Pondelok 10. augusta. Meniny má Vavrinec

10 rád, ktoré by mal poznať každý záujemca o pôžičku

pôžička

Zobrať si pôžičku môže byť na prvý pohľad lákavé. Môže poslúžiť na preklenutie krátkodobého nedostatku, či prefinancovať dlhodobejší nákup. Čo všetko však pri rozhodovaní zohľadňovať? Ponúkame desať rád, ako sa zorientovať v pôžičkách.

1. Naozaj si potrebujete zobrať pôžičku?

Úplne základné pravidlo znie: životnosť tovaru alebo služby, na ktorú si požičiavame, by mala byť dlhšia ako doba splácania. Nie je práve rozumné požičať si napríklad dva a pol tisíc eur na luxusnú dovolenku. Po pár dňoch ste späť doma a potom musíte mesiace či roky uhrádzať splátky. Naopak, zmysel dáva skôr požičať si, keď si napríklad chcete zariadiť byt, kde toto vybavenie budete využívať mnoho rokov.

2. Koľko si vlastne môžete požičať?

Dôležité je poznať svoje možnosti. Nepreceňujte sa a vyhnete sa príliš vysokým záväzkom. Na papier si na jednu stranu napíšte mesačný príjem domácnosti a na druhú pravidelné výdavky, ako sú nájom, energie, poistky, náklady na potraviny, dopravu, školské krúžky, bežné nákupy a pod. Nezabudnite na nepravidelné, sezónne výdavky, ktoré vás čakajú v najbližšom období. Rozdiel v príjmoch a celkových nákladoch vám odhalí, čo si reálne môžete dovoliť.

3. Na ako dlho si zobrať úver?

Premyslite si, koľko ste schopní mesačne splácať a na koľko mesiacov pôžičku chcete. Nenechajte sa zlákať na príliš nízke splátky, u ktorých predpokladáte, že ich pri splácaní až tak nepocítite. Naopak, reálne a kriticky zhodnoťte svoje možnosti a pokiaľ je to možné, radšej zvoľte vyššiu splátku, aj keby ste sa mali na čas uskromniť. V konečnom dôsledku bude váš úver o mnoho lacnejší. Tiež počítajte s nejakou rezervou na nečakané výdavky.

4. Ako si vyberať poskytovateľa?

V prvom rade si overte, či má daná spoločnosť na poskytovanie pôžičiek oprávnenie, pomôže vám zoznam nebankových veriteľov Národnej banky Slovenska. Kto licenciu nemá a požičiava peniaze za poplatok, robí to ilegálne. Vo vlastnom záujme sa mu radšej vyhnite, ak sa nechcete dostať do veľkých problémov.

5. Porovnávať ponuky a dbať na všetky detaily

Porovnávajte viacero finančných produktov, poriadne si čítajte všetky dostupné informácie. Vyskúšajte si tiež výpočty úverov prostredníctvom online kalkulačiek. To prvé, na čo sa väčšina ľudí pozrie, je často úrok. Treba si ale uvedomiť, že jeho najnižšia hodnota nemusí nutne reprezentovať lepšiu ponuku. Dôležité sú aj poplatky.

6. Smerodajné je RPMN

Pri výbere sa preto radšej riaďte ročnou percentuálnou mierou nákladov, ktorá zahŕňa všetky náklady spojené s pôžičkou. Patrí sem napríklad poplatok za schválenie žiadosti, vedenie úverového účtu alebo poistné. Nájdite najlepšiu ponuku pri úveroch s rovnakými parametrami, teda rovnakou sumou a rovnakou dobou splácania. RPMN v percentách ukazuje, koľko skutočne preplatíte.

7. So žiadosťami o pôžičku to netreba „prepísknuť“

Určite je dobré nechať si pripraviť ponuky u viacerých poskytovateľov. Neobracajte sa však na priveľa spoločností, maximálne tak na tri. Pri veľkom počte predschválených úverov sa môžete v registroch ukázať ako „preúverovaný“, klesá vaša dôveryhodnosť a v konečnom dôsledku to môže byť dôvod, že pôžičku nakoniec nedostanete.

8. Sledujete recenzie a porovnávacie rebríčky

Pri výbere pôžičky vám môžu pomôcť aj rebríčky, ktoré pravidelne zverejňujú viaceré finančné portály. Tie totiž trh dlhodobo sledujú a môžu vám veľa napovedať. Spravidla osvedčeným ukazovateľom sú taktiež pozitívne referencie a osobné skúsenosti priateľov, príbuzných či kolegov.

9. Pozor na možné sankcie

Čo vám vo finále môže pôžičku poriadne predražiť sú prípadné sankcie. Môže sa vám stať, že sa so splátkou omeškáte alebo sa dostanete do neočakávaných finančných ťažkostí. Preto by ste mali sledovať aj to, čo nastane v tomto prípade. Niektoré spoločnosti majú sankčné poplatky nastavené veľmi prísne. Zaujímajte sa aj o ďalšie poplatky, najmä pri predčasnom splatení pôžičky.

10. Neunáhlite sa s podpisom zmluvy

S podpisom zmluvy sa neponáhľajte a dôkladne si prečítajte podmienky úveru a všetky súvisiace dokumenty. Ak niečomu nerozumiete, nebojte sa opýtať. Seriózny poskytovatelia vám všetko radi vysvetlia a nebudú vás do podpisu tlačiť. Prípadne preberte úplne všetky detaily s niekým, kto tomu lepšie rozumie.

Rady a odporúčania vypracovala spoločnosť Home Credit Slovakia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *