Nedeľa 22. júla. Meniny má Magdaléna

11 mýtov o investovaní v podielových fondoch

O investovaní prostredníctvom podielových fondov koluje rad nepravdivých informácií, ako nakoniec snáď o všetkom. Možno ste niektorú z nich počuli aj vy. Radi by sme vás vyviedli z omylu a preto sme spísali 11 najčastejších mýtov spojených s podielovými fondami.

1. Investovanie je príliš veľké riziko

Veľa ľudí si myslí, že investovanie je príliš riskantné. Vložiť peniaze do podielového fondu však naopak riziko znižuje. Okrem toho si mieru rizika u nich určujete vy sami. Aj v tomto prípade síce platí, že riziko prináša zisk, ale tým, že fond vašu investíciu rozloží do rôznych podnikov, nebezpečenstvo straty výrazne klesne.

Keď sa totiž rozhodnete investovať napríklad do potravinárstva, správcovská spoločnosť vášho fondu nenakúpi akcie len jednej, ale viacerých firiem v odbore – krach jednej teda bude znamenať posilnenie konkurenčných firiem, ktorých akcie vlastníte tiež. Takzvaná diverizfikácia vás teda ochráni pred poklesom.

2. Investovať sa má vo vhodný čas

Bolo by len otázkou šťastia vystihnúť pri investovaní ten najlepší čas. Čo ak nakúpite cenné papiere práve vo chvíli, keď je ich cena na vrchole, a nasledovať bude pokles? Podielové fondy preto umožňujú cenu nákupu priemerovať. Odporúča sa investovať postupne a priebežne a  minimalizovať tak riziko nesprávneho načasovania. Fondy zarábajú na dlhodobom trende.

Nezabúdajte, že vzhľadom na infláciu strácajú na hodnote peniaze, ktoré ležia len na bankovom bežnom, či sporiacom účte.

3. Peniaze v podielových fondoch sú dlhodobo viazané

Ako už sme si vysvetlili v článku Podľa čoho si vybrať ten správny typ podielového fondu, tvrdenie o dlhodobej fixácií platí len v prípade uzavretých fondov. Z otvoreného fondu môžete svoje peniaze získať späť kedykoľvek a bez výpovednej lehoty – stačí predať svoje podielové listy. Len ich nepredávajte prirýchlo – ako sme písali v článku Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory. Ak je hodnota vašich investícií dočasne dole, predajom svojho podielu by ste túto stratu realizovali. No ak sa vo vašom živote stane niečo naozaj dôležité a vy peniaze nevyhnutne potrebujete, nie ste časovo ničím viazaní.

4. Krátkodobé investovania je nanič

Jediný časový horizont, ktorý rozhoduje o výhodnosti investovania, je ten váš. Stačí, keď budete investovať v čase, keď peniaze nepotrebujete, a svoj podiel predáte, hneď ako potreba financií príde. Podielový fond vám pomôže dosiahnuť aj krátkodobé finančné ciele.

Náš tip: Rozdeľte svoje ciele na dlhodobé a krátkodobé a prispôsobte im svoju investičnú stratégiu.

5. Je múdre investovať do toho, do čoho kamarát

Nezmysel. Každý sme iný, naše potreby sú rôzne, túžime po rozličných veciach a máme inú toleranciu k riziku – to všetko by sme mali pri výbere investičnej stratégie zohľadniť.

Príklad: Váš kamarát môže byť opatrnejší, pretože investuje väčšiu sumu, ktorú mu zverila jeho svokra, s ktorou príliš nevychádza. Nesmie teda šliapnuť vedľa, ale ani mu nijako zvlášť nezáleží na tom, koľko z investície získa. Radšej teda investuje do dlhopisov, ktoré znamenajú menšie riziko, ale aj menší zisk.

Lenže vy máte náturu dobrodruha, nemáte čo stratiť a neinvestujete až tak veľké sumy – a či z tej stovky nakoniec budú dve, aj tak obe zostanú len a len vám.

6. Investovanie je len pre bohatých

Tým sa dostávame k šiestemu mýtu – investor nerovná sa boháč! Aj keby vám z výplaty zostala každý mesiac len malá časť, môžete ju investovať. Počiatočný vklad do podielových fondov môže byť iba 15 eur. Podielový fond združuje práve drobných investorov, a dáva im možnosť vkladať menšie peniaze do veľkých vecí. Pri tom na ne ale dohliada kvalifikovaný manažment a bráni tomu, aby ste urobili krok vedľa.

7. Investovanie je len pre skúsených „finančníkov“

Vôbec nemusíte byť finančný expert. O vaše investície sa stará správcovská spoločnosť. Zamestnáva expertov, ktorí majú na úspešnosti vašej investície úplne rovnaký záujem ako vy. No nikdy nie je na škodu, ak sa aj drobný investor vzdeláva a buduje si všeobecný rozhľad. K dispozícií je aj množstvo užitočných nástrojov, ktoré investorom pomôžu urobiť správne rozhodnutie.

8. Keď skrachuje fond, prídem o všetko

Vôbec nie – majetok fondu a majetok spoločnosti, ktorá ho spravuje, sú prísne oddelené. Ak skrachuje fond, znamená to, že skrachovala spoločnosť, ale na vaše peniaze vám nikto nesiahne.

9. Podielový fond chce vysoké poplatky

Pri väčšine fondov sa platí len vstupný poplatok, ktorý je odvodený od investovanej čiastky, nie od výslednej sumy, a priebežné poplatky. Vstupný poplatok nemá na zhodnotenie investície veľký vplyv, pretože sa platí len raz za dobu investovania – pri vstupe. Z priebežného poplatku sú platení odborníci, ktorí sa starajú o investičné portfólio. Priebežné poplatky sa platia ročne z celého objemu prostriedkov investora vo fonde. Výška poplatkov musí byť podľa zákona uvedená v dokumente Kľúčové informácie pre investorov a v Prospekte fondu.

10. Zaberie to príliš veľa času

Investor nemusí ani chodiť do banky. Buď môže využiť radu poradcu, alebo dokonca vybaviť všetko online, len pomocou niekoľkých kliknutí v internet bankingu.

11. Zarobím viac, keď budem investovať sám za seba

Áno, môžete si zarobiť viac, ale riziko takéhoto investovania je oveľa vyššie, takže ak nemáte dostatok skúseností, je pravdepodobnejšie, že nezarobíte nič alebo stratíte. V podielovom fonde si kupujete skúsenosť experta, ktorý sa na finančných trhoch pohybuje roky.

Vladimír Málik, produktový manažér mBank

ČI: 10102017

2 odpovede na “11 mýtov o investovaní v podielových fondoch”

  1. Tom píše:

    Mozno by nebolo zle podobne clanky oznacovat ako PR, vsak? Uz hned v prvom bode to vyzera, ze v podstate nic nehrozi a nie je ani len naznacene, ze existuje cela skala rizik – od urokoveho az po riziko totalnej straty. Pritom mBank samotna vsetky tieto informacie ma celkom dobre popisane a pred investovanim do mFondov vyzaduje, aby sa s nimi investor oboznamil. Takyto clanok je potom na urovni obzvlast vyrazne primitivnej reklamy inej banky na urok 1,2% na hypoteke pre kazdeho. Vtedy mam ozaj chut rozsekat televizor na tranzistory. Nerad vidim, ze aj mBank inklinuje k podobnemu spravaniu.

    • Bamby píše:

      Suhlasim s Vami,btw.ak mate vy sam moznost a zaujem investovat,informujte sa na spravc.spol Franklin Templeton,totiz mozte do otvorenych pod.fondov investovat priamo vy sam ako investor bez toho,aby ste sli hladat trapne fondy cez sprostredkovatelske institucie.Na SR sa to uz konecne da a priamo do najkvalitnejsich svetovych fondov a to ozaj nemusite mat vela penazi,v tomto je clanok pravdivy,kto chce investovat,nepotrebuje miliony,da sa to uz od 50€/mes.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *