Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

5 rokov po tom, čo presun do garantovaných fondov odstrihol ľudí od výnosov

druhý pilier
Penzia Peter Apolen 20.06.2018 | 00:00 1 Komentár

Výnos viac ako 49 percent, namiesto necelých 13tich percent – nasporených o vyše 1 625 eur viac. Z takéhoto rozdielu sa môžu v priemere tešiť klienti, ktorí sa pred piatimi rokmi nenechali zákonom presunúť do garantovaných fondov druhého piliera, oproti tým, ktorí pasívne akceptovali zmenu fondu. Je tomu už päť rokov, od kedy úspory v druhom pilieri utŕžili najväčšiu ranu v doterajšej histórii.

Ak svoje rozhodnutie „opatrní“ sporitelia neprehodnotia, môžu za celú dobu sporenia v priemer prísť o vyše 60 tisíc eur. Vyplýva to z prepočtov Dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) Poštovej banky.

Cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami

Koncom apríla 2013 sa zmenou zákona o starobnom dôchodkovom sporení presunuli nútene stovky miliónov eur z negarantovaných fondov druhého piliera do garantovaných dlhopisových fondov. Presunu bolo možné zabrániť len aktívnym vyslovením nesúhlasu listom zaslaným DSS. Všetci ostatní boli v rámci zdanlivej ochrany úspor presunutí do garantovaných fondov. Bolo medzi nimi aj množstvo takých, ktorí sa na konzervatívnu stratégiu investovania ešte nehodili a mali zarábať vo viac v rizikovejších akciových či indexových fondoch. Boli to teda ľudia, ktorým do penzie ostávalo viac ako desať rokov, a mali dobrý plat.

Tvorcovia legislatívy s pasivitou sporiteľov počítali. Preto zmenu nastavili tak, že aktívne sa mali vysloviť ti, čo chceli zostať v rizikových fondoch, nie tí, čo chceli prestúpiť. Keďže aktívne sa nevyjadrilo viac ako 95 percent sporiteľov, všetci boli presunutí na nevýnosných ale bezpečnejších fondov.

„Práve uplynulo päť rokov od jedného z najvýraznejších politických zásahov do druhého dôchodkového piliera a my dnes už vieme vyčísliť, aký vážny dopad na sporiteľov mal,“ hodnotí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DSS Poštovej banky Martin Kaňa.

Tvrdé čísla

Od konca apríla 2013 do konca mája tohto roku sa napríklad dlhopisový garantovaný fond Stabilita DSS Poštovej banky zhodnotil o 12,8 percenta. No negarantovaný indexový fond Perspektíva za ten istý čas kumulatívne zarobil až 49 percent, čo je takmer štvornásobne viac. Akciový index S&P 500 sa za päť rokov zhodnotil o 74,5 percenta. V tom istom čase dlhopisový fond spoločnosti Amundi – U.S. High Yield, ktorý investuje do najziskovejších amerických podnikových dlhopisov, zarobil 38,7 percenta. Treba však povedať, že oproti druhému pilieru ide o nadvýnos, pretože dôchodkové fondy nemôžu investovať do tak rizikových, a teda aj výnosnejších, dlhopisov.

Modelový sporiteľ s priemerným platom tisíc eur a priemernou výškou úspor v druhom pilieri 3 180 eur, ktorý sa nechal presunúť do garantovaného fondu, za obdobie piatich rokov prišiel o výnos 1 626 eur.

Akciový index S&P zarobil za 5 rokov 74,5 %

Medzičasom sa sporitelia, najmä vďaka osvete médií a dôchodkových správcovských spoločností, do výnosnejších fondov opäť vracajú. Je to však už trochu neskoro. Akciové trhy odvtedy zaznamenali veľmi úspešné roky. Tým, že viac ako deväť z desiatich sporiteľov v druhom pilieri zostávalo ešte niekoľko rokov po roku 2013 v „garantovaných“ fondoch odstrihli sa od vysokých výnosov, ktoré finančné trhy zaznamenali v rokoch býčieho trhu.

Nikdy nie je neskoro

M. Kaňa upozorňuje, že čím neskôr sporitelia prehodnotia svoju investičnú stratégiu, tým ešte väčšie straty môžu zaznamenať. Pri predpokladanom zhodnotení dlhopisového garantovaného fondu o 3,7 percenta ročne, a akciového, respektíve indexového o 7,7 percenta ročne, by ten istý modelový sporiteľ za celých 41 rokov sporenia a platom tisíc eur, ktorý by bol zvyšovaný ročne o približne dve percentá (inflačné navýšenie) nasporil v dlhopisovom fonde o 60 715 eur menej, než v akciovom, resp. indexovom fonde.

Prepočet zohľadňuje všetky poplatky, postupné navyšovanie odvodov do druhého piliera zo 4,5 percenta na šesť percent do roku 2024, ako aj postupný presun sporiteľa od 52 rokov veku do garantovaného fondu podľa platnej legislatívy.

Garantované fondy pritom majú svoj význam. Slúžia však najmä na ochranu zhodnotených úspor pred výkyvmi na trhoch pár rokov pred odchodom sporiteľa do penzie. Sú aj vhodným doplnkom v investičnej stratégii popri investovaní do rizikovejších fondov. Avšak vsádzať po celú dobu sporenia iba na ne, sa znamená oberať sa o výnos.

Pasivita sa nevypláca

V roku 2013 sa drvivá väčšina sporiteľov nechala svojou pasivitou automaticky presunúť do garantovaných fondov. „Dôvodov bolo viacero. Jednak boli zmeny súčasťou politickej kampane, mnohí ľudia sa zľakli prípadných strát, nechcelo sa im vypisovať návratku do DSSky a zároveň vo verejnosti chýba všeobecné povedomie o zákonitostiach dlhodobého investovania. Osveta je samozrejme aj našou úlohou, preto sa snažíme sporiteľom názorne na prepočtoch ukázať, o koľko peňazí prišli,“ vysvetľuje M. Kaňa.

Dodáva, že kým pred zmenou v roku 2013 bolo v garantovaných dlhopisových fondoch zhruba 18 percent sporiteľov, po zmene ich podiel stúpol na 88 percent. Pred zmenou bol naopak najpopulárnejší akciový fond s 58 percentami sporiteľov.

Jedna odpoveď na “5 rokov po tom, čo presun do garantovaných fondov odstrihol ľudí od výnosov”

  1. eva píše:

    Sociálno-demografická vláda = sociálne inžinierstvo. Alebo takto to vyzerá, keď sa niečo chytí štát. Oberie ľudí o výnosy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *