Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Ostrovy nekonečnej blaženosti? 2. časť

publikum 01.10.2009 | 21:06 0 Komentárov

Nie nadarmo sa vraví, že všetko má svoj koniec a teda aj raj sa musí dakedy skončiť. Aspoň teda pozemský raj.

Nedávno som o tom písal v poznámke nazvanej Kríza: Ostrovy nekonečnej blaženosti?

Napísal som v nej aj o tom, že pred časom sa stretli ministri financií členských krajín EU, aby sa dohodli na regulácii celého finančného sektora, pričom medzi základné body regulácie zaradili obmedziť odmeňovanie bankových manažérov. Britský minister financií Alistair Maclean Darling k tomu pridal aj návrh, aby sa zaviedli prísne sankcie pre tzv. daňové raje. V jednom zo spoločných vyhlásení ministrov financií sa uvádza, že regulácia je nevyhnutná na to, aby sa zabránilo opakovaniu finančnej krízy.

V poznámke som citoval aj slová amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý vo svojom vyjadrení na margo daňových rajov nazval daňový systém Kajmanských ostrovov najväčším podvodom, aký bol kedy zaznamenaný, doslova: the biggest tax scam on record.

A dnes ponúkam pokračovanie poznámky k daňovým rajom.

Ukazuje sa totiž, že boj s globálnou finančnou krízou si žiada činy a nie prázdne slová. Hlavy štátov, ale najmä premiéri, ministri financií i centrálni bankári krajín EU sa v posledných mesiacoch stretli kvôli kríze už nespočetnekrát, no veľa toho nikdy nevyriešili.Naozaj to bude tak, že namiesto siahodlhých rečí treba rázne činy.Svetové tlačové agentúry oznámili, že francúzske banky od marca budúceho roka zatvoria všetky svoje pobočky v tzv. daňových rajoch. Predstavitelia bánk sa tak rozhodli po dnešnom stretnutí s prezidentom Nicolasom Sarkozym.Slovom, prvá lastovička.Hovorí sa síce, že jedna lastovička leto nerobí, ale v čase krízy je vždy lepšia jedna lastovička než prázdne reči…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *