Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Daň z fúzov alebo ankety o absurdnostiach?

publikum 04.01.2010 | 22:09 0 Komentárov

Občas ma celkom príjemne zabavia všelijaké tie ankety o najabsurdnejší bankový poplatok. Najmä v poslednom čase akoby sa s nimi vrece roztrhlo.

Čudujem sa však, prečo nik nezorganizuje anketu o najabsurdnejší poplatok, ktorý štát zhrabne trebárs vo forme dane.

Z histórie sú známe rôzne absurdné dane, napr. ktorýsi stredoveký panovník zaviedol daň z fúzov. Dnes si už presne nepamätám, ktorý to bol.

V súčasnosti možno z istého hľadiska považovať za takúto absurditu aj koncesionárske poplatky, ktorými občania prispievajú na existenciu verejnoprávnych médií – Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie. Aj keď sú to koncesionárske poplatky, v konečnom dôsledku je to istá forma dane.

Koncesionárske poplatky platia všetci, teda aj tí, ktorí Slovenský rozhlas a najmä Slovenskú televíziu vôbec nesledujú.

To by ešte nebolo to najhoršie.

Absurdnejšie je podľa mňa to, že ich musia platiť aj tí, ktorí bývajú na územiach nepokrytých signálom Slovenskej televízie. Nehovorím, že tých území je na Slovensku veľa, ale sú také miesta, kde sa Slovenská televízia objektívne nedá sledovať.

Úprimne povedané, sú to šťastlivci, ktorí obývajú tieto neveľké územia. Závidím im. Absurdné je ale to, že za sledovanie Slovenskej televízie aj oni musia platiť.

NAMIESTO POINTY

Písanie tejto glosy radšej rýchlo ukončím. Ešte by som tých hore mohol svojimi úvahami navnadiť, aby zaviedli trebárs už spomínanú daň z fúzov. Alebo aby o nej aspoň začali uvažovať.

To by som si ale dal!

Ja sám totiž nosím fúzy už dobrých 35 rokov.

Ale pri absurdnostiach našej legislatívy by bolo celkom možné, že daň z fúzov by napokon museli platiť aj tí, čo fúzy nemajú, lebo ich jednoducho nechcú mať. A napokon by platiť museli aj ženy, ktorým fúzy nie a nie vyrásť…

Bolo by to rovnako absurdné ako s tou Slovenskou televíziou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *