Streda 19. február. Meniny má Vlasta

Aj hríb môže byť nestráviteľný a muchotrávka jedlá

Snáď mi odpustíte lacnú slovnú hračku z titulku, ale k tejto téme sa mi hodí. Celkom ma prekvapili slová Štefana Hríba o ukončení jeho „rozhlasovej lampy“. Počas svojho niekoľkoročného pôsobenia v rozhlase som stratil ilúziu o nezávislosti verejnoprávneho média. Hríbovým slovám však neverím.

Keď Štefan Hríb končil v Slovenskej televízii, vnímal som zaradenie jeho relácie do rádiového prostredia ako „trucpodnik“, ktorým chcel rozhlas naznačiť, že je slobodnejší ako televízia. Neverím, že sa odvtedy výrazne zmenila situácia a rozhlasová riaditeľka Miloslava Zemková sa dnes skláňa oveľa viac pred štátnou mocou. Zopakujem, že nemám ilúzie o slobode pod pyramídou, ale medializované obviňovanie je pre mňa nestráviteľné.

Hríb, paradoxne, ako moderátor jednej z najžiadanejších diskusií, mi nepripadá ako priateľ tvorivej výmeny názorov. Už keď v roku 2007 končil v STV, sa radšej uspokojil s konštatovaním: „Pre mňa je tým odpoveď na otázku či je STV slobodná, ak je riadená politikmi, zodpovedaná,“ a opustil diskusiu, v ktorej mohol prezentovať svoje názory a obavy o vývoj v STV. A veľmi podobný je aj jeho odchod zo SRo: presvedčiť sám seba, že za jeho koniec môže minister Maďarič. Bodka!

Štefan Hríb sa nespráva ako zanietený demokrat s túžbou po otvorenom dialógu. Skôr sa mi javí ako ideológ akejsi vlastnej subjektívnej pravdy, ktorú presadzuje tak zanietene a zaslepene, ako to kedysi robili zväzácki funkcionári. Jeho vyjadrenia v relácii Bez lampy na adresu M. Rúfusa nevnímam ako návrh na diskusiu o živote básnika. Boli to axiómy, aké má majster lampových diskusií v talóne podstatne viac a kto s ním nesúhlasí, toho považuje za nepriateľa.

Áno, na Slovensku chýbajú kvalitné televízne diskusie. Ale mne chýbajú aj vo chvíli, keď počujem z televízie Štefana Hríba. Aj spôsob jeho odchod z rozhlasových vĺn ma iba ubezpečil v názore, že podobný typ diskusií si žiada „dospelého“ moderátora.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *