Streda 17. január. Meniny má Bohdana

9 rád, ako na osobné financie, od nositeľa nobelovej ceny

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, ako riadi svoje osobné financie laureát Nobelovej ceny za ekonómiu? Používa nejaké sofistikované metódy, alebo mu stačí zdravý sedliacky rozum? Prinášame vám preto deväť rád na osobné financie od nositeľa Nobelovej ceny z roku 1990 Harryho Markowitza. 

1.    Čo by bolo tou najdôležitejšou radou týkajúcou sa peňazí, ktorú by ste dali ľuďom?

Keby som mal možnosť dať len jednu radu, bolo by to: diverzifikujte! Keby som mal dve možnosti doplnil by som: Pamätajte si, že budúcnosť nebude vždy nevyhnutne taká, ako minulosť. Preto diverzifikujte!

2.    Keď niekto uvažuje o tom, že začne investovať, aké by mali byť jeho prvé kroky?

Prvým dôležitým krokom je nájdenie si kvalitného a dôveryhodné poradcu. Ak nikoho takého nepoznáte a s investíciami ste len v počiatku, môžete začať tým, že rozdelíte svoje zdroje medzi dobre vyvážené akciové portfólio a bankové depozitá. Miera akou to urobíte by mala závisieť od vášho veku. Mladí ľudia si môžu dovoliť investovať do akcií takmer všetko, ak si trúfajú. V hotovosti si môžu dovoliť držať len nevyhnutnú likviditu.

Je zároveň dôležité poznať svoju toleranciu k riziku. Znamená to, že i keď ste mladí nezačnete panikáriť, keď trhy poklesnú o 30 percent.

3.    Čo bolo tou najväčšou finančnou výzvou, ktorej ste musel niekedy počas vášho života čeliť?

Som opatrný. Začal som investovať dosť mladý a nebál som sa, no nemôžem povedať, že som zdolal veľa výziev. O nejaké peniaze som prišiel na nehnuteľnostiach, no nebolo to veľa. Myslím si, že špekulácie môžu ľudí lákať, no ja som sa vždy držal spať. Vezmite si napríklad ekonóma Johna Maynarda Keynesa. To bol typický špekulant. Raz zbohatol, potom bol chudobný, zas zbohatol, schudobnel a tak stále dookola.

4.       Čo si myslíte o dnešnom prostredí nízkych sadzieb a jeho dopadoch na portfólio?

Úrokové sadzby možno pôjdu o pár rokov opäť nahor. No nevieme o koľko a ako rýchlo. Ja osobne mám samozrejme v portfóliu aj akcie, no sú tam aj korporátne a municipálne dlhopisy a potom hotovosť. Som pripravený investovať viac vo chvíli, keď sa sadzby vrátia na normálnu úroveň.

5.       Akú úlohu prikladáte aktívam s fixným výnosom pri týchto historicky nízky sadzbách?

Ako som už spomenul, rozhoduje vaša tolerancia k riziku. Teda o koľko môže vaše portfólio poklesnúť a vy by ste boli ešte v pohode. Nemôžete si povedať „Do čerta, vzdávam to. Zatváram pozíciu.“ Ak viete, že takéto situácia pre vás nastáva pri poklese povedzme o 20 percent, mali by ste podľa mňa mať polovicu majetku v hotovosti a druhú v aktívach s fixným výnosom. Všetci vieme, že výnos ide v ruka v ruke s rizikom, no každý si to musí triezvo zvážiť sám.

Keď ste mladí a máte veľký ľudský kapitál, môže byť pre vás správnym rozhodnutím investovať všetko do akcií, pretože vašim fixným výnosom je viac menej však ľudský kapitál.

6.       Podľa čoho sa rozhodujte, koľko peňazí si ponechať na bankovom účte?

Zvyčajne používam peniaze na účte len účely bežnej likvidity. Keď prevádzkujete svoje vlastné podnikanie, ako napríklad ja, potrebujete mať hotovosť, aby ste mohli zaplatiť účty, ak by vám vypadli príjmy. Je viacero názorov na to, koľko by to malo byť. Ja osobne sa riadim pravidlom, že by ste mali mať hotovosť vo výške troch mesačných hrubých príjmov.

7.       Aký názor máte na prácu i v neskoršom, dôchodkovom veku?

Mám 88 rokov a milujem svoju prácu. To, či sa rozhodnete pracovať alebo odídete do dôchodku, je na osobnom rozhodnutí každého.

Predstavte si napríklad, že ste strávili celý svoj život v sedavom zamestnaní, no vašim snom vždy bolo otvoriť si reštauráciu. Keď prídete do dôchodkového veku, ponúka sa vám šanca. Takto sa na to pozerám. Keď sa nehýbete, hrdzaviete. Keď ste skutočne šťastný, vždy si nájdete cestu, aby vám to prinášalo i peniaze.

8.       Aké sú podľa vás najväčšie finančné obavy v čase, keď človek odchádza na dôchodok?

Musíte si uvedomiť, že nikto nevie, ako dlho bude žiť. Keď teda miniete svoje úspory príliš rýchlo, máte problém. No keď naopak míňate len veľmi málo a zanecháte príliš veľa, tiež to nie je dobré. Je to teda veľmi ťažké rozhodnutie. Osobne odporúčam pozrieť si tabuľky úmrtnosti a pridať si pre istotu pár rokov navyše. Nezabudnite túto kalkuláciu každý pár rokov prehodnotiť.

9.       Ako najlepšie naučiť hospodáriť s peniazmi deti?

Najdôležitejšie je naučiť deti pocitu obmedzeného rozpočtu. Mám štyroch potomkov a jediným spôsobom, ako som ich učil hospodáriť, bolo dávať im vreckové. Nemohli si teda nikdy kúpiť všetko, čo chceli. Myslím, že táto lekcia ich naučila hodnote peňazí.

Keď sme napríklad išli na rodinný výlet, dal som každému istý obnos, ktorý mohli minúť. Keby si neboli vedomí toho, že je to ich rozpočet je obmedzený, som si istý, že by peniaze minuli pri prvej príležitosti. No oni si museli zvažovať, čo si môžu kúpiť, a čo už nie.


Prof. Harry Max Markowitz (1927) je americký ekonóm, ktorý v roku 1990 získal Cenu Švédskej národnej banky za rozvoj ekonomickej vedy na pamiatku Alfreda Nobela za „priekopnícku prácu v oblasti ekonómie a financií a financií korporácií“. Cenu získal spolu s dvoma ďalšími ekonómami, Mertonom Millerom a Williamom Forsyth Sharpom. Z jeho prác je najznámejšia moderná teória portfólia.

Rady, ako na osobné financie, poskytol M. Markowitz na blog.personalcapital.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *