Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

5 zaujímavostí týždňa: Tunel, ktorým ročne odtečie 50 miliónov a ďalšie kladivo na banky

Ak budú chcieť banky preniesť zvýšené odvody do svojich cenníkov, nevyhnú sa pokute – tvrdí vláda a novú sankciu chce dostať do zákona o bankách. Finančná polícia odhalila podzemný tunel, ktorý by ročne mohol ochudobniť verejné financie cez daňové úniky o 50 miliónov eur. OVB chce byť lídrom systémového odbytu v Európe a Fincentrum žiada slobodnejšie rozhodovanie pri dobrovoľnom sporení na dôchodok.

NBS ako „cenová rada“ pre banky

Banky nesmú preniesť vyššie náklady na nový odvod do svojich cien – tvrdí vláda a finančné domy chce za vyššie položky v cenníkoch sankcionovať až do 330 tisíc eur a pri opakovanom porušení zákazu dvojnásobnou sumou. Úlohu akejsi „cenovej rady“ má prevziať Národná banka Slovenska, ktorá si navyše sama určí metodiku porovnávania. Zdržanlivé vyjadrovanie centrálnej banky však naznačujú, že to asi nebude až také jednoduché.  

Z minulosti si pamätáme, že pri zavádzaní eura zaviedla prvá vláda Roberta Fica cenovú radu, ktorá mala dohliadať, aby prechod na novú menu nevyužili niektorí podnikatelia na neúmerné zvyšovanie cien. Zásadné úspechy však dočasný orgán nezaznamenal, skôr išlo o politický marketing a iné to zrejme nebude ani v tomto prípade. Samozrejme, môžeme sa mýliť. Viac ukážu najbližšie mesiace…     

Tunel na daňové úniky

Slušný úspech sa podaril Kriminálnemu úradu finančnej správy a Prezídiu Policajného zboru. Odhalili podzemný tunel, ktorým sa cez ukrajinsko – slovenskú hranicu prepravoval tovar a zrejme aj nelegálni migranti.

Pri akcii bolo podľa MF SR zaistených 3650 kartónov tabakových výrobkov – cigariet obchodnej značky Jin Ling, 2350 kartónov cigariet Classic Blue, 3700 kartónov cigariet Classic Red, 3400 kartónov LM červené. Celkové množstvo zaistených tabakových výrobkov predstavuje 13 100 kartónov, čo znamená finančný únik vo výške 350 744 eur.

Vyšetrovatelia zároveň vypočítali, že potenciálny daňový únik za jeden rok by mohol predstavovať až 50 miliónov eur. Tunel viedol do ukrajinského Užhorodu. Jeho predpokladaná dĺžka je 700 metrov v hĺbke od 3 do 6 metrov pod zemských povrchom.

Euro je podľa Draghiho v bezpečí

Prezident ECB Mario Draghi si myslí, že spoločná európska mena nie je v nebezpečenstve aj napriek niektorým pesimistickým analytikom. Šéf centrálnej banky hovorí o „politickom kapitále“, vďaka, ktorému je euro nezrušiteľné. Prízvukuje však nevyhnutnosť väčšej finančnej, rozpočtovej a politickej integrácie krajín. Draghi dodáva, že recesia neohrozuje eurozónu ako celok a očakáva zlepšenie makroekonomickej situácie na začiatku budúceho roka.

V súvislosti s dlhovou krízou stojí za zmienku postoj ex-zamestnanca MMF Petra Doyle-a, ktorý z inštitúcie na vlastnú žiadosť odchádza a pomerne nahlas búcha dverami. Vo svojom liste označil šéfku MMF  Christine Lagardeová za nesprávneho človeka a tvrdí, že fond zlyhal, keď nedokázal upozorniť na riziká, hoci o nich experti vedeli. Spoločná európska mena je podľa neho na pokraji priepasti, práve preto, že MMF nereagoval rozhodne.

A súčasná kríza aj do tretice, tentoraz v paralelách Veľkej hospodárskej krízy z tridsiatych rokov. Pre návod ako neriešiť krízu, sa môžeme pozrieť do Japonska. Naopak, skutočné riešenie by znamelo vziať politkom ich obľúbenú hračku, píše Šimon Finemom.

Fincentrum: Viac slobody pri sporení na dôchodok

Predstavte si, že by jeden z najúspešnejších svetových investorov Warren Buffett pôsobil na Slovensku. Ak by si chcel dobrovoľne sporiť na dôchodok s daňovým zvýhodnením, musel by prizerať, ako mu jeho peniaze znehodnocujú menej výkonní portólio manažéri, ako je on sám. Podobný problém riešia na druhej strane aj ultakonzervatívni sporitelia, ktorých jedinou istotou je nezáporné zhodnotenie, čo je pri vysokej inflácii nepostačujúce. Novela zákona o sociálnom poistení neberie pri dobrovoľnom pripoistení do úvahy individuálne potreby sporiteľov. Spoločnosť Fincentrum preto prichádza s návrhom rozšířit sporenie o ďalšie regulované subjekty a umožniť tak sporenie na dôchodok podľa rizikového profilu každého sporiteľa.

  • Fincentrum navrhuje rozšíriť možnosť dobrovoľného sporenia s daňovým zvýhodnením okrem DSS-iek na vybrané produkty ďalších regulovaných finančných inštitúcií, ktorých definícia by mohla byť totožná s príspevkami na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a životné poistenie, ktoré si mohli daňovníci odpočítať od základu dane naposledy v roku 2010. DSS-ky tak stratia nezaslúženú výhodu v boji o dobrovoľné penzijné príspevky sporiteľov a sporiteľ získa lepšiu možnosť výberu vhodného produktu. Budúci dôchodcovia tak budú mať k dispozícii garantované sporiace schémy so zaujímavým výnosom aj rizikovejšie inštrumenty, pre klientov s vysokým sklonom k riziku.
  • Fincentrum zároveň po vzore Českej republiky, navrhuje odmeniť zodpovedné správanie dobrovoľných sporiteľov vyšším príspevkom do kapitalizačného druhého piliera. Pre sporiteľov, ktorí si budú dobrovoľne sporiť, by platil výhodnejší pomer odvodov – 12:6 v prospech sociálnej poisťovne. Kým pre bežných sporiteľov by platil nový kľúč prerozdelenia odvodov pomerom 14:4 v prospech sociálnej poisťovne, pre dobrovoľne sporiacich sporiteľov by platil výhodnejší pomer 12:6, ak raz za rok predložia pri podaní DP potvrdenie o sporení, podobne ako to bolo v starom daňovom zvýhodnení. Štát by tak stimuloval dobrovoľné sporenie a konečnom dôsledku znížil budúce výdavky sociálneho systému.

OVB: Budeme lídrami systémového odbytu v Európe

OVB holding prechádza od 1. júla zmenami, ktoré majú spoločnosti pomôcť  „k upevneniu budúcej pozície OVB na trhu ako lídra systémového odbytu v Európe.“ Balík opatrení schválil koncern pod vedením Michaela Rentmeistera na základe detailnej analýzy podnikania a podnikateľského prostredia.

 „Naši klienti profitujú z lepšieho poradenstva a naši poradcovia z toho, že im OVB ako ´podnik pre podnikateľov´ ponúka výnimočné pracovné prostredie,“hovorí predseda predstavenstva Michael Rentmeister a ako príklad uvádza vytváranie dlhodobých a stabilných prémiových partnerstiev s produktovými partnermi: “OVB tiež zintenzívňuje výmenu skúseností so svojimi prémiovými partnermi, aby posilnila poradenstvo a vývoj produktov orientovaný na potreby klientov. Týmto spôsobom sa bude neustále zlepšovať kvalita a využitie nášho poradenstva, ponuky budú zostavované s ešte väčším ohľadom na klienta. Naša stratégia je konkrétne zameraná na poskytovanie lepšieho servisu pre našich prvotriednych poradcov, ktorí sa môžu, s ohľadom na ich klientov, ešte viac ako doteraz sústrediť na poradenstvo.“ 

Holding tvrdí: „Podnikateľsky orientované osobnosti nájdu vo všetkých 14 krajinách OVB ideálny priestor na uskutočnenie svojich pracovných ambícií. Ako jedinečnú výhodu v branži ponúka OVB dodatkové zmluvy pre vedúcich poradcov. Tieto obsahujú plnenie odvíjajúce sa od výkonu a ponúkajú jedinečnú sociálnu istotu – okrem iného aj podiel na následných províziách. Toto je neporaziteľný argument na to, aby ste sa v budúcnosti pridali k OVB.“

Foto v úvode článku: MF SR. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *