Nedeľa 20. septembra. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

4 chyby, ktoré Slováci robia pri sporení najčastejšie

Banky Redakcia 12.09.2019 | 00:00 0 Komentárov

Slováci už majú viac peňazí od bánk bánkpožičaných, ako v nich uložených. Dôvodom je to, že sa zadlžujú rýchlejšie, ako dokážu sporiť. Pozreli sme sa preto na najčastejšie chyby alebo zlozvyky, ktorých sa dopúšťajú pri sporení.

Ako sa chýb pri sporení vyvarovať, radí Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank:

1/ Sporíme si náhodne a nepravidelne

Jednou z najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťame, je to, že si nesporíme pravidelne. Často sporenie odkladáme až na koniec mesiaca a spoliehame sa na to, že nám týždeň pred výplatou zvýši niečo, čo si následne odložíme. Najprv teda peniaze míňame a až potom sporíme.

Alfou a omegou pri sporení je pritom pravidelnosť. Ideálne je preto dať si na každé sporenie trvalý príkaz hneď po výplatnom termíne, a tak si budeme istí, že nám každý mesiac pribudne na sporení určitá suma.

2/ Nemáme stanovený konkrétny cieľ

Takmer 60 percent Slovákov, ktorí si sporia, tak robí bez konkrétneho účelu. Takto strácajú prehľad o tom, na čo a koľko si odkladajú peniaze, čo v konečnom dôsledku znamená, že si nasporia menej, ako by mohli.

Ideálne je šetriť si vždy na konkrétny cieľ. Čím viac cieľov máme, tým väčším prehľadom o svojich úsporách disponujeme. Rovnako vieme, či sa nám darí alebo nedarí a teda či máme v sporení pridať alebo či sa držíme plánu.

Budúcoročná dovolenka, auto či nový nábytok, ale aj sporenie do rezervy. Aj takto môžu vyzerať naše ciele sporenia. Na horšie časy si pritom odkladá mesačne 57 percent Slovákov.

Pre prípad výpadku príjmu je veľmi dôležité mať vytvorený finančný vankúš, Odborníci odporúčajú odkladať si na tento účel aspoň desať percent mesačnej príjmu. Dve pätiny z nich by vedeli fungovať bez príjmu viac ako tri mesiace. Väčšiu rezervu majú vytvorenú starší Slováci.

Slováci, ktorí sporia, si odkladajú mesačne v priemere 130 eur. Študenti pritom sporia v priemere 50 eur mesačne, rovnako ako dôchodcovia. Mladí ľudia však majú vyššiu tendenciu odkladať si na konkrétny účel ako starší.

3/ Úspory nám ležia na bežných účtoch

Viac ako tretina Slovákov, ktorí sporia, má svoje úspory uložené len na bežných účtoch, kde sa im vôbec neúročia. Dokonca ich, podľa odhadov, má až 28 percent aj doma. Objem vkladov na účtoch v bankách dosahuje 36,7 mld. eur. V podielových fondoch majú Slováci 8,4 mld. eur.

4/ Sporenie odkladáme na zajtra

Až 40 percent Slovákov nesporí vôbec. Žije od výplaty k výplate a nemyslí na „zadné vrátka“. Niektorí odkladajú sporenie na neskôr. Ideálny čas začať sporiť pritom bol včera a druhý najlepší čas je začať hneď. Pomôcť v tom dokážu napríklad bankového aplikácie.

Popri klasických sporeniach, v rámci ktorých sporíme na konkrétny účel, sú už dostupné aj automatické sporenia, ktoré fungujú napríklad na princípe zaokrúhľovania platieb. Môžu sporenie uľahčiť práve ľuďom, ktorí ho doteraz odkladali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial