Sobota 11. júla. Meniny má Milota

Ani francúzskych turistov na Devín nepustili

Starobylý Devín odolal nájazdu kultúrychtivých turistov. Asi tucet sa ich v horúce piatkové popoludnie na prehliadku nedostal. Starší vrátnik chránil pokoj pracovníkov hradu a neoblomne odolával prosbám turistov. Moje hodinky ukazovali 16:38.

Devín je počas hlavnej sezóny otvorený do 17:00, posledný vstup je však o 16:30. Ani o minútu neskôr, ako som sa na vlastnej koži presvedčil. Doslova pár minút po „uzávierke“ sa nás zišiel zhruba tucet oneskorencov. Niektorí sa pokúšali vyjednávať. Neúspešne. Nevadí, na Slovensku sme si už mohli zvyknúť, že poskytovatelia služieb sa radšej sťažujú na nedostatok práce, ako by mali pracovať.

Skupinka francúzskych turistov však zrejme nechápala. Zaplatili si výlet loďou z Bratislavy do Devína, práve pristáli a mali naplánovanú návštevu hradu. Slovenka v stredných rokoch začala orodovať aspoň za nich: „Pustite aspoň tých Francúzov, veď sú tu raz za život.“ Zbytočne, Cerberus štekal ďalej o svojich pravidlách. S pojmom dobré meno sa zjavne nestretol ani v slovníku cudzích slov.

Len doplním, že na tento cirkus v správe príspevkovej organizácie „Múzeum mesta Bratislavy“ prispievajú prostredníctvom bratislavského magistrátu daňoví poplatníci. Inštitúcia má asi dosť peňazí, keď veľkoryso odmietla necelých 40 eur, ktoré by získala, ak by pustila dovnútra tucet oneskorencov. A to nehovorím o škode na dobrej povesti.

Nechápem, ako môže byť významná pamiatka počas letných piatkových podvečerov otvorená len 16:30 a už vôbec nechápem personál, ktorí zrejme už od popoludnia sleduje hodinky, aby mohol včas zatvoriť.

Ekonomické a politické autority zovšadiaľ upozorňujú, že krízu porazíme míňaním. Ale ako, keď pred mojou peňaženkou zatvárajú dvere?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *