Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Zima sa blíži podľa ukrajinského kalendára

publikum 08.10.2009 | 10:41 0 Komentárov

Tohtoročný október, aspoň jeho začiatok je mimoriadne teplý. Padajú dlhoročné rekordy, denné teploty nasvedčujú tomu, že napriek októbru máme ešte letné dni a tak sa nám na zimu nechce ani len pomyslieť.

Kalendár pravda neoklameš a tak čochvíľa tu bude zima.

Ukrajina v stredu oznámila Európa, že za septembrové dodávky ruského plynu zaplatila.

S odretými ušami. Ale zaplatila.

Premiérka Julia Tymošenková povedala, že Ukrajina platila s obrovskými problémami. Nebolo to vraj vôbec jednoduché. „Celý mesiac sme prakticky nerobili nič iné, len sme hľadali finančné zdroje, kde sa len dalo, aby sme septembrovú platbu mohli uhradiť,“ zdôraznila premiérka.

Jeden z poradcov ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, ktorý má na starosti energetiku, Bohdan Sokolovskij priamo povedal, že v najbližších mesiacoch to bude ešte horšie, lebo čoraz ťažšie sa hľadajú peniaze na to, aby sa za ruský plyn vôbec zaplatilo. A to, čo sa podarilo teraz začiatkom októbra sa vraj vôbec nemusí podariť v novembri, decembri, januári…

Jediným východiskom by bolo, keby ruská strana súhlasila s nižšími dodávkami plynu, rozumej: so zníženým objemom oproti zmluvne dohodnutým množstvám. Podľa Julie Tymošenkovej vraj za to, že Ukrajina odoberie menej plynu, ju Rusko určite nebude sankcionovať.

Európa si vydýchla.

Prešlo niekoľko hodín a prakticky už v noci zo stredy na štvrtok svetové tlačové agentúry priniesli správu o tom, že nie je všetko zlato čo sa blyští.

Vrchný riaditeľ ruského energetického gigantu Gazprom Alexej Miller pre médiá povedal, že Rusko zásadne nesúhlasí so zmenami v dohodnutých zmluvách. Nebude teda znižovať objem dodávok zemného plynu pre Ukrajinu a trvá na tom, aby si ukrajinská strana plnila svoje záväzky a povinnosti, teda, aby platila tak, ako je to zmluvách zakotvené.

Na žiadne zmeny, tobôž na zníženie zmluvne dohodnutého objemu plynu nie je podľa ruskej strany dôvod. Načim uviesť, že terajšie zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou sa zrodili v januári tohto roka.

Len pre osvieženie pamäti: Áno, zrodili sa po tom, čo strednú a juhovýchodnú Európu, ktorá je absolútne závislá na ruských dodávkach, postihla krutá zima.

Aj keď v niektorých krajinách občan výpadok ruského plynu (kúrenie, varenie) prakticky nepocítil, zastavenie dodávok úplne ohromilo ťažký priemysel (hutníctvo, strojárstvo, automobilky a podobne.) Typickým príkladom je Slovensko. Ale v ďalších krajinách, napríklad v Bulharsku, Srbsku, čiastočne v Turecku a inde, zastavenie dodávok ruského plynu veľmi kruto postihlo aj obyvateľstvo.

Tohtoročný január bol mimoriadne studený prakticky v celej Európe. Azda aj preto Európa s napätím očakáva, ako sa rusko – ukrajinský spor vyvinie.

Po vyhláseniach ukrajinských predstaviteľov, že Rusko bude zrejme tolerovať znížené objemy plynu, začalo svitať na lepšie časy. Avšak po studenej sprche z Moskvy, že nič sa meniť nebude a Ukrajina je povinná nájsť si peniaze na to, aby platila tak ako je dohodnuté, sa ukazuje, že napriek mimoriadne teplému októbru sa zima už nebezpečne blíži.

Podľa ukrajinského kalendára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *