Utorok 04. augusta. Meniny má Dominik, Dominika

Slnko vyšlo, kríza je tu! (2)

publikum 23.12.2008 | 18:49 0 Komentárov

Na moju predošlú novinársku poznámku Slnko vyšlo, kríza je tu! zareagoval Martin z Česka slovami: Hezký den, opravdu je ta krize vnimana az takto cerne? Ja si porad myslim, ze je z velke casti nafouknuta a umele zpusobena. Banky i firmy hromadi hotovost, propousti zamestnance a setri protoze se pripravuji na krizi, kterou temito kroky vlastne vytvareji. No, snad bude lepe 🙂

K Martinovým slovám azda ani netreba nič dodávať. Aj keby sa dalo s niektorými vecami polemizovať, v jednej veci má zrejme naozaj pravdu. Jestvuje totiž mnoho pohľadov na prebiehajúcu finančnú krízu a mnohí ľudia ju naozaj vnímajú tak čierno. Všetko je však otázka pohľadu.

V tejto súvislosti si naozaj myslím, že veľkú úlohu tu zohráva psychológia. Ak Martin hovorí, že kríza je z veľkej časti umelo vyvolaná a nafúknutá, tak ja k tomu len dodám, že každý to vidí svojou vlastnou optikou.

Mám suseda, ktorý nečíta noviny a nesleduje rozhlasové a TV správy, maximálne ak si pozrie priblblé seriály typu Priateľky či Profesionáli. Na viac nemá a teda ani nevie, že je nejaká svetová kríza a nemá sa ani prečo trápiť. Ďalší sused, typický intelektuál, po celé noci číta na internete finančné a ekonomické spravodajstvo a ide ho rozhodiť.

Susedka Jana pracuje kdesi v štátnej správe, pred pár dňami dostala veľké odmeny, nakupuje vo veľkom a za to, že všetko v obchodoch je relatívne lacné, velebí premiéra Fica. Susedka Marta pracovala vo firme, ktorá zabezpečovala servis pre hutnícky gigant U.S. Steel Košice. Vedenie amerického oceliarskeho koncernu však rozhodlo, že si kvôli prebiehajúcej finančnej kríze musí v mnohých veciach vystačiť samo a tak prerušilo spoluprácu so spoločnosťami, ktoré jej dodávali rôzne služby.

Marta teda prišla o robotu, nevelebí Fica ani naňho nenadáva, je totiž dosť vzdelaná na to, aby vedela, že Fico s tým nemá veľa spoločného, ale svoj problém tiež vidí len svojou optikou. Je presvedčená, že keby nebol prišiel november ´89 a prezident Havel by nebol dovolil, aby sa k nám natisli tí všivaví kapitalisti, mlieko mohlo naďalej stáť dve koruny a žiadna svetová finančná kríza by u nás nebola.

Ako vravím, všetko je otázka pohľadu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *