Utorok 04. augusta. Meniny má Dominik, Dominika

Vrahom je záhradník!

publikum 19.01.2009 | 09:59 0 Komentárov

Presne ako v klasickej detektívke. Po celý čas sa ukazuje, že vraždu má na svedomí ten či onen protagonista príbehu a nakoniec vysvitne, že vrahom je bočná, celkom bezvýznamná postava – záhradník.

Tak nejako je to aj s hľadaním vinníka terajšej plynovej krízy, ktorá zachvátila pol Európy. Kým oficiálna slovenská reprezentácia (premiér Fico a minister Jahnátek) majú tendenciu vidieť vinníka na ukrajinskej strane, novinári skôr píšu o tom, že za všetkým je veľmocenská politika Ruska, ktoré sa nevie zmieriť s tým, že v strednej a východnej Európe stratilo a naďalej stráca svoj vplyv.

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda v televíznej diskusnej relácii na margo celého problému povedal, že Slovensko, ktorého ekonomika pre spor Ruska a Ukrajiny stráca denne 100 miliónov EUR, by nemalo hľadať vinníka sporu, ale čím skôr by malo pristúpiť k vymáhaniu škôd a trvať na dodržiavaní zmluvných záväzkov uzavretých s ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom.

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar v tej istej diskusnej relácii za vinníka toho, že sme ostali bez plynu, jednoznačne a priamo označil slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča. Ten podľa neho môže za všetko.

„Za problémy s nedostatkom plynu si môžeme sami chybným rozhodnutím o privatizácii zásobníkov plynu,“ povedal Mečiar. Ako zdôraznil, kapacita zásobníkov nám mala zabezpečiť bezproblémové zásobovanie plynom na niekoľko mesiacov a nielen na osem dní, ako sa to stalo teraz. Zodpovednosť za privatizáciu zásobníkov však podľa Mečiara osobne nesie Gašparovič, pretože kedysi ako predseda parlamentu rozhodol o privatizovaní a predaji skladov – plynových zásobníkov.

Mečiar k tomu ešte dodal, že vládne strany SMER-SD a SNS robia chybu, keď v prezidentských voľbách podporujú človeka, ktorý politicky a morálne tak veľmi zlyhal.

K tomu len jedna novinárska poznámka. Minulotýždňová cesta prezidenta Gašparoviča na Ukrajinu s cieľom prispeť k vyriešeniu problémov s plynom nič nevyriešila. Bola len púhym populistickým ťahom, ktorý mal v čase energetickej krízy zvýšiť jeho popularitu a zabezpečiť mu ešte výraznejší náskok pred dalšou prezidentskou kandidátkou Ivetou Radičovou, ktorá mu občas dosť nebezpečne šliape na päty.

Isteže, keď je tuhá zima, každý si rád prihreje svoju polievočku. Aj na ruskom plyne.

Vráťme sa však téme – k plynovej kríze. Jej vinníka treba jasne pomenovať a škody od neho vymáhať. Nateraz to však vyzerá tak, že každý hádže vinu na iného, až nakoniec vysvitne, že vrahom je záhradník. Alebo to vari bude tak, že za všetko môže počasie, nebývalo tuhé mrazy, ktoré zaskočili Európu? My starší, ktorí toho viac pamätáme, sme už pred desiatkami rokov počúvali, že najväčšími nepriateľmi socializmu sú jar, leto, jeseň, zima…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *