Sobota 11. júla. Meniny má Milota

Politické nominácie alebo vtipy na víkend

Istý aforizmus hovorí, že králi prenasledujú šašov z konkurenčných dôvodov. Pri aplikovaní na slovenské podmienky by sme mohli dodať, že žiaden humorista nedokáže byť vtipnejší ako politici.

Z vtipného súdka bývajú tradične politické nominácie. Štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva, ktorý bude mať na starosti oživenie rezortu životného prostredia, je nominant strany Most – Híd Martin Ružinský. Ako vysvetlil denníku SME, jeho cesta k funkcii je pritom viac než kuriózna: „Ponuku som dostal od košického predsedu Mosta Eleméra Jakaba. Je starostom Veľkých Raškoviec, odkiaľ pochádza moja manželka a kde žijeme. Oslovil ma pár dní po voľbách, že Most bude mať rezorty pôdohospodárstva a životného prostredia. Vedel, že som skončil prírodovedeckú fakultu v Košiciach, odbor organická chémia, a ponúkol mi, či by som nešiel do štátnej správy.“

V tomto prípade zjavne stačí na výkon dôležitej štátnej funkcie prírodovedecká fakulta a známosti. Rozmýšľam, keby som sa naučil po maďarsky a čestne prehlásil, že rád chodím do prírody, mohol by som o vládnom poste uvažovať aj ja?

Ešte kurióznejšiu kvalifikáciu má budúca štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová, ktorá, ako informoval denník Pravda, vysokú školu vôbec nemá. Určite jej ku cti slúži, že si neurobila rýchly titul na niektorej z univerzít plzenského typu (ktorých je na Slovensku určite viac, ako odhalených prípadov rozdávania titulov), ale predsa len… Netvrdím, že vysoká škola je patentom na rozum, ale formálne potvrdenie odbornosti by malo byť vo vysokých štátnych funkciách samozrejmosťou. Neviem si reálne predstaviť, ako chce štát tlačiť na zvyšovanie kvalifikácie svojich zamestnancov, keď tak vysoko existuje „nevzdelaný“ precedens.

Dodajme, že médiá už dávnejšie spochybnili kvalifikáciu reklamného odborníka Juraja Miškova na dôležitý post ministra hospodárstva, Daniela Krajcera smerujúceho do kultúry a Ľubomíra Galka odhodlaného šéfovať obrane.

Zvláštne môže byť aj to, že ministrom dopravy sa stane Ján Figeľ, iba preto, lebo je skúsený politik a niekde ho dať treba. Možno som detailista, ale ani Ivana Mikloša z SDKÚ by som si nevybral ako poradcu, pokiaľ by som chcel výhodne predať strategický podnik.

Čerešničkou je minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda, ktorý po škandále s financovaním strany, urobil pre materskú SDKÚ jedinú dobrú vec, neobjavil sa na kandidátke, čím zastavil odliv voličov. Jeho cit pre diplomaciu najlepšie vystihuje pamätný výrok, že „v noci pracujú iba zlodeji“.
Zhrnuté a podčiarknuté: Mám pocit, že vláda aj napriek počiatočnému odmietnutiu nakoniec predsa len legalizuje marihuanu. Iba pod vplyvom jointa totiž dokážem uveriť, že to čo nás teraz čaká, je zmena k lepšiemu a nová politická kultúra…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *