Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

5 investičných pravidiel pre aktuálny pokles na akciových trhoch

Poklesy na akciových trhoch, aké aktuálne zaznamenávame, nie sú v niekoľko storočnej histórii akciových trhov ničím výnimočným. Sú ich prirodzenou súčasťou. Ako by sa s nimi mal vysporiadať rozumný investor? Čo napríklad teraz urobí Warren Buffett?

Hodnota majetku W. Buffetta v akciách Berkshire Hathaway poklesla od začiatku tohto roka, teda za 75 dní, o takmer 20 miliárd dolárov. Predpokladáte, že bude predávať alebo kupovať? Správny investor by mal mať na pamäti tieto pravidlá:

Pravidlo č. 1: Zostaňte zainvestovaný

V prvom rade treba zachovať chladnú hlavu. Majte na mysli cieľ, či dôvod, prečo ste sa rozhodli sporiť, alebo investovať. Je to pre vás rezerva na dôchodok? Sporenie pre deti alebo len uloženie voľných peňažných prostriedkov? Každý investičný cieľ má svoj horizont. Aktuálne poklesy preto nepredstavujú riziko, ak peniaze nepotrebujete hneď teraz.

Unáhlené rozhodnutia o predaji akciových pozícií môžu naopak znamenať, že z dočasnej straty sa stane strata trvalá. Ak predáte akciovú pozíciu so stratou 15 percent a peňažné prostriedky investujete napríklad do dlhopisov s výnosom tri percentá, až o päť rokov sa dostanete na nulu. Takýto vývoj ukazuje graf nižšie.

Hodnota akciového portfólia investora, ktorý zostal zainvestovaný počas celej doby, teda aj počas finančnej krízy v rokoch 2008 až 2009, bola na konci roka 2017 vyššia než hodnota portfólia investora, ktorý peniaze vybral a držal už len hotovosť. Podobne dopadol aj investor, ktorý sa do akcií vrátil po roku od dna akciového trhu.

Zdroj: Fundamentals for Investors 2018, Morningstar Inc.

Pravidlo č. 2. Nenechajte hovoriť emócie

Ak chcete byť pri investovaní úspešný, stačí urobiť dve dobré rozhodnutia. Dobre kúpiť a dobre predať. Čím viac rozhodnutí o predaji alebo kúpe urobíte, tým je vyššia pravdepodobnosť, že sa budete mýliť. V časoch, keď akciové trhy klesajú, nie sú rozhodnutia o predaji racionálne, ale emocionálne. Investori sa často obávajú, že prídu o všetko. Preto sa predajom pozícií snažia zachrániť aspoň niečo.

Ak sa však pozrieme na históriu globálnych akciových trhov, každý pokles bol vymazaný a trhy sa opätovne dostali do výšok, ktoré sa v okamihu ich poklesov zdali ako sci-fi.

Pohľad do minulosti akciových trhov ukazuje, že zmeškaním desiatich najlepších dní klesá dlhodobá výkonnosť akciového portfólia na polovicu. Tridsať dní posúva výkonnosť dokonca do červených čísel. Pamätajte, že akciový trh masívne rastie najmä po veľkých poklesoch.

Zdroj: Fundamentals for Investors 2018, Morningstar Inc.

Pravidlo č. 3: Po noci vždy prichádza deň

Po každom veľkom poklese nastáva rast. V grafe je výkonnosť zmiešaného dlhopisovo-akciového portfólia po veľkých krízach – ukazuje vývoj po jednom, po šiestich a dvanástich mesiacoch, po troch a aj po piatich rokoch. Ako vidno, po piatich rokoch bola vymazaná každá kríza od r. 1987.

Zdroj: Fundamentals for Investors 2018, Morningstar Inc.

Pravidlo č. 4: Poraďte sa. Nenechajte samých seba sabotovať svoje plány

Investori sú odmenení za svoju odvahu a trpezlivosť, keď ich investície rastú. Keď nastanú ťažšie časy, spochybňovanie svojich cieľov, taktiky a stratégie môže spôsobiť vychýlenie sa zo správneho smeru. Dokonca aj najsebavedomejší a najopatrnejší investor môže na krátky čas zapochybovať o správnosti svojich investičných cieľov. Správny investičný poradca vtedy môže poskytnúť spätnú väzbu a posúdiť investičný zámer klienta, ktoré finančnú situáciu dobre poznám. Vypočuť si druhý názor sa preto opláca.

Pravidlo č. 5: Dokúpiť či nedokúpiť?

Vo všeobecnosti platí, že už 15-percentný pokles na akciových trhoch nie je bežný. Každý, kto ho v minulosti využil, výrazne zhodnotil svoju investíciu. Ak neurobíte nič, akciové trhy, a s nimi aj vaše investície, sa vrátia na úroveň, kde boli na začiatku aktuálnych poklesov. Čiže budete na nule.

Ak však doinvestujete, napríklad vo forme mimoriadnej platby, dostanete sa po návrate do plusu. Pozitívnou správou teda je, že aktuálny pokles akciových trhov na úrovni 25 až 33 percent, je vhodným časom na kúpu, aký tu už dávno nebol.

Investovať v čase poklesu akciových trhov nie je samozrejme jednoduché. Vyžaduje to pevné nervy a odvahu plávať proti prúdu.

Autor je CEO Across Private Investments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial