Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

2 % domácností uvažujú tento rok o kúpe nehnuteľnosti

slovenské domácnosti
Bývanie 10.04.2018 | 00:00 0 Komentárov

Kúpiť alebo postaviť si nehnuteľnosť plánujú tento rok zhruba dve percentá slovenských domácností. V číselnom vyjadrení je to zhruba 44 tisíc rodín, alebo jednotlivcov. Vyplýva to zo Spotrebiteľského barometra, ktorý pravidelne zostavuje Štatistický úrad SR.

Aktuálne čísla Spotrebiteľského barometra hovoria o rastúcom optimizme domácností pri pohľade na slovenskú ekonomiku, ale aj ich rodinné rozpočty. Pozreli sme sa preto na to, aké sú očakávania Slovákov z pohľadu vývoja nezamestnanosti a inflácie. No zaujalo nás aj to, ako ľudia hodnotia svoju vlastnú finančnú situáciu, schopnosť tvoriť úspor a plány financovať drahšie statky, napríklad nové bývanie.

Pracovný trh sa zlepšuje

Slovenská ekonomika sa bude pravdepodobne aj počas tohto roka vyvíjať priaznivo. Nezamestnanosť by mala naďalej klesať a ľudia by aj reálne viac zarábať. To čo sa oproti minulým rokom zmení, je však cenová hladina. Slovensko v tomto roku už prechádza obdobím vyššej dynamiky inflácie.

Až 40 percent Slovákov očakáva, že ekonomická situácia na Slovensku krajine zostane počas tohto roka oproti nezmenená. Zhruba 25 percent respondentov predpokladá zhoršenie ekonomiky, kým  zlepšenie očakáva „len“ 18 percent respondentov. Pesimistov je teda viac, ako optimistov.

Čo sa trhu práce týka, tak tam sú už Slováci väčší optimisti. Mieru nezamestnanosti na rovnakej úrovni ako doteraz očakáva až 38 percent z oslovených a o niečo nižšie percento (35%) dokonca odhaduje, že nezamestnanosť bude tento rok klesať. Naopak, nárast nezamestnanosti predpokladá iba 18 percent Slovákov.

Inflácia zobudená z dlhého spánku

Zaujímavý je aj pohľad na to, ako Slováci odhadujú vývoj cien. Pocitová inflácia je totiž takmer vždy vyššia ako tá reálna, čo znamená, že ľudia majú zväčša pocit, že ceny rastú rýchlejšie, ako je tomu v skutočnosti. Dokonca aj v období deflácie, počas roka 2016, zhruba polovica Slovákov mala pocit, že ceny tovarov a služieb sa zvyšujú.

Aktuálne očakáva, že ceny v obchodoch budú počas roka mieriť nahor, až 69 percent Slovákov. V rámci toho dokonca 24 percent respondentov uviedlo, že ceny budú rásť rýchlejšie a len 15 percent si ale myslí, že ceny zostanú rovnaké, teda že stúpať nebudú

Optimizmus

Ako Slováci hodnotia svoje vlastné rodinné rozpočty? Zlepšenie finančnej situácie v tomto roku očakáva 19 percent domácností. V porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi podiel optimisticky naladených domácností mierne vzrástol. Je však stále veľa tých (až tri pätiny), ktorí si myslia, že ich finančná situácia sa počas tohto roka meniť nebude.

Slováci sú pomerne sporivý národ. Potvrdzuje to aj fakt, že 40 percent domácností sa domnieva, že si tento rok bude schopných vytvárať úspory. Podiel sporivých domácností sa na takejto úrovni drží dlhodobo. Je to pozitívum, pretože práve úspory používajú na kúpu finančne náročnejších tovarov.

Rekonštruovať svoje bývanie alebo uskutočniť väčšie nákupy (bielej a čiernej techniky, nábytku, kobercov a pod.) plánuje podľa prieskumu v tomto roku zhruba každá šiesta domácnosť. Kúpu auta počas roka zamýšľa sedem percent domácností. Zásluhu na tom majú priaznivé podmienky na úverovom trhu a nízke úrokové sadzby, keď časť nákupov sa vykonáva na úver. Ale pozitívny vplyv má aj nízka nezamestnanosť, a rastúce mzdy.

slovenské domácnosti

Klesol počet rodín „z ruky do úst“

Finančné zázemie slovenských rodín sa zlepšuje. Pribudlo totiž tých, ktorí sporia a naopak, ubudlo tých, ktorí žijú takpovediac od výplaty k výplate. Podiel domácností, ktoré žijú na dlh alebo vyberajú svoje úspory, oproti predchádzajúcim mesiacom mierne klesol na úroveň 16 percent.

Kým v úvode minulého roka si dokázalo sporiť 47 percent domácností, na začiatku tohto roka to bolo už 49 percent. To je určite pozitívna správa aj pre celú ekonomiku. Nasporené prostriedky totiž môžu výhodne investovať na finančných trhoch, uložiť tak, aby sa zhodnocovali alebo použiť na kúpu finančne náročnejších tovarov. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby si každý odložil mesačne minimálne desať percent zo svojho príjmu.

Ešte stále vysoký je ale podiel ľudí, ktorí žijú od výplaty k výplate. Takých je až 33 percent slovenských domácností. Títo ľudia nemôžu robiť žiadne väčšie investície, ani si odkladať peniaze na horšie časy. Pozitívne však je, že ich podiel sa oproti predchádzajúcim mesiacom znížil.

Lucia Dovalová, analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *