Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

3 investičné trendy, ktoré si zaslúžia pozornosť

Súčasný vývoj na akciových trhoch nabáda mnohých investorov do špekulatívneho krátkodobého nákupu „víťazných“ akcií. Akcie spoločností ako Facebook a Apple už prekonali svoje predkrízové maximá. Dlhodobí investori by sa však mali pozerať ďalej za horizont. Namiesto krátkodobého vývoja by sa mali orientovať na dlhodobé trendy. Takými sú napríklad: deglobalizácia, demografické zmeny a digitalizácia.

Obdobie globalizácie sa skončilo

Jedným z nových a zaujímavých trendov je deglobalizácia. Začalo sa o nej medzi investormi častejšie hovoriť najmä v spojení s obchodnou vojnou medzi USA a Čínou. Výbojná zahraničná politika Spojených štátov amerických voči Číne je okrem iného motivovaná snahou o prilákanie amerických investorov späť do vlasti. Ide teda obrat v trende z posledných desaťročí, keď sa kapitál sťahoval do krajín s nižšími nákladmi. Cieľom Donalda Trumpa naopak je, aby americké firmy pri výrobe viac využívali drahšie domáce kapacity.

Ďalším faktorom obmedzujúcim globalizáciu je zamrznutie medzinárodnej obchodnej výmeny z dôvodu šírenia koronavírusu. Prerušenie medzinárodných dodávateľsko-odberateľských reťazcov znemožnilo alebo predražilo výrobu a poukázalo na zraniteľnosť globálneho systému. Množstvo ochromených sektorov a podnikov vyvoláva otázku, či by nemalo byť v národnom záujme daného štátu, aby si niektoré strategicky dôležité tovary a služby nezabezpečoval sám alebo v rámci úzko vymedzeného regiónu.

Vplyv deglobalizáce a narušenia medzinárodných obchodných reťazcov sa môže prejaviť v niekoľkých rovinách. Odhaduje sa, že sa bude nevyhnutné tvoriť v procese výroby väčšie zásoby, čo sa na lokálnej úrovni prejaví napríklad väčším dopytom po skladovacích priestoroch. Záujem o sklady už teraz navyšuje predaj cez e-shopy. Atraktivitu priemyselných a skladovacích priestorov sa snažia využiť aj niektoré fondy investujúce do výrobných a komerčných nehnuteľností a skupujúce ich do portfólií.

Ďalší dopad tohto trendu sa dá očakávať v čiastočnom presune výroby z Ázie do Európy a USA (prípadne do iných ázijských krajín ako je napr. Vietnam). Z toho by mohla profitovať aj stredná a východná Európa, čo si veľmi dobre uvedomujú aj investičné fondy zamerané práve na náš región.

Demografické zmeny populácie

Rast populácie je trend, ktorým nemôže otriasť ani rýchlosť šírenia koronavírusu s jeho najhoršími dôsledkami. Početnosť populácie každým rokom nepretržite rastie a s tým aj jej základné potreby. Aby sme ich napríklad v roku 2050 dokázali všetky uspokojiť, musela by podľa niektorých odhadov vzrásť produkcia potravín o 70 percent. Tento trend kladie nároky aj na zabezpečenie dostatku vody pre domácnosti, ale aj pre priemyselnú výrobu. Rovnako tak vzrastie spotreba energií.

Pri demografickom vývoji nesledujeme len rast kumulatívnych čísel, ale môžeme hovoriť aj o zmene v štruktúre spoločnosti. Čoraz viac rastie podiel ľudí staršieho veku, s ktorými je spojený rad sektorov, napríklad zdravotná starostlivosť. Z hľadiska príjmov zas rastie význam strednej triedy, a to zvlášť v rozvíjajúcich sa ekonomikách. Bohatšia stredná téma znamená rast dopytu po cestovaní, nárast urbanizácie alebo e-commerce.

Fondy zameriavajúce sa na zmeny v demografii ponúkajú oproti akciovým indexom, kopírujúcim široký trh, zaujímavé spestrenie a pridanú hodnotu. Ich výkonnosť je vzhľadom na dlhodobú povahu demografických zmien do veľkej miery defenzívna, teda odolná voči poklesom.

Digitalizácia sa netýka len technologických firiem

Pod technologickým pokrokom by sme si nemali predstavovať len spoločnosti, ktorých prevádzková činnosť sa zameriava výhradne na technológie. Tento trend sa týka aj firiem, ktorých predmetom podnikania je iný odbor, ale ktoré sa dokázali ekonomickým podmienkam prispôsobiť prechodom napríklad na automatizáciu, digitalizáciu alebo robotizáciu.

Konkrétnym príkladom je robotizácia v odboroch ako potravinárstvo alebo upratovacie služby. Jej rozvoju výrazne napomohla aktuálna snaha zabrániť šíreniu nákazy medzi zamestnancami daných firiem.

Súčasne to rieši aj dlhodobý problém, kedy v množstve regiónov nepretržite klesá počet uchádzačov o prácu. Nedostatok pracovníkov spojený s nízkou mierou nezamestnanosti ešte pomerne nedávno trápil aj Slovensko.

Na slovenskom trhu možno nájsť niekoľko investičných fondov, ktoré dokážu porážať aj globálne akciové indexy. Základom ich úspechu je širšie diverzifikované portfólio, ktoré nekopíruje daný index a nestavia len na najväčších technologických gigantoch. Namiesto stávky na konkrétne tituly je preto lepšie staviť si na trend, ktorý hýbe spoločnosťou a ktorý má veľký potenciál k rastu.

Autor je investičný analytik spoločností Fincentrum&Swiss Life Select.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial