Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

7 rád ako sa nenechať finančne zruinovať koronakrízou

Ťažké časy skúšajú rodinné a osobné rozpočty. Opäť raz platí – každé euro dobré. Prinášame preto sedem rád, ako prežiť koronakrízu bez toho, aby nás finančne zruinovala.

1/ Požiadajte o zníženie úroku na svojej hypotéke. A to najmä vtedy, ak vám banka úrokovú sadzbu neprehodnotila za posledný rok alebo dlhšie. Na úrokoch tak ušetríte desiatky eur mesačne a nižšia splátka bude pre váš rozpočet menšou záťažou. Ak však splácať úver už nezvládate, môžete požiadať svoju banku o odklad splátok. Túto možnosť už využívajú tisícky klientov.

2/ Ak vás trápia spotrebné úvery, prečerpanie na účte či kreditná karta, spojte (skonsolidujte) si všetky drahé úvery do jedného, lacnejšieho. Splatnosť si natiahnite na maximum, aby ste mali čo najnižšie splátky. Uľahčíte tak svojmu mesačnému rozpočtu. V prípade, že sa vaša finančná situácia neskôr zlepší, môžete úver alebo jeho časť predčasne splatiť.

3/ V poslednom období banky zvyšovali poplatky za vedenie účtov a operácie v bankách. Je preto užitočné zamerať sa na to, ako v bankách platiť čo najmenej. „Ak platíte za prebytočné a nevyužívané bankové účty z minulosti, zrušte ich čím skôr. Nový účet si v budúcnosti môžete založiť kedykoľvek a ešte za to dostanete od bánk benefity navyše,“ radí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Ideálne je nechať si len jeden účet, na ktorý sústredíte všetky príjmové a výdavkové operácie. Navyše si pri ňom zistite, aké podmienky je potrebné splniť, aby ste za ani za vedenie tohto účtu neplatili. Banky majú balíky nastavené celkom ústretovo, takže keď účet budete využívať naplno, môžete sa dopracovať k 100 percentnej zľave za vedeniu účtu. Je naozaj zbytočné platiť desiatky eur ročne za to, čo môžete mať zadarmo.

4/ Na finančnú rezervu je treba myslieť ešte v dobých časoch. Odporúča sa mať pohotovostnú zálohu vo výške šesťmesačných výdavkov. „Ak vám to rozpočet umožňuje, začnite s jej vytváraním čo najskôr. Z príjmu si odkladajte tak, že si zriadite trvalý príkaz na maximálnu sumu, akú viete ušetriť a z bežného účtu si ju budete posielať na iný, napríklad na sporiaci účet,“ odporúča M. Búlik. Ak by ste neskôr prišli o prácu alebo by vám klesol príjem, usporené peniaze vám pomôžu splácať úvery a záväzky a udržať si životný štandard.

5/ Ak si ešte nesledujete svoje mesačné výdavky, je ideálny čas s tým začať práve teraz. „Na úvod si začnite zapisovať aspoň pravidelné a najväčšie výdavky a postupne prejdite aj k tým menším, každodenným. Budete tak presne vedieť, koľko a na čo míňate a kde máte možnosť ušetriť,“ nabáda M. Búlik. Ak si navyše začnete zapisovať aj svoje príjmy, každý mesiac budete presne vedieť, koľko vám zostalo a teda koľko si dokážete sporiť.

Aj pri šetrení platí, že diabol sa skrýva v detailoch. Ide o také platby, ktoré na prvý pohľad nevyzerajú hrozivo, ale keď sa nazbierajú, dokážu tvoriť veľkú záťaž na rodinných rozpočet. Medzi také, na ktoré má zmysel sa bližšie pozrieť práve v tomto čase, patrí predplatné za rôzne online služby, či za noviny a časopisy.

Za pozornosť stoja aj opakujúce sa platby za televíziu, mobilný paušál, internet, plyn či elektrinu. Využite rôzne online porovnávače na to, aby ste zistili, či podobnú službu neviete získať lacnejšie. Požiadajte potom svojho dodávateľa o zníženie ceny alebo rovno prejdite ku konkurencii. Ušetriť tak viete až desiatky eur mesačne.

6/ Aj vy ste v minulosti urobili rôzne online nákupy a odvtedy vám prichádzajú e-maily s ponukou akciového tovaru či výhodných ponúk? Odporúčame vám takúto reklamu zastaviť odhlásením sa zo všetkých mailing listov. Znížite tak pravdepodobnosť impulzívneho nákupu vecí, ktoré často ani nepotrebujete. Počas najbližšieho obdobia nakupujte len veci, ktoré naozaj potrebujete a ktorých nákup si riadne premyslíte.

7/ Finančné trhy klesli po prepuknutí koronakrízy o jednu tretinu. Je to nepríjemné, pretože hodnota investícií dočasne klesla. Na druhej strane tieto poklesy predstavujú jedinečnú príležitosť nakúpiť cenné papiere za nižšie ceny. Pokles trhov preto neznamená prestať s pravidelným investovaním a už vôbec nie vyberať vložené prostriedky.

Naopak pri prepadoch rozumný investor vkladá viac ako zvyčajne. Pokles trhov sa totiž vždy v nejakej chvíli zastaví a hodnoty akcií sa vrátia späť. Už teraz vidíme, že trhy vystúpali z najnižšieho bodu 23. marca o zhruba 23 percent. Je ľahké si spočítať, koľko by ste zarobili, keby ste investovali práve vtedy, keď boli trhy na svojom dne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial