial Stability Facility - „EFSF“).

Ako ďalej so záchrannou sieťou eurozóny?

Počas tohto víkendu sa konalo ostro sledované stretnutie predstaviteľov EU, ktoré mohli vniesť viac svetla do budúcnosti záchranného mechanizmu eurozóny. Celková záchranná sieť eurozóny má aktuálne kapacitu 750 mld. EUR, kde 440 mld. EURo je Európsky finančný stabilizačný nástroj (ďalej len „EFSF“), 60 mld. je z rozpočtu EU (program EFSM) a 250 mld. EUR sú úverové zdroje Medzinárodného menového fondu (MMF).

Ratingové agentúry – Tichí zabijaci finančných trhov

Poslednú dobu sme svedkami čoraz výraznejšej nevôle popredných politických a finančných predstaviteľov ku krokom ratingových agentúr. Táto nevôľa sa primárne generuje na starom kontinente, kde rizikové krajiny eurozóny sa dostali pod silnú paľbu znižovania ratingu a jeho výhľadu pre dlhodobé vládne záväzky týchto ekonomík (teda schopnosť splácať svoje emitované dlhopisy v stanovej výške spolu s úrokovým výnosom a v dohodnutom čase).