Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Máme euro, nemáme plyn….

Priznám sa, že ma zavedenie eura teší. Hoci sme malý národ, máme menu s medzinárodným cvengom. Euro je tiež potvrdením vyššej životnej úrovne. Paradoxne sme však pár dní po získaní eura prišli o plyn. Aj keď sa to možno nezdá, medzi obidvoma situáciami vidím istú paralelu.

Bez ohľadu na to, akými peniazmi budeme štrngať, musíme si uvedomiť, že slovenský kamzík nenaberie ruského medveďa na rohy. Riešenie problémov s nedostatkom plynu totiž ťažko hľadajú aj najsilnejší Európania – Nemci či Francúzi. Je len prirodzené, že s Rusmi sa lepšie vyjednáva únii ako jednotlivcom.

Slová o opätovnom spustení reaktora V1 v Jaslovských Bohuniciach vnímam ako istú schizofréniu. Nechcem hodnotiť to, do akej miery bolo odstavenie naozaj prospešné či škodlivé. Ide o to, že ako štát sme sa k tomu zaviazali.

Keď sme sa uchádzali o členstvo v EÚ či o zavedenie eura, bili sme sa do pŕs, ako nám záleží na spoločnej Európe. A dnes? Eurom platíme len pár dní a už pri prvej kríze tvrdíme, že európske záväzky nie sú až také prioritné?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *