Nedeľa 06. decembra. Meniny má Mikuláš

Plynová kríza ešte neskončila

publikum 11.01.2009 | 08:56 0 Komentárov

Plynová kríza ešte neskončila, ešte nie je jasné, kedy opäť začne prúdiť plyn, zatiaľ jasné je len to, že dodávky plynu z Ruska sa v najbližších dňoch predsa len obnovia. Slovom, plynová kríza ešte neskončila a už sa to začína.

Zamestnanci firiem, ktoré pre nedostatok plynu obmedzili alebo aj celkom zastavili výrobu, sa už začínajú vyhrážať, že ušlé peniaze si budú súdnou cestou vymáhať od svojich zamestnávateľov (právom!), firmy sa vyhrážajú, že takýmto spôsobom si budú vymáhať škody od Slovenského plynárenského priemyslu (právom!) a tiež sa predpokladá, že plynári budú rovnako postupovať voči tým, ktorí im plyn prestali dodávať. A tiež sú v práve! Iná vec už je, či si od východu čosi vysúdia…

Nechajme teraz bokom právne úvahy. Napokon škody ešte nie sú vyčíslené. Poškodené strany ich najskôr začnú zratúvať až vtedy, keď opäť začne prúdiť plyn. Už teraz sa však dá odhadnúť, že celkové škody budú nedozierne.

V tejto súvislosti je však zaujímavé čosi iné. Plynová kríza totiž mnohým pomohla.

Veľkým priemyselným podnikom v strednej a východnej Európe, vrátane automobiliek, obmedzenie dodávok plynu akoby doslova padlo z neba. Nevedeli ako povedať svojim zamestnancom a odborárom, že pre svetovú finančnú krízu aj ony musia rapídne zredukovať výrobu a pre znížený odbyt svojich výrobkov skrátiť pracovný čas. Nevedeli, nemali odvahu, báli sa, atakďalej. A veľký ruský brat im zrazu – ani sám nevie ako – pomohol.

Plynová kríza ešte neskončila, ešte nie je jasné, aké škody napáchala. Jasné je však to, že urýchlila to, čo aj tak muselo prísť. Aký podiel na tom všetkom má zastavený plyn a akú úlohu zohrávajú iné faktory, to bude jasné až neskôr. Až keď sa zrátajú všetky straty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial