Pondelok 09. decembra. Meniny má Izabela

Podstata ekonómie je mŕtva: Kedy dostaneme rozum?

tome11 17.07.2010 | 00:05 0 Komentárov

Nie je to tak dávno, čo som sedával na seminároch a prednáškach na univerzite. Vstrebával som veľké množstvo informácií. Študoval som ekonómiu. Avšak s postupom času a s odstupom človek zisťuje, že mnohokrát je teória jedna vec a prax druhá.

Ale čo ma zaráža najviac a doslova zásadne, sa týka definície a podstaty ekonómie vzhľadom na realitu vo svete. Tá hovorí, že ekonómia je veda, ktorá sa zaoberá efektívnou alokáciou vzácnych zdrojov a teda ich hospodárnym využitím. Jej úlohou je teda hospodárne využívať obmedzené prírodné či umelé zdroje k výrobe užitočných výrobkov a rozdeľovať ich medzi jednotlivcov.

Nebudem pokračovať rozborom definície ekonómie ako vedy. Táto činnosť by totiž zabrala množstvo priestoru a odchýlil by som sa od podstaty môjho odkazu. Myslím si, že ktorýkoľvek jednotlivec dokáže rozpoznať rozdiel medzi hospodárením so zdrojmi a ich plytvaním. A nepotrebuje k tomu byť vysokoškolsky vzdelaný alebo obzvlášť inteligentný.

Bohužiaľ trestuhodné plytvanie zdrojmi možno vo svete pozorovať v takmer každej oblasti. Vidieť to môžeme aj v každodennom živote. Vo všetkých „vyspelých“ krajinách funguje konzum úžasne. Vyrábame výrobky, ktoré bude potrebné v dohľadnej dobe nahradiť inými. Pracujeme viac, aby sme si mohli viac kúpiť. Naše „blaho“ morbidne závisí na neustále opakovanej výrobe statkov a exponenciálne rastúcom HDP.

Odpovedzme si na otázku, či je logické blahobyt obyvateľstva a úspešnosť ekonomiky merať objemom HDP a či nám zdroje budú stačiť na tento šialený kolotoč donekonečna. Mnohí si poviete, že obyčajný človek nezmení nastolený trend konzumu a neefektívneho využívania zdrojov. Ja súhlasiť nebudem. Som mladý a som idealista.

Každý z nás sa môže spýtať sám seba: Robím všetko, čo je v mojich silách preto, aby som prispel k efektívnemu využitiu zdrojov? Takým príspevkom môže byť separácia odpadu, hospodárenie s vodou a energiami, racionálny výber pri nákupe statkov a množstvo ďalších. Jeden človek nič nezmení, ale ak sa kvapiek zoskupí veľké množstvo, vytvoria vlnu. A je len na ľuďoch samotných či to bude vlnka alebo tsunami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *