Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Slnko vyšlo, kríza je tu!

publikum 18.12.2008 | 11:02 0 Komentárov

Ako starý novinár si už hádam môžem dovoliť načrieť do svojich bohatých redakčných spomienok. Dodnes si pamätám, ako mi pred desiatkami rokov, keď som začínal v jednom denníku, starší harcovníci denne prízvukovali novinársku zásadu: Slnko vyjde aj noviny vyjdú.

Neviem, naozaj neviem, kto je autorom tohto výroku (pripisuje sa kde-komu), ale jeho podstata spočívala v tom, aby si mladý začínajúci novinár uvedomil, že noviny musia vyjsť každý deň. Teda, že sa teda nemá flákať po krčmách a chodiť za ženami, ale každý deň má doniesť do redakcie kopu zaujímavých materiálov. Veď Slnko vyjde, nuž aj noviny musia vyjsť.

Nemusia. Pred chvíľou som v rozhlasových správach zachytil horúcu informáciu o tom, že viaceré veľké americké denníky už nebudú vychádzať každý deň, ale dvakrát – trikrát do týždňa. Slovom, je tu kríza. Aj všetci tí, ktorí sa doteraz tvárili, že sa ich svetová finančná kríza ani veľmi nedotýka, si až teraz naplno uvedomia, že je tu. Slnko bude naďalej vychádzať každý deň, noviny už nie.

Aspoň teda v Amerike.

Lebo na Slovensku je to inak. Podľa toho, čo odznelo v médiách, že úradníci štátnej správy dostanú trináste, štrnáste a neviem koľké ešte platy, to vyzerá tak, že na Slovensku finančná kríza ešte naplno neprepukla. Alebo že by predsa len? Ficova vláda sa rozhodla, že už nebude tak štedro podporovať verejnoprávne médiá, najmä teda Slovenskú televíziu, lebo už nemá z čoho.

Dokonca hrozí, ze Slovenská televízia výrazne obmedzí rozsah vysielania i tvorbu programov, ba je celkom možné, že bude vysielať denne až od 16-tej hodiny. Môj ty Bože, aká to škoda!

A denníky na Slovensku? Nateraz vychádzajú. Sú opozičné, nie sú závislé na vláde, takže sa našťastie zatiaľ držia. Zatiaľ. Aj Slnko zatiaľ vychádza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *