Sobota 11. júla. Meniny má Milota

Kríza? Kdeže, banka mi bez opýtania nanútila úver…

Jedného dňa som sa zobudil a mal som úver. Od banky. Dozvedel som sa o tom asi o dva týždne neskôr pri výbere z bankomatu. Tá najabsurdnejšia informácia na mňa však stále ešte len čakala.
Pri výbere z bankomatu som si všimol, že mám disponibilný zostatok na účte o pár eur vyšší. Keďže som bol neďaleko pobočky, zbehol som sa opýtať. Povolili sme vám debet, vysvetlila mi priehradková pracovníčka. No super, hneď ho aj zrušíme, poďakoval som sa. To sa nedá, zasrandovala si bankárka. Ako som neskôr zistil, nesrandovala…
Skúšal som aj cez info linku a dokonca som napísal do Tatra banky list – odpoveď bola stále rovnaká: v balíku služieb som si okrem iného zakúpil aj „poskytnutie povoleného prečerpania účtu“, takže mi ho poskytli. „Služba je súčasťou balíka, s obsahom ktorého ste súhlasili,“ vtipkovala banka ďalej. Podotýkam, že ja som si pred ôsmymi rokmi otvoril študentský účet a v priebehu času mi ho moja banka podľa svojho najlepšieho vedomia, svedomia a materiálneho prospechu menila.

A riešenie: „Týmto vám odporúčame zmeniť váš bežný účet na klasický bežný účet bez viazaných služieb a k nemu si zvoliť želané doplnky. Táto alternatíva je však spoplatňovaná inak ako balík služieb a je pre klienta spravidla drahšia,“ pridala banka ďalší fór.
Srandu nepokazím, povedal som si a chvíľu som ešte čakal, či mi náhodou neprihodia aj nejakú 5 miliónovú hypotéku. Nestihli. Celkom pochopiteľne, po 8 rokoch využívania služieb, som sa rozhodol zmeniť banku. (Pre porovnanie, 5 náhodne otestovaných bánk podobnú absurdnosť neponúka).
Pýtate sa, k čomu je dobrá takáto cesta cez divoký Absurdistan? Ja mám jasno: Mám dosť peňazí, aby mi banka mohla požičať, ale nie dosť na to, aby ma nemali za pajáca. Čo už.
Keď sa na absurdnej situácii prestanete baviť…
a zamyslíte sa nad dôsledkami takéhoto nanucovania úverov, možno sa vám zježia vlasy na hlave, tak ako mne.
💡 Argument, že povolené prečerpanie je finančná rezerva a klient ho nemusí vôbec využiť a tým pádom nič neplatí – u mňa nepochodí.
💡 Väčšina klientov bánk je finančne negramotná. Dať im do ruky úver bez vysvetlenia, je ako dať do ruky žiletku trojročnému dieťaťu!
💡 Povolené prečerpania na účte sú mimoriadne nebezpečné a drahé (pre porovnanie: spotrebný úver od 10%, povolené prečerpanie 15%).
💡 Povolené prečerpanie nenúti postupne splácať. Veľmi reálne sa môže stať, že prečerpáte celý objem úveru. S novou výplatou sa úver anuluje, ale keďže máte pravidelné mesačné výdavky, úver znovu prečerpáte. Mesačne nemusíte splatiť ani cent a tak sa môže stať, že aj rok pred sebou tlačíte úver. Až kým vás banka nevyzve na jeho splatenie. A zrazu zistíte, že nie je z čoho.
💡 Ak aj peniaze neprečerpáte, banka vás posudzuje, že úver čerpáte. Čiže ak aj máte na účte nevyužitý povolený debet tisíc eur, v úverovom registri ste považovaný za človeka, ktorý už má úver tisíc eur.
💡 Povolené prečerpanie nie je jediná nástražná mína osobných financií. Kreditná karta síce funguje na inom princípe, ale umožňuje rovnaké tlačenie úveru pred sebou.
💡 Nehovoriac o tom, že niektoré banky (napríklad VÚB ) majú vo zvyku bez vyžiadania zaslať klientovi kreditnú kartu. Stačí ju len si ju aktivovať a už máte úver. (Jednoduchšie ako zapredať dušu diablovi 😀 )
💡 Banky dostatočne nepoznajú sociálnu situáciu a finančnú gramotnosť klienta, ktorému poskytnú úver. (Sledovanie pohybov na účtoch môže byť veľmi mylné).
Banky pustené z vodítka
O tom, že klienti nepoznajú význam finančných služieb hovorí banková ombudsmanka a vedia o tom aj v NBS či na ministerstve financií. Aj preto pripravili zákon o finančnom poradenstve a finančnom sprostredkovaní, ktorý robí obe skupiny zodpovedné za navrhnuté produkty. Oveľa intenzívnejšie sa začína hovoriť aj o regulácii nebankových subjektov poskytujúcich pôžičky a úvery.
Lenže skôr než zamkneme bránu do dvora, mali by sme si skontrolovať, či nám po ňom nebehá líška. Prezidentom podpísaný zákon zabudol na banky – silných dravcov na finančnom trhu. Banky nemusia na rozdiel od sprostredkovateľov chodiť od dverí k dverám, za nimi prídu klienti sami a aj im viac dôverujú. A ak náhodou klienti neprídu, tak im iniciatívne pošlú nevyžiadanú kreditku a poskytnú nevyžiadané prečerpanie.
Banky sú podnikateľské subjekty a robia to, čo im zákon povoľuje. Ak môžu poskytnúť úver klientovi bez toho, aby mu vysvetlili riziká, svedčí to tom, že im zákon dovoľuje priveľa. Na ich etickú samoreguláciu sa rozhodne nedá spoľahnúť.

Jedného dňa som sa zobudil a mal som úver. Od banky. Dozvedel som sa o tom asi o dva týždne neskôr pri výbere z bankomatu. Tá najabsurdnejšia informácia na mňa však stále ešte len čakala.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *