Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Pravda nemá o hypotékach celkom pravdu…

Je kríza, získať hypotéku je ťažšie ako v minulosti. Banky sú opatrnejšie a svoje riziko prenášajú do úrokov, aj preto je potrebné s bankármi vyjednávať viac ako v minulosti.

Rozhodne nesúhlasím s odporúčaním v titulku článku denníka Pravda: Obchádzať banky pre lacnejšiu hypotéku je zbytočné. Jeden z mienkotvorných denníkov tak nazval rozhovor so šéfom Slovenskej bankovej asociácie Igorom Vidom.

Šéf stavovskej organizácie bánk okrem iného pre Pravdu uviedol: „Banky sa budú snažiť uprednostňovať svojich klientov, pretože ich poznajú. Vedú im účty, poznajú ich históriu, vedia, akú majú stabilitu príjmu a podľa toho vedia oveľa lepšie odhadnúť jeho bonitu.“

To však neznamená, že sa neoplatí obehať si ďalšie banky. Práve naopak, banky majú peniaze a aj keď ich nechcú požičiavať, tak ako v minulosti, to ešte neznamená, že ich nechcú požičiavať vôbec.

Ako klient žiadajúci o hypotéku sa môžete ocitnúť v dvoch situáciách: buď ste pre banku zaujímavý a rada vám požičia, alebo pre ňu nie ste zaujímavý a s úverom sa môžete rozlúčiť.

V prvom prípade máte s predbežným schválením úveru v ruke papier, že ste pre banku bonitný a tým aj zaujímavý. A ak ste už atraktívny pre jednu banku, tak budete zaujímavý aj pre ďalšie banky a niektorá z nich vám rada ponúkne výhodnejší úrok alebo iné výhody. A je tiež pravdepodobné, že vaša banka sa bude snažiť ponuku dorovnať.

V druhom prípade máte šancu, že ak aj vaša banka úver neschválila, ďalšia banka môže mať iné kritériá a úver vám nakoniec priklepne. Kritériá a ich váha totiž nie sú v každej banke rovnaké.

Ak podáte žiadosť o hypotéku iba vo vlastnej banke, ušetríte čas a zbytočné papierovanie, keďže banka pozná vašu situáciu. Rozhodne však nemáte istotu, že by vám inde nepožičali lacnejšie.

Pozrite si aktuálnu výšku úrokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *