Stvrtok 18. január. Meniny má Drahomíra

10 najväčších mýtov o úveroch

Spoločnosť Home Credit, ktorá sa zaoberá splátkovým predajom a poskytovaním hotovostných pôžičiek, zostavila rebríček 10 najväčších mýtov o úveroch. Aj keď s väčšinou bodov sa môžeme stotožniť, pri ich čítaní nesmieme zabúdať, že cieľom Home Creditu odkrojiť si čo najväčší kus z trhového koláča. Aj preto prinášame 10 mýtov s redakčným komentárom. 

1. Najvýhodnejšie úvery sú v bankách

Toto je mýtus, ktorý už dávno nie je pravdou. Na trhu pôsobí množstvo poskytovateľov úverov, medzi ktorými si môžete vybrať. A nie sú to len banky. Napríklad značkové úverové spoločnosti sú svojou cenou porovnateľné s bankami. Navyše dokážu fungovať promptnejšie, teda rýchlejšie spracovať žiadosť o úver a vyplatiť peniaze.

Názor Investujeme.sk: S týmto tvrdením veľmi nesúhlasíme. Aj keď je možné, že v individuálnom prípade získa klient výhodnejšiu ponuku v nebankovke ako v banke, vo všeobecnosti platí, že nebankovky sú druhou voľbou pre klientov, ktorí majú do banky zatvorené dvere. A keďže ide o klientov s vyšším rizikom, podľa pravidiel obozretného podnikania by si mali finančné inštitúcie voči nim uplatňovať vyššiu rizikovú prirážku. Rozhodne však platí, že každý žiadateľ by mal mať k dispozícii viaceré ponuky na porovnávanie.

2. Vlastná banka mi dá vždy lepší úver ako ktokoľvek iný

Obrovský mýtus, ktorý už roky neplatí. Banky, ako aj značkové úverové spoločnosti majú prístup do úverových registrov a pri spisovaní zmluvy tak získajú prehľad o platobných schopnostiach klienta. Môžu tak veľmi dobre posúdiť, aká je jeho situácia a majú teda rovnaké informácie, ako jeho vlastná banka.

Názor Investujeme.sk: Súhlasíme, vlastná banka predpokladá, že klientom sa nechce chodiť inam a preto nemusí konkurovať cenou. Pre získanie výhodného úveru je dôležité navštíviť viacero bánk a vybrať si z viacerých ponúk.

3. Vždy je lepšie požičať si o niečo viac, ako potrebujem

Hrubý omyl, ktorý môže viesť k neuváženému zadlženiu sa. Človek by si nemal požičať viac ako potrebuje a hlavne ako je schopný splatiť. „Pred každou investíciou, napríklad do bytu alebo jeho vybavenia, by si človek mal presne stanoviť čiastku, ktorú potrebuje. A podľa toho nastaviť svoj úver. Výška požičanej čiastky by mala byť prvou hodnotou, o ktorej budete mať jasno,“ radí analytik Home Creditu Michal Kozub.

Názor Investujeme.sk: Súhlasíme a sme radi, že aj nebankový subjekt dokáže upozorniť na tento problém.

4. Predčasné splatenie úveru je drahé

Ani to už dávno neplatí. Dnes je zo zákona maximálny poplatok 1% zo splatenej čiastky. U úverov, kde je doba pre doplatenie už menej ako rok, je dokonca poplatok maximálne pol percenta. Doba, kedy si mohli banky účtovať za predčasné splatenie aj desať percent, je dávno preč. Navyše, mnoho značkových úverových spoločností poplatok neúčtuje, takže vás netrestá za to, že chcete svoj úver splatiť skôr.

Názor Investujeme.sk: Súhlasíme, predčasné splatenie je naozaj výhodné. To však platí iba pri spotrebiteľských úveroch, ale pri hypotékach už nie.

5. Úverové spoločnosti požičajú každému

Podvodník sľúbi požičať každému, seriózny poskytovateľ úveru má jasné pravidlá a vie, kedy povedať nie. Tento znak pomôže aj pri výbere úveru. Značková úverová spoločnosť nesľubuje úver každému. Naopak, varuje klientov pred ďalším zadlžovaním, ktoré by mohlo ohroziť ich finanční rozpočet. Značková spoločnosť ani nechodí za klientmi domov, má jasné pravidlá, o ktorých vie klient vopred, nepožičiava zadlženým klientom alebo tým, pri ktorých hrozí nesplácanie, napríklad ak nemá zamestnanie. Aj odmietnutie je v tomto prípade znakom serióznosti. Preto by klient, ktorý bol odmietnutý v banke a značkovej úverovej spoločnosti mal zvážiť, či skutočne úver potrebuje a nie je nad jeho súčasné možnosti.

Názor Investujeme.sk: Súhlasíme. Na Investujeme.sk si myslíme, že čím jednoduchšie vybavenie úveru nebankovka sľubuje, tým by sme mali byť opatrnejší a v konaní nebankovky hľadať aj skryté úmysly.

6. Úroková sadzba a RPMN je to isté

V žiadnom prípade. Úroková sadzba je len časťou RPMN – ročnej percentuálnej miery nákladov. RPMN totiž okrem úrokovej sadzby zahŕňa aj poplatky, ktoré sú spojené úverom alebo pôžičkou. Dôležité je aj to, ako dlho budete úver splácať a o koľko ho preplatíte. „RPMN udáva cenu úveru. Čím je RPMN vyššie, tím je úver drahší. Ale pozor! Musíme vždy porovnávať rovnaké úvery,“hovorí analytik Home Creditu Michal Kozub.

Názor Investujeme.sk: Súhlasíme a dodávame, že RPMN môžeme naozaj porovnávať iba pri úveroch s rovnakou splatnosťou.

7. Kreditné karty sa vydávajú k bežnému účtu, debetné sú úverové

Je to presne naopak. Debetné karty sa vydávajú k bežnému účtu, a klient prostredníctvom nich čerpá svoje vlastné prostriedky z bankomatu, alebo kartou platí v obchode. Naproti tomu pri kreditnej karte vlastne získava formu úveru. Výhodou kreditných kariet je tzv. bezúročné obdobie, ktoré je viac ako 50 dní. Ak počas tejto dobí splatí požičanú čiastku, neplatí žiadny úrok a peniaze má zadarmo. Naviac pri kreditných kartách sú rôzne bonusové programy a zľavy.

Názor Investujeme.sk: Súhlasíme, ale dodávame, že kreditné karty sú na našom zozname piatich finančných produktov, ktoré nebudete potrebovať.

8. Kreditná karta platí len na Slovensku

Že je to nezmysel, už vie stále viac Slovákov. Do okolitých krajín alebo na dovolenku už nechodíme ovešaní hotovosťou, ale uprednostňujeme pohodlnejšiu platbu kartou. Je to oveľa bezpečnejšie, ako sa neustále strachovať o hotovosť. Kreditnými a debetnými kartami môžeme platiť tak na Slovensku, ako aj v zahraničí. Rozdiel je napríklad v tom, že kreditné karty bývajú spravidla embosované, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že nám ich akceptujú napríklad v USA.

Názor Investujeme.sk: Na to, aby kreditná karta platila aj v zahraničí, musí byť označená logom medzinárodnej bankovej spoločnosti (VISA, MasterCard, American Express alebo Diners Club). A keď už hovoríme o kartách, nezabúdajme na 12 tipov, ako nevenovať platobnú kartu podvodníkovi a Fotolekciu: Ako na bankomate odhaliť skimmovacie zariadenie.

9. Byť v úverových registroch je problém

To je jeden z najrozšírenejších mýtov o úveroch. Ak využívate svoj úver a splácate ho poriadne, tak sa na vás finančné inštitúcie budú pozerať ako na poctivého klienta, ktorý ukázal svoju zodpovednosť. Preto vám môže naopak priniesť „plusové body“ vo chvíli, keď budete žiadať o novú pôžičku. Ukázali ste, že ste zodpovední, a preto vám môžu ponúknuť lepšiu sadzbu alebo od vás nepožadovať toľko informácií.

Názor Investujeme.sk: Súhlasíme, finančné inštitúcie vedia oceniť, ak má klient pozitívnu minulosť so splácaním úverov.

10. Za poplatok sa dá vymazať z úverového registru

Je to absolútny nezmysel a častý trik neserióznych spoločností. Tie sľubujú, že za poplatok, zvyčajne okolo 50 – 100 eur vás dokážu vymazať z úverových registrov. To rozhodne nie je možné a na takéto spoločnosti si dávajte obrovský pozor. Ponúkajú niečo, čo nikdy nemôžu splniť. Z úverových registrov vás nikto za peniaze nemôže vymazať. Informácie zmaže samotný register po niekoľkých rokoch od skončenia úveru. Doba závisí na type registra.

Názor Investujeme.sk: Súhlasíme a dodávame, že negatívny zápis z úverového registra sa dá vymazať na základe súdneho rozhodnutia. Pokiaľ je klient presvedčený, že zápis v úverovom registri nie je pravdivý a nevie sa dohodnúť s bankou či nebankovkou, môže sa obrátiť na súd. 

Ilustračné foto: sxc.hu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *