Stvrtok 20. február. Meniny má Lívia

5 najčastejších otázok, ktoré si kladú začínajúci investori

podielové fondy
Investície Redakcia 08.11.2018 | 00:00 0 Komentárov

Dôvodov prečo investovať do fondov je hneď niekoľko. Sú zaujímavou a dostupnou alternatívou pre bežného investora a majú potenciál vyššieho výnosu ako je miera inflácie, čiže reálneho zhodnotenia peňazí.

Dôvodov pre ktoré investovať do fondov je hneď niekoľko. Sú zaujímavou a dostupnou alternatívou aj pre bežného človeka a majú potenciál vyššieho výnosu, ako miera inflácie, čiže reálneho zhodnotenia peňazí. Medzi výhody patrí aj široký výber investičných stratégií, či profesionálna správa fondu.

Fondy dokážu výkonom prekonať bankové vklady aj preto, že investovanie je spojené s istým stupňom rizika. Jeho miera sa ale líši v závislosti od toho, do čoho a akým spôsobom človek investujete. Každý si teda môže vybrať, aké riziko je na seba schopný a ochotný prebrať. Je potrebné byť k sebe úprimný a nemať veľké oči.

Tu je niekoľko otázok, ktoré si kladú začínajúci investori:

1. Čo mám robiť, keď hodnota mojej investície klesne?

Nebudete panikáriť a budete nakupovať. Ide o úplne bežný jav, ktorý navyše môžete obrátiť vo svoj prospech. Stačí kupovať, kým je to lacné. Po každom páde totiž nasleduje návrat a dokonca prekonanie predchádzajúceho vrcholu. Investičné spoločnosti sledujú vývoj trhu dlhodobo a snažia sa odhadnúť, kedy sa nákup oplatí a kedy je naopak vhodné predávať.

2. Kto mi zaručí, že zarobím?

Presnú úroveň ziskov vám samozrejme niekto dopredu nepovie, ale podielové fondy majú veľký potenciál spoľahlivo zarobiť. Odporúča sa rozdeliť peniaze do viacerých podielových fondov. Výhodou je, že keď sa jednej investícii náhodou nedarí, ostatné môžu jej stratu dorovnať.  Síce aj tu platí pravidlo: čím viac chce človek získať, tým viac musí riskovať, neznamená to ale, že v prípade, že jedna investícia nevyjde, nezostane investorov nakoniec nič.

3. Nie je to príliš riskantné?

Pri hodnotení rizika treba rozlíš medzi dlhodobým investovaním a krátkodobou špekuláciu – tradingom. Platí totiž, že čím dlhšie nechá človek svoje peniaze na finančných trhoch, tým viac sa znižuje riziko, teda pravdepodobnosť poklesu hodnoty investície. Najviac volatilné (rozkolísané) sú akciové fondy. No dlhodobou investíciou sa dajú výkyvy eliminovať. Práve preto ponúkajú akciové fondy najväčší potenciál na zárobok. Najmenej rizikové sú naopak fondy peňažného trhu, ktoré ale zase nesľubujú veľké výnosy.

podielové fondy

4. Môžem investovať, aj keď financiám príliš nerozumiem?

Podielové fondy boli vytvorené práve pre ľudí, ktorí nepovažujú finančníctvo za skvelú zábavu na dlhé večery a nemajú ho naštudované zo všetkých strán. O peniaze investorov sa totiž stará tím expertov, ktorých jedinou pracovnou náplňou je dobre spravovať investície klientov. Investiční manažéri sú odmeňovaní podielom na výnose. Je teda v ich záujme, aby peniaze ich klientov zarábali.

5. Aký fond si mám vybrať?

Pri výbere fondu zvážte nasledovné kritériá: akú sumu chcete mesačne dávať bokom, ako dlho chcete nechať svoje peniaze pracovať na finančnom trhu, kedy ich zase budete potrebovať, hľadáte vysoké výnosy alebo skôr výhodnejšiu formu sporenia, než akú ponúka bežný sporiaci účet.

Na trhu je dnes už veľké množstvo ponúk. Človek si môže vybrať podľa svojich priorít. Niekto pritom potrebuje pomoc a poradenstvo profesionála, niekto sa však dokáže rozhodnúť i sám. V ponuke sú aj fondy, do ktorých je možné investovať online.


Text bol pripravený v spolupráci s mBank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *