Utorok 04. augusta. Meniny má Dominik, Dominika

Omyl, vážení!

publikum 04.01.2009 | 11:24 0 Komentárov

Lúčenie sa so slovenskou korunou každý prežíval inak. Daktorí výrazne emotívne, daktorí trochu menej. Niektorým však možno ani nebolo tak ľúto za samotnou slovenskou menou ako skôr mali (a naďalej majú) obavy a strach z eura.

Ďalší, tzv. národovci telom i dušou sa však na vec pozerajú inak. Takpovediac z hľadiska vlastenecko-politického. Je im ľúto za slovenskou korunou iba preto, že prechodom na euro vraj Slovensko stratilo ďalší veľký kus svojej svojbytnosti, suverenity.

Omyl, vážení! Ak slovenská ekonomika je v posledných mesiacoch ozaj úspešnou ekonomikou v rámci EU, nuž nie je preto, že na čele slovenskej vlády stojí „sociálne cítiaci“ premiér zo sociálne porientovaného Smeru – SD. Ba ani nie preto, že súčasťou vládnej koalície je nestárnuci Vladimír Mečiar s partiou neschopenkov, ktorí sa už druhé desaťročie úspešne vezú na jeho chrbte. Ba ani nie preto, že súčasťou vládnej garnitúry sú i tí, ktorí pre slovenskú ekonomiku nič neurobili, za to by však čím skôr nasadli do tankov a išli zrovnať Budapešť so zemou.

Omyl vážení! Ak je slovenská ekonomika momentálne takou úspešnou, akou bezosporu je, je to predovšetkým preto, že v posledných mesiacoch sme sa pripravovali na vstup do eurozóny. A EU je najsilnejšou ekonomickou zónou sveta a euro je nadovšetko silnou menou.

Čiže nie je za tým žiadne národno-vlastenecké búchanie sa do pŕs, ale iba to, že práve v čase svetovej finančnej krízy nabiehame na euro. Napokon takto to pred niekoľkými dňami trefne vyjadril aj premiér Fico, keď v exkluzívnom ozhovore pre český ľavicový denník Právo doslova povedal: „… vnímam euro výslovne ako pozitívnu vec. Slovensko má aj trochu šťastia v tom nešťastí hospodárskej a finančnej krízy, protože euro je okamih, ktorý nám môže vo významnej miere pomôcť prekonať všetky úskalia a krízy, ktoré sa deň po dni začnú prehlbovať. Dnes by som každému odporúčal zaviesť euro tak rýchlo, ako sa len dá“.

A v prvý deň eura na Slovensku premiér vo svojich vyhláseniach opakovane zdôraznil, že euro počas 10-ročnej existencie prinieslo samé výrazné výhody ako stabilitu a povýšenie EU na svetovú hospodársku veľmoc. Zavedenie eura podľa jeho slov naplno integruje Slovensko do prosperujúcej a kultúrnej Európy. „Euro prichádza na Slovensko ako najlepší talizman pre šťastie,“ nešetril slovami chvály slovenský premiér.

Nuž, tak je to, vážení rodoľubovia! Spoločná európska mena nie je na to, aby Slovákov okradla o ďalšiu časť suverenity, ale na to, aby pomohla udržať ekonomiku nad vodou ako sa to len bude dať.

NAMIESTO POINTY

Najbohatšie arabské štáty (Saudská Arábia, Kuvajt, Katar, Spojené Arabské emiráty a Bahrajn) sa deň pred našim Silvestrom dohodli, že zavedú jednotnú menu. Ich zástupcovia sa na jej potrebe jednoznačne zhodli na summite Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC). Nová mena by sa mala stať realitou už v roku 2010. Verte mi, nie je za tým nič iné, len to, aby aj tie bohaté štáty dokázali spoločne čeliť prebiehajúcej finančnej kríze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *