Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

Sulík ministrom financií? Škoda…

Šéf strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík prejavil záujem o post ministra financií. Určite nespochybňujem právo jednej z najvýraznejších osobností parlamentných volieb predložiť túto požiadavku. Myslím si však, že budúca pravicová štvorkoalícia má aj odbornejších kandidátov.
Nech mi voliči SaS odpustia, ale na Slovensku platí vo voľbách zlaté pravidlo populizmu: Populistu Mečiara dokázal poraziť len populista Dzurinda, populistu Dzurindu porazil populista Fico a populistu Fica porazil populista Sulík.
Platí totiž, že kto chce získať právo presvedčiť o svojich schopnostiach, musí najprv nahlas kričať. Šéf „Slobodných a solidárnych“ odviedol kus dobrej práce, stal sa tvárou boja proti vládnemu rozhadzovaniu a arogancii, pričom dokázal efektívne využiť politický marketing (rozumej populizmus v podobe ľúbivých sloganov, či petície proti imunite a koncesionárskym poplatkom…). A to všetko dokonca s nálepkou ekonóma. Nespochybňujem Sulíkov podpis pod daňovou reformou, ale inak je to v prvom rade podnikateľ a manažér s nie až tak bohatými skúsenosťami s verejnými financiami (úprimne, Sulík sa kariérou viac podobá na Počiatka ako na Mikloša).
Pripomeňme si dôležitý fakt, pravicové strany zvíťazili aj preto, lebo podľa voličov treba zastaviť „humpľovanie Slovenska“. Štátnu kasu by tak mal strážiť praxou otestovaný odborník. Povedzme Anton Marcinčin – podpredseda KDH a bývalý ekonóm Svetovej banky pre Slovensko, vedľa ktorého Sulík naozaj skôr pripomína populistu. (A to sa ani náhodou nepovažujem za priaznivca ani voliča konzervatívneho KDH). V pozícii ministra by som si skôr vedel predstaviť aj Ivana Švejnu (Most – Híd) alebo Eugena Jurzycu (SDKÚ).

Výber vlády však zo zásady nie je konkurzom na odborníkov, ale bojom o jednotlivé rezorty. Ten finančný zrejme naozaj pripadne SaS, keďže s tým súhlasí aj potenciálna premiérka Iveta Radičová. Richard Sulík si tak vyberá odmenu za dôležitú úlohu, ktorú v pozícii bilbordového supermana zohral vo voľbách.
Svojim spôsobom to bude rarita. Komiksový hrdina superman už totiž zachránil svet pred kadečím, ale zveriť mu boj proti deficitu štátneho rozpočtu zatiaľ nenapadlo nikoho. Uvidíme, či uspeje. Aj, keď môžem vyzerať ako skeptik, dúfam, že mu to vyjde. V hre sú totiž aj moje peniaze…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial