Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Štyri dôvody prečo nekontrolujem svoju DSS-ku

Na pracovnom stole ma okrem iných povinností čaká aj obálka s výpisom môjho dôchodkového účtu v jednej z DSS-iek. Akonáhle obálka prišla, letmo som si ju pozrel a odložil s tým, že si neskôr podrobne preštudujem. Zatiaľ som sa k tomu nedostal a to už tam leží zopár mesiacov. Napriek tomu sa nepovažujem za nezodpovedného investora. A mám na to niekoľko argumentov:

1. Moja investícia je na začiatku.

Som mladý človek a tak skoro sa do dôchodku nechystám. Ak aj investičné pozície momentálne strácajú, nemá význam sa nimi stresovať. Koniec koncov, turbulencií na finančných trhoch bude ešte veľa, ale z dlhodobého hľadiska je investovanie jedna z rozumnejších možností ako uložiť svoje peniaze.

Rozumiem však, že ak sa niekto zberá do dôchodku v horizonte pár rokov, druhý pilier nie je preňho výhodný. To je však maslo na hlave nezodpovedných poradcov, ktorí v snahe získať čo najviac provízií, presviedčali koho mohli. Ak sú takto poškodení, nech sa to rieši osobitne a nepoužíva sa to ako argument na zalátanie dier v rozpočte Sociálnej poisťovne.

2. Nepoznám alternatívu kde by som si mohol sporiť na dôchodok.

Ak by som peniaze neposlal do DSS-ky, neostali by mne, ale presunuli by sa do Sociálnej poisťovne, ktorej neverím viac ako súkromným DSS-kám.

Áno, odporcovia druhého piliera môžu mať pravdu, ak tvrdia, že šéfovia DSS-iek zarábajú ťažké peniaze a vozia sa na drahých autách. Ale povedzme si úprimne, riaditeľa Sociálnej poisťovne ani ministerku práce a sociálnych vecí som ešte v električke nestretol 😀

3. Hodnotenie prenechávam odborníkom.

Ak by som si výpis svojho účtu v DSS poriadne preštudoval, asi by som mu nerozumel až do takej miery ako mu rozumejú naslovovzatí odborníci. Médiami a politikmi najcitovanejší je tuším analytik Inštitútu pre chladené nápoje zvaný Pivo.:D

4. Som lajdák.

Ľudia, ktorí ma poznajú naozaj dobre, mi neuveria, že toto nie je jeden z dôvodov prečo som sa na výpis z DSS nepozrel;) Ale nič to nemení na fakte, že ak by som pociťoval nedôveru voči druhému pilieru, určite by som si našiel čas a vyriešil to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *