Nedeľa 19. január. Meniny má Drahomíra

2. pilier sa teší rastúcej popularite medzi mladými

Penzia Peter Apolen 22.05.2019 | 00:00 0 Komentárov

Záujem medzi mladými o druhý pilier rýchlo rastie. Minulý rok do neho vstúpilo 65 597 Slovákov vo veku do 35 rokov, čo je o 26 percent viac ako pred rokom.

V porovnaní s rokom 2016 sa počet mladých vstupujúcich do systému takmer zdvojnásobil. Aj prvé štyri mesiace tohto roka túto tendenciu potvrdzujú. Za prvú tretinu roka do druhého piliera vstúpilo 26 860 mladých, čo je viac ako 40 percent počtu za celý minulý rok.

Záujem mladých rastie

„Rastúci trend počtu novovstupujúcich mladých ľudí do druhého piliera je neoddiskutovateľný,” hovorí Marián Kopecký, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. Dôvodom je podľa neho zvyšujúca sa aktivita obchodných sietí finančných inštitúcií, “ktoré sa začali viac zameriavať na tento finančný produkt”.

„Len za prvé štyri mesiace tohto roka uzatvorili naši spolupracovníci o 58 percent viac zmlúv v sektore starobného dôchodkového sporenia ako od januára do apríla 2018,“ hovorí hlavný analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi. Dodáva, že minulý rok predstavoval  nárast 166 percent a v roku 2017 to bolo 31 percent. „Vieme, že demografická kríza je reálna hrozba, a preto je aj zabezpečenie našich klientov do penzijného veku našou prioritou,“ vysvetľuje analytik.

Finanční agenti a sprostredkovatelia tak vysvetľujú mladým ľuďom výhody sporenia si na vlastnom dôchodkovom účte. Druhý pilier ich nestojí nič naviac, než by inak platili len do Sociálnej poisťovne a peniaze, ktoré tam smerujú, zostávajú na ich súkromných účtoch, kde dosahujú vysoké výnosy.

Navyše téma dôležitosti sporenia na dôchodok je často diskutovaná v médiách. Online portály, či printové médiá zdôrazňujú, že bez individuálneho záujmu o penziu, sa budú musieť budúci dôchodcovia spoliehať len na nízke štátne penzie. “Je to uvedomelosť mladých ľudí, ktorí si začínajú sporiť na dôchodok s presvedčením, že v dnešnej dobe je to pre nich nevyhnutnosť,” sumarizuje dôvody rastu záujmu o druhý pilier M. Kopecký.

Ústavná garancia druhého piliera

Dodáva, že k zlepšeniu situácie prispelo aj nedávne schválenie ústavného zákona, ktorý zakotvil druhý pilier ako stabilnú súčasť dôchodkového zabezpečenia na Slovensku. V zákone sa hovorí, že primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom prvého, ale aj druhého piliera. “Štát tak sám priznáva, že základné zabezpečenie sa v pokročilom veku začína byť existenčne závislé od sporenia si na dôchodok. A to je zásadná správa,“ konštatuje M. Kopecký.

Dôveru v druhý pilier totiž v minulosti naštrbila rétorika vládnej strany Smer-SD. Ešte predtým, ako sa strana dostala k moci, viac krát deklarovala, že druhý pilier zruší. Neskôr od tohto plánu upustila, ale systém krátkodobo štyri krát otvorila pre možnosť výstupu. Vyhlásenia vládnych predstaviteľov vyvolávali obavy o budúcnosť druhého piliera. I tu však došlo k zmene, čoho dôkazom je i spomenutá zmena ústavy.

Podiely na trhu

Najväčší záujem majú mladí ľudia o Allianz-Slovenskú dss. Smeruje do nej až 28 percent začínajúcich sporiteľov. Vysokému záujmu sa tešia aj NN dss a VUB Generali dss, ktoré sa delia o druhé a tretie miesto v popularite. Kým však podiel NN v posledných dvoch rokoch prudko rastie, (z 6 % na 21 %), záujem o VUB Generali sa vyvíja opačne. Kým ešte v roku 2017 do nej vstupovalo bezkonkurenčne najviac mladých ľudí (38 %). jej podiel na trhu aktuálne predstavuje 20 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *