Stvrtok 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor

3 z 10 Slovákov si ešte stále odkladajú úspory pod matrac…

hotovosť
Banky Peter Apolen 27.08.2018 | 00:00 0 Komentárov

Až traja z desiatich Slovákov si úspory nechávajú doma. Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že to týka najmä dôchodcov, robia tak aj študenti a ženy na materskej.

– Od babičky v bratislavskom Ružinove si pýtali neznámi ľudia peniaze, vraj pre kamaráta po dopravnej nehode. Dôverčivá starenka (81) ich pustila do svojho bytu a dala im 600 eur. To sa však páchateľom málilo. Využili babičkinu nepozornosť a z bytu jej podľa polície mali zobrať ďalších 56-tisíc eur. –


– Neznámy páchateľ sa vlúpal do rodinného domu v obci Vyšné Repaše v okrese Levoča a zo skrinky ukradol 4 100 eur. – 


– Zlodej vnikol v januári roku 2017 v nočných hodinách do domu herca Milana Kňaža. Odcudzil tu hotovosť v rôznych menách a šperky v celkovej hodnote skoro 10 000 eur. –


To sú útržky noviných článkov o stále sa opakujúcich prípadoch krádeže hotovosti z bytov a rodinných domov. Je prekvapujúce koľko ľudí si úspory ešte stále necháva doma. Okrem vysokého rizika odcudzenia sa oberajú aj možné výnosy zo zhodnotenia úspor.

Hotovosť si odkladajú najmä študenti

Dalo by sa očakávať, že do ponožky si odkladajú peniaze najmä dôchodcovia. Je to však, zdá sa, mýtus. V prieskume Poštovej banky* ich až 69 percent uviedlo, že na ten účet používa bankový účet. Naopak najpočetnejšiu skupinu ľudí, ktorí majú viac peňazí pod matracom ako v banke, tvoria študenti. Viac ako polovica z nich v prieskume uviedla, že nasporenú hotovosť má doma.

Za nimi nasledujú mamičky na materskej dovolenke. Takmer štyri z desiatich priznali, že úspory nezhodnocujú na žiadnom sporiacom produkte a radšej ich odkladajú do šuplíka,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Mamičky a študenti sú tak konzervatívnejší ako seniori. Z nich len 29 percent uviedlo, že ich našetrená hotovosť ešte neprekročila prah domácnosti.

Nejde pritom o bezpečné rozhodnutie. Prezídium policajného zboru SR len za vlaňajšok eviduje 1 230 krádeží vlámaním do bytov a 942 ostatných krádeží v bytoch. Často pri nich dochádza k odcudzeniu šperkov a cenných vecí ako hodinky a elektronika, no frekventované sú aj krádeže hotovosti.

Poistenie domácností kryje krádež hotovosti len čiastočne

Hoci je odcudzenie peňazí z bytu kryté poistením domácnosti, adekvátna náhrada škody sa od neho očakávať nedá. Poisťovne totiž limitujú plnenie istým percentom z dojednanej poistnej sumy, no aj pevnou sumou. Poistka tak v závislosti od danej poisťovne zvyčajne nekryje vyššiu sumu ako 400 až 600 eur. Neodporúča sa preto držať v byte alebo rodinnom dome v hotovosti vyššiu sumu.

Podmienkou je samozrejme zabezpečenie bytu.. Zlodej musí pri krádeži prekonať zámok, či inú prekážku. Priestory bytu alebo rodinného domu musia mať uzavreté okná a uzamknuté dvere.

„V marci tohto roku sme mali nahlásenú poistnú udalosť, pri ktorej došlo ku krádeži hotovosti vo výške 6 350 eur zo vstavanej skrine a 150 eur z hornej zásuvky komody v spálni. Páchateľ vstúpil na pozemok cez neuzamknutú bráničku v záhrade,“ približuje riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer. Vlani poisťovňa riešila podobný prípad, keď zlodej vstúpil do domu cez rozbité okno a odcudzil hotovosť vo výške 80 tisíc českých korún.

Rezervu radšej na bankový účet

Z hľadiska bezpečnosti je lepšie uložiť si peniaze na bankový účet. Ten by mal slúžiť ako hotovostná rezerva. Bankomaty sú dostupné prakticky všade. Nie je teda potrebné mať peniaze doma.

Rezerva na bežnom účte by mala predstavovať minimálne trojnásobok, ideálne šesť násobok mesačných výdavkov. Zvyšné úspory by potom mali byť investované a zarábať. Na ten účel je dispozícií veľké množstvo finančných produktov od termínovaných účtov, po investície do fondov, či do akcií…


*Prieskum pre Poštovú banku realizovala spoločnosť 2muse na vzorke 1454 respondentov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial