Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Pozor na pracovné ponuky, ktoré z vás môžu urobiť zlodeja

Martin Stolár 10.06.2015 | 17:17 0 Komentárov

Vynaliezavosť internetových zlodejov nepozná hraníc. V poslednej dobe u nich narástla obľuba predovšetkým v jednom spôsobe útokov – vo vykrádaní účtov s asistenciou bežných ľudí a najmä ich bežných účtov. Ako sa k vám dostanú? Veľa známych medzi zločincami predsa bežne človek nemá.

V skutočnosti oslovíte podvodníkov vy, aj keď nevedomky. Na internete totiž narazíte na lákavú ponuku práce pre zahraničnú spoločnosť alebo pre jej „miestnu pobočku,“ na ktorú odpoviete. Pozícia môže mať viacero názvov, väčšinou ide o obchodného zástupcu, reprezentanta alebo obchodnú podporu v danej krajine. To, čo nasleduje, má ale vždy rovnaký scenár.

Potom, čo dostanete falošnú pracovnú zmluvu s ešte falošnejšou náplňou práce, dostanete prvú úlohu. Na účet vám príde čiastka, ktorú máte v hotovosti vybrať a následne cez určeného poskytovateľa platobných služieb poslať ďalej zadanému príjemcovi. Za tento úkon si potom môžete nejakú časť peňazí nechať ako váš „podiel.“ Na prvý pohľad to môže vyzerať v poriadku, v skutočnosti ste sa ale práve zapojili do reťazca okrádania niekoho, kto o odlive svojich peňazí nemá ani tušenia.

Pri prezeraní pracovných ponúk sa teda oplatí spozornieť. Tu je pár našich tipov:

– Pokiaľ je to možné, neuzatvárajte zmluvu so zamestnávateľom, ktorého ste fyzicky nevideli.
– Zamestnávateľa si overte. Pokúste sa nájsť o ňom čo najviac informácií – na jeho webovej stránke, profile na Facebooku alebo LinkedIn-e atď. Snažte sa tiež nájsť informácie o osobe, s ktorou jednáte.
– Dvakrát si rozmyslite, kým poskytnete svoje súkromné údaje vrátane čísla účtu niekomu, o kom nič neviete.
– Keď už ste sa nechali „zamestnať,“ zamyslite sa nad úlohami, ktoré vám zamestnávateľ zadáva. Preposielanie peňazí neznámej osoby cez súkromný účet musí rozblikať vašu červenú kontrolku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *