Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

6 dôvodov pre ktoré stúpla cena zlata na nové maximá

cena zlata

Zlato prerazilo doterajší rekord z roku 2011. Oficiálne potvrdené: investori sa obávajú o svetovú ekonomiku viac ako po finančnej kríze z roku 2008 a po kríze eura zo začiatku milénia.

Cena zlata dosiahla v pondelok nový rekord. Prekročila na krátko hodnotu 1 944 dolárov, čím pokorila rekord 1 921 dolárov z roku 2011. Ide o dôležitú udalosť. Okrem toho, že rastúce ceny tešia investorov, zlato stúpa vždy v krízových časoch. Cena zlata teda ukazuje, ako ťažké časy žijeme.

1/ Bezpečný prístav

Za rastom ceny je viacero faktorov. Drahý kov je typickým príkladom bezpečného prístavu investorov, ktorí sa k nemu upínajú vždy vtedy, keď je situácia na iných trhoch veľmi neistá. Zlato síce neponúka dividendy alebo úroky, no dokáže uchovávať hodnoty. Ide teda o konzervatívnu investíciu. Napriek tomu, že žltý kov dokázal od začiatku tohto roka doručiť výnos 28 percent.

2/ Pandémiu sa nedarí skrotiť

Pandémiu koronavírusu sa stále nedarí dostať pod kontrolu. Napriek tomu, že sa situácia v Európe zlepšila, o zvyšku sveta sa to povedať nedá. Počet nakazených už celosvetovo dosiahol 16 milión. Štvrtina z nich pripadá na USA. Denne tam na koronavírus zomrie tisíc ľudí.

Americká ekonomika teda svoj boj s koronavírusom zatiaľ prehráva. Podniky nemôžu fungovať naplno. Najnovšie čísla navyše hovoria o prvom náraste týždňového počtu nezamestnaných od prepuknutia pandémie v marci. Investori pochopili, že zotavenie americkej ekonomiky bude veľmi pomalé. Akcie preto minulý týždeň prepadli. Práve v tomto prostredí sa darí zlatu.

3/ Sadzby Fedu blízko nuly

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim ceny zlata je monetárna politika centrálnych bánk. Vedenie amerického Fedu zasadá práve v týchto dňoch a podľa analytikov by výsledok mohol zlato posunúť ešte viac nahor. Nízke úrokové sadzby totiž zvyšujú očakávania budúcej inflácie a znižujú výnosy vládnych dlhopisov.

4/ Nízke výnosy amerických vládnych dlhopisov

Keď výnosy neponúkajú atraktívne zhodnotenie, investori sa upínajú k zlatu. Tieto dva tradičné „bezpečné prístavy“ si totiž navzájom konkurujú. Keď teda výnosy vládnych dlhopisov klesajú, atraktivita zlata stúpla. Výnosy desaťročných amerických pokladničných poukážok klesli v pondelok na 0,5758 percenta.

5/ Slabý dolár

Rast zlata podporuje aj slabý americký dolár dolárov. Zlato sa totiž obchoduje v dolároch. Znamená to teda, že investori chcú pri poklese kúpnej hodnoty americkej meny dostať za zlato nominálne viac ako predtým. Dolár je dnes najslabší od septembra roku 2018. Aktuálne sa obchoduje pri kurze 1,18 dolárov za jedno euro.

6/ Politický spor USA vs. Čína

Olej do ohňa svetovej ekonomiky prilieva aj tlejúci politický konflikt medzi USA a Čínou. Americké úrady minulý týždeň donútili Čínu zatvoriť jej konzulát v Houstone. Potom Peking nariadil Washingtonu zavrieť konzulát v meste Chengdu. Neusporiadané vzťahy medzi dvomi svetovými veľmocami sú rizikom pre globálnu ekonomiku. Zlato mimochodom začalo prudko rásť na jar roku 2019, teda práve na pozadí stupňujúcej sa obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

Cena zlata až 2 000 dolárov?

Analytici predpokladajú, že zlato by mohlo ešte ďalej rásť. Žiaden z vyššie uvedených dôvodov totiž nie je na ústupe. Banka UBS predpokladá, že cena by mohla do konca tohto roka prekročiť magickú hranicu 2000 dolárov.

Vychádzajú pritom z predpokladu, že aj naďalej bude pretrvávať prostredie extrémne uvoľnenej monetárnej politiky a slabého doláru. Vzťahy medzi USA a Čínou zatiaľ tiež nevyzerajú na zlepšenie. A Fed bude pravdepodobne držať sadzby aj naďalej nízke, čo bude tlačiť na výnosy dlhopisov a na americký dolár.

„Hoci sme si mysleli, že zlato bude profitovať najmä z geopolitického napätia, primárnym spúšťačom pre rast ceny je negatívna korelácia s úrokovými sadzbami a slabým dolárom. Tieto tri faktory v kombinácii s limitovanou ponukou zlata z ťažobných spoločností, budú jeho ceny tlačiť nahor aj v budúcnosti,“ prognózuje investičný riaditeľ banky UBS, Mark Heafele.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial