Utorok 04. augusta. Meniny má Dominik, Dominika

O pekne vydláždenej ceste do pekla

publikum 09.02.2009 | 17:58 0 Komentárov

Novinár, keď píše nejakú poznámku alebo komentár, by mal byť objektívny. Alebo sa aspoň snažiť o objektivitu. V praxi to napríklad znamená aj hodnotiť konkrétne činy alebo výroky politika bez ohľadu na to, či mu je osobne sympatický alebo nie. A tak, aby som som aspoň vyvolal zdanie objektivity, hneď v úvode napíšem, že český prezident Václav Klaus mi kedysi dávno, keď po novembri ´89 presadzoval svoje pravicové ekonomické názory, sympatickým bol. Pravda vtedy bol ešte federálnym ministrom financií bývalého Česko-Slovenska.

O mnoho rokov neskôr, keď sa stal českým prezidentom len vďaka hlasom komunistických poslancov v českom parlamente, mi už dávno prestal byť sympatickým. A to už nehovorím o jeho súčasnom euroskepticizme či hysterických prejavoch, ktorých sa nedokáže zdržať, keď napríklad zbadá vlajku Európskej únie.

Dnes ma však Václav Klaus opäť príjemne potešil. A to po tom, čo sa stretol so svojím slovenským partnerom, končiacim prezidentom Ivanom Gašparovičom. O čom všetkom sa medzi hlavami dvoch susedných štátov krútila reč, ani nie je podstatné, lebo dôležité je to, že na následnej tlačovej konferencii okrem iného hovorili aj o svetovej finančnej kríze.

Václav Klaus pre médiá povedal, že kríza je tu, ale napokon sama pominie – aj bez zásahov štátu. „Tak ako chrípka trvá týždeň, keď chodíte do práce, rovnako trvá týždeň, keď si ľahnete a budete užívať všetky možné prášky, odporúčané tým či oným doktorom. Raz hovoríme týždeň, po druhýkrát sedem dní… A presne tak je to s tou ekonomickou krízou. Kríza prestane sama a zásah štátu v tom hrá minimálnu úlohu,“ zdôraznil Klaus.

Ako ďalej uviedol, „v každej kríze v histórii ľudstva vždy vznikali pokusy o protekcionizmus… Obrovskou úlohou dnešnej doby je, aby sa to práve teraz nestalo. Som rád, že odmietavý postoj voči protekcionizmu má aj česká vláda. Verím, že česká vláda nebude v rámci svojho predsedníctva EÚ na čele tých, ktorí by v súvislosti s ekonomickou krízou chceli zavádzať dramatické regulácie.“

Slovenský prezident k tomu veľa nepovedal. Napokon ani veľa nemohol, veď ho vo voľbách podporuje strana, ktorej predseda sa ako slovenský premiér snaží vniesť do slovenskej ekonomiky čo najviac štátneho dirigizmu, príkazov, regulačných opatrení, slovom, ktorý robí presný opak toho, čo česká strana. Bez ohľadu na to, že kroky slovenského premiéra sú motivované snahou čo najviac pomôcť Slovensku v čase globálnej finančnej krízy.

Už naši dedovia vravievali, že cesta do pekla býva dláždená aj dobrými úmyslami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *