Utorok 28. január. Meniny má Alfonz

Oni majú plyn, my máme humor a vzdor

V jednej z reakcií na blogu som si prečítal: Gratulujeme k zavedeniu eura STOP, plyn STOP, ropa STOP. Keď nie je plyn, zohrievajú sa Slováci vzdorom a zábavou. A od tých nás Rusi neodstrihli ani v roku 1968.

Na najznámejšej sociálnej internetovej sieti Facebook vznikla napríklad skupina: Let’s switch off the gas and electric at the Russian Embassy (vypnime plyn a elektrinu ruskej ambasáde). Podľa očakávania v nej dominujú Slováci, Bulhari ale aj Ukrajinci.

Iná skupina si za cieľ stanovila: „Vymenim Paviela Rochnyaka za plyn z Ukrajiny :))“. Za 42 hodín sa k nej pridalo neuveriteľných 10 000 ľudí.

Určite si pamätáte slová českej oštepárky Barbory Špotákovej po víťazstve na olympiáde v Číne. „Víťazstvo má pre mňa o to sladšiu príchuť, že práve dnes je 40. výročie ruskej invázie do Československa.“ Uviedla to po súťaži, v ktorej zdolala Rusku Mariu Abakumovovú. S jej reakciou som vtedy súhlasil menej ako teraz. Od „oslobodenia“ ubehli 4 desaťročia a v období, keď by už možno nastal čas odpustiť, urobia Rusi „ďalšie veľké gesto“.

Ruská literatúra dala svetu úžasných znalcov ľudskej duše. Je zvláštne, že krajina s takým potenciálom sa nechá unášať tak primitívnymi pudmi. Snahu dokazovať svoju silu údermi na beztak krízou zmietané európske ekonomiky, totiž inak nazvať nemôžem.

Jediná vec, ktorá sa Rusom podarila je, že zjednocujú národ. A ja už len čakám, kedy sa z rádií ozve pieseň, ktorú dôverne poznajú staršie generácie: „Běž domů, Ivane…“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *