Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Kríza: Ostrovy nekonečnej blaženosti?

publikum 08.09.2009 | 18:03 0 Komentárov

V predstavách mnohých ľudí sa slovo raj spája s nejakým konkrétnym miestom na zemi (v nebi, vo vesmíre alebo nevedno kde), slovom, s miestom, kde je radosť žiť.

V teologických koncepciách sa raj skôr chápe ako jedno zo synoným slova nebo, ktoré napríklad katolícky Malý teologický slovník (Bratislava, CN 1989) poníma jednak ako „sídlo Boha, anjelov a svätých“ a jednak ako „stav rozumných tvorov (anjelov a ľudí), ktorí dosiahli večnú blaženosť“.

Lebo – uvádza sa ďalej v teologickom slovníku – „nie zdržovanie sa na nejakom vyhradenom mieste tvorí podstatu nebeskej blaženosti, ale stav, že nebešťan svetlom slávy bezprostredne vidí Boha a tak má účasť na Božej blaženosti“.

Nechajme teraz bokom teologické úvahy a radšej si povedzme, že slovo raj predsa len časť ľudí vníma fyzickejšie, materiálnejšie… Tak napríklad v posledných rokoch sa v celosvetovom meradle doslova a dopísmena stali rajom niektoré krajiny, v hantírke finančníkov označované ako tzv. daňové raje.

Plným právom medzi ne patria aj Kajmanské ostrovy, ktoré sa vďaka turizmu, ale najmä tomu, že sa vďaka nim možno vyhnúť daňovým povinnostiam, stali naskutku bohatou krajinou.

Doslova rajom.

Avšak nie nadarmo sa vraví, že všetko má svoj koniec a teda aj raj sa niekde končí.

Globálna finančná kríza totiž veľmi tvrdo dopadla na Kajmany. Malý ostrovný štát, plný bánk, poisťovní a tzv. účelových firiem je zrazu na samom pokraji bankrotu. Kajmanská vláda súrne potrebuje niekoľko sto miliónov dolárov a tak o pôžičku požiadala Veľkú Britániu.

Britské ministerstvo zahraničných vecí však Kajmanským ostrovom odkázalo: Ak chcete prežiť, zaveďte priame dane – dane z príjmov právnických a fyzických osôb!

Obyvateľom ostrovov sa také niečo ani zamak nepáči. Nevedia si ani len predstaviť, že by takýmto krokom ohrozili dve odvetvia, z ktorých si doteraz žili ako v nebeskom raji – teda finančný a turistický priemysel.

NAMIESTO POINTY

Minulý týždeň sa stretli ministri financií členských krajín EU, aby sa dohodli na regulácii celého finančného sektora, pričom medzi základné body regulácie zaradili obmedziť odmeňovanie bankových manažérov a britský minister financií Alistair Maclean Darling k tomu pridal aj návrh, aby sa už začiatkom budúceho roka zaviedli prísne sankcie pre tzv. daňové raje. V jednom zo spoločných vyhlásení ministrov financií sa uvádza, že regulácia je nevyhnutná na to, aby sa zabránilo opakovaniu finančnej krízy.

Načim už len dodať, že prezident USA Barack Obama už skôr nazval daňový systém Kajmanských ostrovov najväčším podvodom, aký bol kedy zaznamenaný, the biggest tax scam on record.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *