Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Keď ideš do kostola s mobilom…

publikum 16.04.2012 | 10:21 0 Komentárov

Svetové médiá v posledných týždňoch priniesli viacero vyjadrení švédskych kňazov o tom, že veriaci nechcú vhodiť do zvončeka či pokladničky. Keď ich duchovní taktne upozornia, že na opravu a údržbu svätostánku chýbajú peniaze, tak niektorí veriaci rýchlo zamrmlú, že sa až tak veľmi ponáhľali na bohoslužby, že ešte aj peňaženku zabudli doma.

Alebo že nemajú pri sebe žiadne drobné…

Jeden z oslovených kňazov priznal, že vtedy dotyčného príkro osloví: A mobil, ako vidím, ste si doma nezabudli! Tak zaplaťte prosím mobilom!

Jeho kolegovia zašli ešte ďalej a namiesto zvončekov a pokladničiek namontovali do kostolov platobné terminály.

Tieto príklady nie sú vôbec vytrhnuté z kontextu. Ako som už písal v prehľade zaujímavých udalostí zo sveta financií, Švédsko je prvou krajinou v Európe a možno aj na celom svete, ktorá chce definitívne odbúrať hotovostné platby a navždy pochovať švédske mince a bankovky. Netreba ich. Všade sa už totiž platí kartami, mobilmi…

Už aj v kostoloch.

S tými kostolmi to na Slovensku zrejme nebude také horúce, ale zato vo väčších obchodných centrách pomaly, ale isto klesá počet tých, ktorí pri pokladniciach vyťahujú z vrecák a peňaženiek mince a bankovky. Elektronická platba je pohodlnejšia.

A často aj lacnejšia. Napríklad vo verejnej doprave. Lístok zakúpený cez SMS-ku nás spravidla stojí o hodne menej.

Podľa zverejnených údajov v podmienkach Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) medziročne stúpol počet lístkov zakúpených elektronicky cca o 150 percent. Pod tento údaj sa podpísala aj 5-percentná zľava pri zakúpení virtuálneho cestovného lístka.

Všetci, ktorí sú (aj u nás) proti odbúraniu hotovostných platieb, argumentujú tým, že starším ľuďom by to nevyhovovalo. Oni sú vraj zvyknutí… Isteže sú. Aj ja sám patrím už k starším a najmä k slabšie vidiacim. A najviac problémov mám pri pokladniciach najmä s drobnými mincami.

A určite nie som sám a jediný!

Odbúranie mincí a bankoviek a ich úplné nahradenie elektronickými platbami by som teda bez problémov privítal. A to aj za cenu toho, že na Slovensku to nepôjde tak ľahko ako vo Švédsku. Jednak kvôli kostolom a jednak kvôli tomu, že Slovensko je členom eurozóny a tak by takéto kroky bolo treba robiť v súčinnosti všetkých štátov platiacich eurom. A ako vieme v podmienkach európskej byrokracie sa nič progresívne nerodí ľahko.

Švédsko so svojou vlastnou korunou (SEK) to má o poznanie ľahšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *